Sněmovna v úterý podpořila vládní novelu o dalším prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny před ruskou agresí. Ti z nich, kteří by se rozhodli v Česku usadit a ochranu nepotřebují, by mohli nově využít možnosti zvláštního dlouhodobého pobytu. Poslanci úterní schůzi ukončili krátce před desátou hodinou v noci. Přes tři hodiny nejprve zabrala jen rozprava nad programem schůze, nové body navrhovali především opoziční poslanci. Koalice je ale většinou zamítla.
Hned na úvod schůze oznámila předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), že zvolená europoslankyně Klára Dostálová (ANO) se vzdala funkce místopředsedkyně. Klub ANO nominoval už v pátek do místopředsednické pozice Aleše Juchelku, který nyní vede sněmovní mediální výbor a je také členem sociálního výboru.
Sněmovna mohla jednat i večer a v noci. Prodloužení jednacího dne prosadil vládní tábor kvůli očekávané delší debatě o podobě návrhu programu nynější schůze. Koalice chtěla, aby se v úterý poslanci zabývali návrhy zákonů aspoň čtyři hodiny, vyplynulo z vyjádření předsedy poslanců ODS Marka Bendy. Projednávání zákonů je podle zákonných pravidel možné do 19:00, pokud dolní komora nerozhodne jinak.
K programu vystoupili zejména opoziční poslanci, s často obsáhlejším zdůvodněním navrhli asi 25 změn programu. Dolní komora je koaliční většinou zamítla. Například předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš požadoval debatu o norování, o státních pobídkách pro investici společnosti onsemi do rozšíření továrny na čipy v Rožnově pod Radhoštěm a o trestech za sexuální zneužívání dětí vzhledem k chystané novele trestního zákoníku.
„Pan ministr (spravedlnosti Pavel) Blažek by nás měl ujistit o tom, že nemyslí vážně, že za sexuální delikt na dětech bude někdo pracovat veřejně prospěšně 50 hodin, když v Americe za to dostávají 30 let,“ řekl Babiš.
Hned několik bodů prosazoval lídr SPD Tomio Okamura. Týkaly se třeba dostupnosti některých léků či stomatologické péče, zestátnění exekutorů a přímé volby a odvolatelnosti politiků. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová navrhovala, aby se sněmovna zabývala elektronizací stavebního řízení. Půjde podle ní spíše o dosud největší digitalizační průšvih, proti čemuž se ohradili ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. Od poslanců ANO a SPD zaznívaly i další požadavky na doplnění programu schůze. Chtěli jednat o situaci v policii, u hasičů nebo ve Vězeňské službě, o situaci v průmyslu, o financování školství nebo o podpoře investic v Česku obecně.
Na program schůze zařadil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob i odvolání člena Rady České televize Lubomíra Veselého. Oznámil to na sociální síti X. „Chtěl bych to stihnout projednat ještě před parlamentními prázdninami. Je důležité, abychom záležitost vyřešili co nejdříve. Člověk jako on nemá podle mého názoru v Radě ČT co dělat,“ napsal.
Poslanci ve druhém čtení probrali novelu, která převádí základní registr obyvatel a základní registr osob z ministerstva vnitra a Českého statistického úřadu do správy Digitální a informační agentury. Přes výhrady poslanců opozičních hnutí ANO a SPD ji poslali do závěrečného kola schvalování, které by se mohlo uskutečnit v červenci.
Sněmovna také podpořila vládní novelu o dalším prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny před ruskou agresí. Ti z nich, kteří by se rozhodli v Česku usadit a ochranu nepotřebují, by mohli nově využít možnosti zvláštního dlouhodobého pobytu. V pořadí sedmou úpravu zákona nazývaného lex Ukrajina nyní projednají sněmovní výbory bezpečnostní a pro sociální politiku.
ANO neuspělo s návrhem vrátit novelu vládě k přepracování mimo jiné kvůli připomínkám některých krajů. Podobně Radek Koten (SPD) neúspěšně navrhoval zamítnutí novely. Vyčítal kabinetu, že prodlužování dočasné ochrany chce svázat s rozhodováním EU, což podle něho z Česka dělá gubernii. EU se v úterý podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) jednomyslně shodla na prodloužení dočasné ochrany ukrajinských uprchlíků do konce března 2026.