
Ilustrační foto FOTO: ČTK
FOTO: ČTK


Poslanecká sněmovna v úterý jednala až do nočních hodin. Vládní tábor chtěl totiž po projednání jiných návrhů stihnout ještě úvodní diskuzi k návrhu změn v rozpočtovém určení daní, tedy v jejich rozdělování mezi stát, kraje a obce.
„Jak to vypadá podle přihlášek k programu schůze, program schůze bude trvat o trochu déle, tak abychom byli schopni ještě něco projednat,“ uvedl ke koaličnímu návrhu na prodloužení jednacího dne předseda poslanců ODS Marek Benda . Jen debata o programu schůze vyplnila i s hlasováním více než 2,5 hodiny
Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš navrhoval poslaneckou debatu například k plnění plánu digitalizace, výstavbě dálnic, k cenám energií, prodloužení pronájmu gripenů a k vládní iniciativě na odklad zavedení emisních povolenek i na vytápění domů a na dopravu. Obdobnou diskusi prosazoval místopředseda ANO Karel Havlíček. „Cesta není odložení o rok. Vaše snaha musí být napravit to, co jste zpackali,“ řekl. Česko by podle něho mělo najít v EU spojence a „postavit se proti tomuto šílenému opatření“.
Lídr SPD Tomio Okamura neprosadil projednání deportace nelegálních migrantů, problém dostupnosti praktických lékařů, vlivu evropské zelené politiky na český průmysl nebo zdražování. „Fialova drahota pokračuje a není vidět světlo na konci tunelu,“ uvedl.
Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek chtěl přednostně projednat mimo jiné zpřísnění pravidel pro vlastnictví médií u politiků a přijímání dotací u členů vlády a jejich firem, což původně jako takzvaný přílepek k jinému zákonu zrušil Ústavní soud. Další z Pirátů Ivan Bartoš se nedomohl toho, aby se Sněmovna tento týden zabývala ve druhém čtení návrhem zákona o podpoře bydlení, který připravil ještě jako ministr pro místní rozvoj.
Poslanci v úterý projednali například novely k další elektronizaci zdravotnictví, k rozšíření pravomocí Vojenské policie a k snazší certifikaci vojenských bezpilotních letounů. V opakovaném druhém čtení se poslanci zabývali veterinární novelou o povinných kamerách na jatkách, aby bylo možné sledovat, jak zaměstnanci zacházejí se zvířaty.
Ve 20:00 sněmovna přerušila úvodní kolo schvalování novely, která má zavést povinnou registraci ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů v připravovaném elektronickém systému eTurista. Poslanci totiž začali v prvním čtení projednávat vládní novelu o rozpočtovém určení daní, která předpokládá postupné zvyšování podílu krajů na inkasu sdílených daní. Návrh vychází z většinové dohody v Asociaci krajů ČR. Nesouhlasí s ním Moravskoslezský a Ústecký kraj a Praha, obávají se poklesu příjmů. Dohromady o miliardy korun by podle svých sdružení mohly přijít i tisíce obcí.
Změny nepodporuje opoziční hnutí ANO. Návrh podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové bere peníze dvěma strukturálně postiženým krajům – Ústeckému a Moravskoslezskému. Řekla to na úterní tiskové konferenci.
Vládní hnutí STAN naopak návrh vítá. „Je to spravedlivější přerozdělení a zároveň větší odpovědnost, ale zároveň jsou k tomu navýšeny finanční prostředky,“ řekl před jednáním sněmovny poslanec STAN Jan Kuchař.