V úterý odpoledne se opět sešla poslanecká sněmovna v řádné zářijové schůzi. Minutou ticha na začátku jednání uctili oběti nynějších záplav, které zasáhly především sever Moravy. Vyzvala k tomu předsedkyně dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Podle dosavadních informací připravily záplavy o život tři lidi. Dalších sedm je podle policie pohřešováno.
Poslanci v úterý projednávali zákony v prvním čtení. Hnutí ANO ale chtělo diskutovat také o technickém zajištění krajských a senátních voleb, které se mají konat v pátek a sobotu. Vláda rozhodla, že je odkládat nebude, podle ní by to bez nouzového stavu ani nešlo. Povodně a volby chtěli proto zástupci hnutí řešit i ve sněmovně, a zařadili je proto s podporou koaličních poslanců na program. Dostanou se k nim ve středu.
Během debaty o programu schůze vystoupil i předseda hnutí Andrej Babiš, který vládu kritizoval za platy kuchařů. Stěžoval si také, že čočka na kyselo v poslanecké restauraci stojí 77 korun a že kuchař si nemůže dovolit pomocnou sílu. Vyzval předsedkyni sněmovny Pekarovou Adamovou, ať „se na to podívá“.
Poslanci v úterý řešili poslaneckou novelu transplantačního zákona, která má kromě jiného zajistit, aby také dárci tkání a buněk dostali svůj plný výdělek, pokud se po odběru dostanou do pracovní neschopnosti. Navzdory nesouhlasu vlády novelu podpořili.
Předloha skupiny poslanců v čele s Věrou Adámkovou z opozičního hnutí ANO předpokládá, že dárci tkání a buněk by měli stejně jako dárci orgánů nárok na úhradu nákladů, které jim kvůli odběru vznikly. Dopady na státní rozpočet odhadli předkladatelé, mezi něž patří i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), na desetitisíce, nejvýše na statisíce korun ročně.
Novela čekala ve sněmovně na začátek projednání téměř tři roky, vláda své negativní stanovisko k předloze přijala předloni na jaře. Kabinet podle návrhu stanoviska poukazoval na to, že EU chystá celkovou úpravu dárcovství tkání a buněk, kterou bude muset Česko začlenit do právního řádu.
V úvodním kole projednávali také vládní návrh zákona o kybernetické bezpečnosti. Do českého práva zavádí evropskou bezpečnostní směrnici NIS2 a zároveň obsahuje možnost prověřit a vyloučit dodavatele, kteří představují pro stát bezpečnostní riziko. Předpis vypracoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), výhrady k němu původně měli operátoři a další firmy zastoupené Asociací provozovatelů mobilních sítí (APMS) či Hospodářská komora.