Zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí je ve sněmovně před závěrečným schvalováním, mohlo by se uskutečnit ještě tento měsíc. Poslanci opozičního hnutí ANO navrhli další úpravy koaliční volební novely, SPD prosazuje její zamítnutí. Mimořádná schůze svolaná z koaličního podnětu k nynějšímu druhému čtení předlohy trvala dva jednací dny, debata vyplnila zhruba 20 hodin čistého času. Skončila v pátek odpoledne.
Projednávání korespondenční volby brzdili stejně jako v úvodním kole poslanci ANO a SPD. Obě hnutí se u krajanů v minulých volbách do sněmovny netěšila takové oblibě jako vládní strany. Kritiku opozičních zástupců spojovala opakovaná tvrzení, že korespondenční volba je účelová a nezaručuje dodržení ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Poslanci těchto hnutí varovali také třeba před rozšířením možností manipulace s hlasy a před snížením důvěry veřejnosti ve volby.
Koaliční představitelé s takovými výtkami nesouhlasili. Korespondenční hlasování podle vládních poslanců zlepší Čechům pobývajícím v zahraničí dostupnost volebního práva.
Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová se hned v úvodu pátečního jednání pokusila přerušit projednávání bodu do 1. září. Využila situace, kdy v sále nebyl dostatek poslanců. Několik koaličních zákonodárců následně přispěchalo s protinávrhy na přerušení schůze na pár minut, aby stihli vládní poslanci doběhnout do jednacího sálu.
Návrh Schillerové nakonec sněmovna nepodpořila, schůze tak pokračuje. „To jsme tu dlouho neměli! Jednáme o korespondenční volbě a ANO se zase snaží zastavit schůzi… Pracovní pátky jim nevoní?“ komentoval dění ve sněmovně poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL).
Podobné pokusy o odklad jednání provázely i čtvrteční úvodní den druhého čtení novely, v němž poslanci mohou navrhovat úpravy předlohy. Opozice pokoušela koaliční pozornost opakovaně. Poslanci vládní většiny se ale pokaždé stihli shromáždit v jednacím sále v dostatečném počtu tak, aby snahy opozice o odklad debaty v hlasování neuspěly.
Kritiku od opozičních zástupců spojovala opakovaná tvrzení, že korespondenční volba je účelová a nezaručuje dodržení ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Výjimkou nebyl ani projev Schillerové, která v pátek tak jako ve čtvrtek využila možnosti vystoupit s přednostním řečnickým právem. „Předložená podoba korespondenční volby zmrzačí náš volební systém a ohrozí důvěru ve volby. A připraví Českou republiku o demokratickou jistotu nevyčíslitelné hodnoty,“ prohlásila. Za korespondenční volbou je podle ní snaha koalice ovlivnit volební výsledek ve svůj prospěch.
Sněmovna měla obecnou diskusi o koaličním návrhu na korespondenční volbu v pátek v 18 hodin. Tento návrh prosadila koalice s poukazem na to, že námitky opozice se v debatě opakují. Zároveň kvůli hrozbě obstrukcí schválila návrh, že poslanci budou moci předkládat úpravy novely o korespondenčním hlasování až do noci.
Zástupci hnutí ANO proti tomu protestovali, Schillerová si kvůli tomu vyžádala přestávku na jednání své frakce do 13:05. Následně požádala o jednání zástupců všech frakcí, čemuž předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vyhověla a schůzi kvůli tomu přerušila. Po přestávce předseda poslanců ODS Marek Benda požádal v zájmu uklidnění situace o revokaci usnesení, kterým sněmovna rozhodla o hlasování ohledně vrácení návrhu do garančního výboru na 18:00. Návrh byl přijat.
Omezení obecné rozpravy navrhl Benda, který dosavadní projednávání novely o korespondenční volbě pro Čechy v cizině označil za velmi nedůstojné. „Mnoho hodin bylo stráveno zbytečnými řečmi,“ poznamenal. Poukázal také na to, že se opozice snaží opakovaně projednávání novel odložit, i když ví, že nemá šanci na úspěch. „Teď tady zažíváme divadýlko, které mi nepřipadá důstojné,“ podotkl.