
Ilustrační foto FOTO: ČTK
FOTO: ČTK


Sněmovna schválila ratifikaci smlouvy mezi Českem a Vatikánem. Rozhodla o tom dnes navzdory výhradám kritiků pasáží smlouvy o zpovědním tajemství a jeho nositelích. Stejně v lednu postupoval i senát. Žádost o odklad schvalování kvůli předběžnému soudní přezkumu souladu smlouvy s ústavním pořádkem sněmovna odmítla. Na Ústavní soud se kvůli přezkumu nyní hodlá obrátit skupina senátorů dříve, než o podpisu smlouvy kvůli její platnosti rozhodne prezident Petr Pavel.
Pro schválení smlouvy hlasovalo 92 ze 152 přítomných poslanců, proti jich bylo devět. Smlouvu podpořili zástupci všech poslaneckých klubů, přičemž proti byli jednotně pouze Piráti a poslanci SPD se hlasování s výjimkou Jaroslava Foldyny zdrželi, podobně jako polovina poslanců ANO. Pro schválení smlouvy byli jednotně pouze poslanci vládních stran.
Sněmovna se zároveň hlasy 110 ze 154 přítomných poslanců shodla v doprovodném usnesení na tom, že záměrem jejího souhlasu se smlouvou nebylo rozšiřovat institut zpovědního tajemství nad rámec platného právního řádu. Současně požádala vládu o to, aby pokračovala v opatřeních na ochranu obětí zneužívání a dojednala s církvemi vymezení okruhu pastoračních pracovníků.
Česko-vatikánskou smlouvu kritizovali ve sněmovně zejména opoziční Piráti. Při jejím prosincovém úvodním projednávání uspořádali mnohahodinovou obstrukci. Piráti soudí, že by smlouva zhoršila postavení obětí sexuálního zneužívání v církvi. Česká biskupská konference s kritikou dohody nesouhlasí. Potrestání pachatelů podle ní se zpovědním tajemstvím nesouvisí.
Dohoda uvádí, že Česko zpovědní tajemství uznává a že pastorační pracovníci mají právo obdobné zpovědnímu tajemství „za podmínek stanovených zákonem“. Kritici například tvrdí, že pastoračním pracovníkem by mohl být kdokoli, koho tak představitelé církve označí.
Senát dal souhlas k ratifikaci česko-vatikánské smlouvy v lednu. Skupina senátorů ji chce nechat přezkoumat Ústavním soudem.
Konkordát zakotvuje, že Česko zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek. Manželství uzavřená v katolické církvi mají podle dohody stejnou platnost a právní důsledky jako občanské sňatky. Česko a katolická církev mají také spolupracovat při ochraně a udržování kulturního dědictví.
Na interpelace vláda nedorazila
Hned ráno poslanci měli na programu pravidelné písemné interpelace na členy vlády. Nebyl na nich přítomen ani jeden z ministrů a omluvu poslal s ohledem na evropský summit v Bruselu také premiér Petr Fiala (ODS). Situace rozhořčila zástupce opozičních Pirátů a SPD. „Nemáme tady ani jednoho ministra,“ rozčiloval se při svém vystoupení předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. „Už to hraničí s pohrdáním parlamentem,“ tvrdil.
Piráti blok interpelací využili ke kritice česko-vatikánské smlouvy, jejíž schvalování sněmovna zahájila po 11:00. Místopředsedkyně dolní komory Olga Richterová (Piráti) uvedla, že smlouva obsahuje dva právní problémy. Jde podle ní o neomezenost zpovědního tajemství a o jeho rozšíření na pastorační pracovníky, což podle Richterové může být kdokoli. Smlouva může přinést podle ní zásadní změny českého právního řádu. „Je to zbytečná smlouva,“ řekla.
„Vyjednávání vatikánské smlouvy rozhodně neprobíhalo podle toho, co by chtěl klub Pirátů. Kdybychom měli loajálního ministra (zahraničí Jana Lipavského) a neutekl nám k ODS, tak by tam některé klauzule nebyly nebo by vypadaly úplně jinak,“ prohlásil předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Narážel tím na středeční oznámení, že Lipavský bude jako nestraník v letošních sněmovních volbách kandidovat za ODS na pražské kandidátce koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).