Poslanecká sněmovna ve čtvrtek odpoledne projednávala ústní interpelace na členy vlády. Premiér Petr Fiala (ODS) během nich hájil setrvání Jana Lipavského (nestraník, dříve Piráti) v čele české diplomacie i po odchodu pirátské strany z vlády. Poukazoval na potřebu kontinuity a také na to, že zahraniční politiku podle něho oceňují i lidé, kteří jsou ke kabinetu jinak kritičtí.
Sněmovna neprojednala dopoledne vzhledem k omluvám, a tedy nepřítomnosti členů vlády, žádnou z 15 poslaneckých písemných interpelací. Jejich uvádění a konstatování, že se projednávání přerušuje, zabralo předsedající Věře Kovářové (STAN) zhruba deset minut. Opozice si na přístup členů kabinetu k pravidelným blokům písemných interpelací opět postěžovala.
Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek uvedl, že by chtěl Kovářovou „velmi zdvořile požádat“, zda by mohla členům vlády tlumočit zájem poslanců, aby na písemné interpelace chodili. „Dnes, když nebyl ani jeden člen vlády, na kterého mířily interpelace, přítomen, tak to poněkud znemožňuje řádný výkon tohoto institutu,“ uvedl.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová upozornila, že tak zdvořilá nebude. Vypočítala, že interpelace byly v tomto volebním období zařazeny na 31 schůzí a mohly se konat v 51 dnech. Reálně se uskutečnily ve 22 dnech. „Je to pohrdání touto Sněmovnou. Bojíte se nás, bojíte se sem přijít, členové vlády, bojíte se odpovídat na naše otázky. Měli byste se stydět,“ řekla.
Od 11:00 pak sněmovna začala projednávat revizi sociálních podpor, která předpokládá, že čtyři současné dávky nahradí od července jedna nová. Místo příspěvků a doplatků na bydlení, příspěvků na živobytí a dětských přídavků by úřady práce vyplácely dávku státní sociální pomoci. Všichni žadatelé by museli dokládat svůj příjem i majetek.
Nová dávka se má skládat ze čtyř částí, a to z peněz na živobytí, bydlení, děti a z bonusu za práci či její hledání. Výše by se měla odstupňovat podle příjmu a pracovní aktivity. Dopady změn na rozpočet se podle propočtů ministerstva práce pohybují od snížení nynějších výdajů o 2,46 miliardy korun do jejich zvýšení o 7,37 miliardy korun.
Návrh prošel prvním čtením a nyní ho projedná výbor pro sociální politiku. „Dáváme bonus za pracovní aktivitu,“ řekl ve sněmovně ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Normální je pracovat, normální je poslat děti do školy, snažíme se to nastavit,“ uvedl.
Odpoledne se pak sněmovna vrátila k interpelacím, tentokrát ústním. Na „kvalifikační předpoklady“ Lipavského se premiéra Fialy ptal poslanec ANO Hubert Lang. Tázal se, zda jde o absolutní servilitu a podřízenost, nebo o absenci vlastního názoru. Chtěl vědět, jestli koalice neměla vhodnějšího, politického nominanta.
„Mít nestraníka ve vládě není nic neobvyklého, nic mimořádného, nic co by se vymykalo tradici českého politického systému,“ opáčil Fiala. Připomenul Langovi, že předseda ANO Andrej Babiš, když působil ve vládách, často opomíjel poslance zvolené za ANO a „vybíral si nějaké nestraníky, které dosazoval do vlády“.
Ministři zahraničí slouží podle premiéra většinou dlouho i kvůli osobním vazbám a neformální známostem. „Neměli by se střídat často,“ zdůraznil Fiala. Lipavský se podle něho podílí na tom, že vládní zahraniční politiku oceňují i lidé, kteří jsou jinak k vládě kritičtí. „Je tu celá řada prokazatelných úspěchů, které potvrzují kompetenci pana ministra Lipavského,“ uvedl.
Lang pak v doplňujícím dotazu zmínil, že Lipavský prý adoruje Fialu jako světového lídra a udělá pro něj vše, aby si zachoval svou pozici. „Já si myslím, že i to, že by byl někdo hypoteticky loajální k předsedovi vlády a sdílel jeho vizi zahraniční politiky, že je to výhoda, že to tak má být, že to tak chceme. Vláda je odpovědná za zahraniční politiku,“ řekl k tomu Fiala.
Poslanec ANO ve svém dotazu soustavně zdůrazňoval Lipavského bakalářský titul. Fiala mu připomenul, že politici se ve sněmovně tituly neoslovují. „Také po vás nechci, abyste mě oslovoval ‚pane profesore‘,“ uvedl.