Poslanci v pátek debatovali o zřízení dětského ombudsmana, který bude kontrolovat dodržování dětských práv. Novelu poslali do závěrečného kola schvalování. Česká republika je jednou z posledních evropských zemí, které dětského ombudsmana ještě nemají. Následně poslanci řešili také integrační sociální podnik, který bude pomáhat handicapovaným lidem, aby se udrželi na trhu práce.
Dětský ombudsman má vzniknout v nynější Kanceláři veřejného ochránce práv. Ministr a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (Piráti) předložil návrh na jeho vznik už loni. V lednu tohoto roku prošel připomínkovým řízením a na jaře ho podpořila vláda. Na konci května pak návrh poprvé projednala sněmovna.
Česko patří spolu s Německem, Rakouskem a Portugalskem mezi čtveřici zemí Evropské unie, které dětského ombudsmana dosud nemají. Ke zřízení institutu dětského ochránce práv Českou republiku dlouhodobě nabádal Výbor pro práva dětí OSN na základě Úmluvy o právech dítěte.
Vedle kontroly dodržování dětských práv by k jeho pravomocem patřila také vzdělávací činnost o právech dítěte, kontrola dodržování práv dětí i vstupování v pozici vedlejšího účastníka do některých typů soudních řízení. V praxi by nově fungovali dva samostatně působící ombudsmani – stávající veřejný ochránce práv a nově i ten dětský.
Ombudsman Stanislav Křeček vybídl v pátek poslance k posílení nezávislosti své instituce kvůli nové funkci. Podotkl, že bez dostatečného poskytnutí finančních prostředků instituce nebude fungovat. „Vytvoříme Potěmkinovu vesnici,“ uvedl. Dopady zřízení dětského ombudsmana na státní rozpočet nejsou zatím jasné, vláda počítá se čtyřmi variantami od několika milionů korun do desítek milionů korun podle počtu nových zaměstnanců kanceláře.
Návrh zákona o integračním sociálním podniku počítá s jeho vznikem od příštího roku. Úkolem těchto organizací má být příprava znevýhodněných pracovníků na nástup do běžné práce, stát jim za to bude poskytovat příspěvky. Návrh v pátek sněmovna poslala do třetího čtení.
Novinka má rozšířit možnosti jak smysluplně a zároveň efektivně pracovat s lidmi, kteří mají nejen zdravotní postižení, ale i celou řadu dalších handicapů, popsal v pátek ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jako příklad uvedl lidi, kteří se vracejí po výkonu trestu nebo například po léčbě různých závislostí. Návrh podpořil i poslanec opozičního hnutí ANO Igor Hendrych.
Do závěrečného schvalování poslala sněmovna také novelu atomového zákona, která má přinést rychlejší povolovací procesy pro stavbu nových jaderných bloků i malých modulárních reaktorů v Česku. Atomové právo je podle vlády nutné připravit hlavně na příchod nových jaderných technologií, hlavně malých a středních modulárních reaktorů (SMR), aniž by byla dotčena potřebná úroveň bezpečnosti. Jaderná energie má být podle současných plánů státu spolu s obnovitelnými zdroji hlavním zdrojem českého energetického mixu. Stát proto připravuje stavbu nových reaktorů i malých modulárních bloků.