Poslanci ve středu schválili odklad změn v placení odvodů u dohod o provedení práce. V úvodu schůze také schválili novelu ke zlepšení dohledu krajů nad archeologickými výzkumy. Souhlasili také s tím, že 1. květen bude nově významným dnem, kdy si budeme připomínat přistoupení České republiky k Evropské unii.
Povinnost zaměstnavatelů platit odvody na pojistném u dohod o provedení z práce se zřejmě posune z letošního 1. července na 1. leden příštího roku. Termín, odkdy budou muset zaměstnavatelé tyto dohody registrovat, zůstane 1. července. Schválila to sněmovna v novele zákona o investičních společnostech a investičních fondech. Pozměňovací návrh předložili ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), jeho stranická kolegyně Marie Jílková a poslankyně STAN Pavla Pivoňka Vaňková. S mnohem širším placením odvodů u dohod přišel loni schválený vládní konsolidační balíček.
Spolu s odkladem účinnosti odvodů chce ministr systém výběru pojistného i způsobu přihlášení se k odvodu zjednodušit a učinit bezpečnější pro samotné zaměstnance, kteří pracují na dohodu. Evidenci lidí pracujících na dohodu má vést Česká správa sociálního zabezpečení. Jurečka již dříve poukázal na to, že systém v dosavadní právní úpravě se po debatách s odbornou veřejností ukázal jako složitý a s určitými riziky pro takzvané dohodáře z hlediska případných nedoplatků. K nové úpravě zaznívaly výhrady ze strany odborníků i zaměstnavatelů.
Kraje by jako vlastníci většiny archeologických nálezů mohly podle novely upravit nařízením požadavky na jejich zpracování a zdokumentování i způsob jejich předání. Budou moci kontrolovat organizace, které na jejich území výzkumy provádějí.
Ministerstvo kultury dostane širší možnost odebírat oprávnění k provádění výzkumů. Organizace nyní mohou o oprávnění přijít, pokud přestanou splňovat odborné předpoklady. Nově by ztráta výslovně hrozila také při závažném porušení zákonných povinností nebo při jejich opakovaném překračování v posledních dvou letech.
Ve druhém čtení se poslanci zabývali také zkrácením doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Ve hře jsou nyní různá zpřísnění vládní novely. Patří k nim ponechání nynějšího pravidla, že dlužník musí splatit aspoň 30 procent závazků, jinak na konci procesu rozhoduje soud. Pozměňovací návrh podala skupina poslanců ODS kolem Karla Haase. Kriticky se k vládní předloze opět stavěli poslanci opozičního hnutí ANO. Zpravodajka Taťána Malá mluvila o dluhové amnestii a předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček o vyvlastnění části peněz věřitelů. O podobě novely by měli poslanci hlasovat v květnu.