Poslanecká sněmovna měla ve čtvrtek ráno projednávat pravidelné interpelace na členy vlády. Kvůli absenci ministrů a premiéra se k nim ale nedostala. Dopoledne pak poslanci v prvním čtení začali projednávat celkovou revizi systému sociálních podpor. Ve druhém čtení by se měli zabývat navrhovanými pravidly pro sociálně-zdravotní služby.
Sněmovna neprojednala dopoledne vzhledem k omluvám, a tedy nepřítomnosti členů vlády, žádnou z 15 poslaneckých písemných interpelací. Jejich uvádění a konstatování, že se projednávání přerušuje, zabralo předsedající Věře Kovářové (STAN) zhruba deset minut. Opozice si na přístup členů kabinetu k pravidelným blokům písemných interpelací opět postěžovala.
Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek uvedl, že by chtěl Kovářovou „velmi zdvořile požádat“, zda by mohla členům vlády tlumočit zájem poslanců, aby na písemné interpelace chodili. „Dnes, když nebyl ani jeden člen vlády, na kterého mířily interpelace, přítomen, tak to poněkud znemožňuje řádný výkon tohoto institutu,“ uvedl.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová upozornila, že tak zdvořilá nebude. Vypočítala, že interpelace byly v tomto volebním období zařazeny na 31 schůzí a mohly se konat v 51 dnech. Reálně se uskutečnily ve 22 dnech. „Je to pohrdání touto Sněmovnou. Bojíte se nás, bojíte se sem přijít, členové vlády, bojíte se odpovídat na naše otázky. Měli byste se stydět,“ řekla.
Od 11:00 pak sněmovna začala projednávat revizi sociálních podpor, která předpokládá, že čtyři současné dávky nahradí od července jedna nová. Místo příspěvků a doplatků na bydlení, příspěvků na živobytí a dětských přídavků by úřady práce vyplácely dávku státní sociální pomoci. Všichni žadatelé by museli dokládat svůj příjem i majetek.
Nová dávka se má skládat ze čtyř částí, a to z peněz na živobytí, bydlení, děti a z bonusu za práci či její hledání. Výše by se měla odstupňovat podle příjmu a pracovní aktivity. Dopady změn na rozpočet se podle propočtů ministerstva práce pohybují od snížení nynějších výdajů o 2,46 miliardy korun do jejich zvýšení o 7,37 miliardy korun.
Sociálně-zdravotní služby by mohly poskytovat podle vládního návrhu například domovy pro seniory, centra duševního zdraví a stacionáře. Sociální výbor doporučil zrušení horní hranice cen za pobyt v soukromých domovech seniorů či zařízeních, která nebudou v základní síti sociálních služeb.
Návrh prošel prvním čtením a nyní ho projedná výbor pro sociální politiku. „Dáváme bonus za pracovní aktivitu,“ řekl ve sněmovně ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Normální je pracovat, normální je poslat děti do školy, snažíme se to nastavit,“ uvedl.