Páry stejného pohlaví zřejmě budou moci vstupovat do partnerství s většinou práv, jaká mají v manželství muž a žena. Omezení by se mělo týkat práv k dětem. V novele občanského zákoníku to dnes schválila Sněmovna. Předloha skupiny poslanců měla původně uzákonit pro stejnopohlavní dvojice možnost uzavírání manželství. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři, pokud Senátem návrh projde, bude jej ještě muset podepsat prezident republiky.
Sněmovna předlohu přijala podle pozměňovacího návrhu Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) a Heleny Válkové (ANO). Předpokládá, že osvojení dítěte by bylo možné jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů. Dolní komora schválila upravenou novelu hlasy 123 ze 176 přítomných poslanců. Proti bylo 36 členů Sněmovny.
Sněmovna začala jednat ráno, ale k hlasování se vzhledem k omezenému času nedostala a pokračovala až odpoledne. V 11 hodin se totiž poslanci sešli na mimořádné schůzi svolané z podnětu opozičního hnutí ANO k migračnímu paktu Evropské unie.
Novela občanského zákoníku o manželství i pro dvojice stejného pohlaví sněmovnu dělí. Nebylo jisté, zda ji poslanci v nějaké podobě přijmou. Zastánci argumentovali zejména narovnáním práv lidí, odpůrci zase trvali na tradičním pojetí manželství jako svazku muže a ženy. Ve hře bylo rovněž několik poslaneckých úprav, podle nichž by homosexuálové a lesby mohli místo do manželství vstupovat do partnerství se všemi právy manželů, nebo aspoň s většinou z nich. V této souvislosti se však poslanci zase neshodli na právech k dětem.
„Dosavadní institut registrovaného partnerství není dostatečný,“ řekl Josef Bernard (STAN). „Rovnoprávnost a důstojnost lidí je pouze jedna,“ dodal. Jako jediný možný kompromis je podle něj to, že se svazek bude nazývat partnerství.
Lidovecká poslankyně Romana Bělohlávková uvedla, že je ráda, že homosexualita je ve společnosti vnímaná jinak než před sto lety a léčba elektrošoky je pokládaná za středověk. Dále varovala před působením aktivistů a volala po nezávislých studiích o vlivu stejnopohlavních párů na vývoj jimi vychovávaných dětí, jejichž zpracování by nezadala ani liberální iniciativa Jsme fér, ani ultrakonzervativní Aliance pro rodinu. Podpořila jiný pozměňovací návrh, který by umožnil vstupovat do partnerství se všemi právy manželů, ovšem kromě postavení dětí v manželství, včetně úpravy osvojení.
Ústavně-právní výbor nedal kladné stanovisko k žádnému z pozměňovacích návrhů a už dříve odmítl podpořit i původní znění novely. Strany vesměs nechávají v takových záležitostech svým poslancům volné hlasování. Pokud by hlasování na plénu dopadlo stejně jako v právním výboru, mohly by stejnopohlavní páry dál uzavírat nynější registrované partnerství. Registrovaní nemají například společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod. Adopci dětí zákon registrované dvojici neumožňuje.
Narovnání práv stejnopohlavních párů podpořil také prezident Petr Pavel. „Uznávám princip svobody a rovnosti každého člověka z pohledu práva a nevidím důvod pro omezení práv na základě sexuální orientace. Věřím, že jsme tolerantní společnost a tato práva co nejdříve narovnáme. Na tomto mém postoji se nic nemění,“ napsal ve středu na sociální síti X.
Na mimořádné schůzi podle poslanců ANO měla koaliční vláda Petra Fialy (ODS) vysvětlit, proč k evropským migračním pravidlům změnila postoj. Kabinet před dvěma týdny oznámil, že se Česko při rozhodování o paktu nakonec zdrží hlasování. Reformy z poslední verze dokumentu jsou podle ministerstva vnitra méně ambiciózní, snižují možnost bránit nelegální migraci na vnější hranici EU. Poslanci ANO mluvili o otočce o 180 stupňů a tvrdili, že pravidla vyjednávaná za českého předsednictví v Radě EU jsou pozvánkou pro migranty do Evropy.
Koaliční většina oznámila, že návrh programu mimořádné schůze nepodpoří, což následné hlasování i potvrdilo, a schůze se tak neuskutečnila.