Poslanci se v úterý sešli na řádné schůzi sněmovny, která by měla trvat i následující týden. Vládní tábor hned v úvodu schůze prosadil, že se bude moct jednat v případě potřeby až do půlnoci místo obvyklých 19:00. Přes tři a půl hodiny totiž trvala jen debata o programu schůze. Všechny návrhy byly zamítnuty.
V úvodu schůze uctilo plénum minutou ticha památku poslance SPD Jaroslava Bašty, jenž zemřel v noci na pondělí ve věku 75 let. Bašta trpěl vážnou nemocí, ze schůzí dolní komory se omlouval zhruba od poloviny loňského května. Zároveň uctili památku někdejšího poslance ANO Pavla Plzáka, který zemřel v sobotu po těžké nemoci ve věku 63 let.
Debata o programu schůze trvala přes tři a půl hodiny. Návrhy přicházely od opozičních poslanců. Jako jeden z prvních opět vystoupil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. U pultíku kritizoval vládu za zdražování, ukazoval například piškoty, toaletní papír nebo léky, které byly podle něj „za Babiše“ levnější.
„Tradiční piškoty, mají 120 gramů. Kolik stály za naší vlády za Babiše piškoty? Šestnáct korun. Dneska ráno jsem je kupoval za 27,50. Tak to, vážená mládeži, co tady sedí, trojčlenka, to jste se učili sedmá třída základka, ne? Tak to jsou ty ceny, ne dvě procenta. A teď co? Toaleťák. To také používáme každý den. Tak kolik stál toaleťák za Babišovy vlády? Kolik? 92 korun. Kolik stojí teď tento Classic? Toto asi nebude, 161. Tak vidíte,“ prohlásil Babiš. „Nevěřte pětikoalici,“ vyzval lidi.
Poté se poslanci zabývali předlohami ve druhém čtení. Jednou z nich je i změna vymezení trestného činu znásilnění ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk. Vládní novela, kterou podpořil ústavně právní výbor sněmovny beze změn, upravuje také pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let věku. Soudy by je měly vždy pokládat za znásilnění nebo sexuální útok, nikoliv za mírněji trestané pohlavní zneužití. Návrh druhým čtením prošel a už tento týden, nejspíš ve středu, by se měl projednávat ve třetím čtení.
Povinné využívání atestované elektronické spisové služby patrně čeká další roční odklad, podle poslanecké novely na rok 2027. Úřady by tím měly získat více času na přípravu. Z povinnosti předloha zcela vyjímá nejmenší obce a jejich organizace a školy, aby se jim neúměrně nezvýšily náklady. Správní výbor doporučil novelou upravit i nakládání s neveřejnými dokumenty například NATO a Evropské unie.
Pravidla pro elektronické vedení zdravotní dokumentace chce vláda zakotvit do zákona kvůli tomu, že jeho nynější podoba předpokládá především její listinnou podobu. Nevytváří podle zdůvodnění podmínky pro technicky proveditelné a provozně efektivní vedení této dokumentace v digitální formě.