Živý přenos z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky VIDEO: PSP
VIDEO: PSP
Debata o změnách programu nynější řádné schůze Sněmovny dnes zabrala poslancům zhruba 1,5 hodiny, obvykle bývá delší. Dolní komora by tak nemusela v širším rozsahu využít možnost večerního, případně i nočního jednání, kterou schválila podle koaličního návrhu hned v úvodu schůze. Prodloužení mělo záviset podle předsedy klubu ODS Marka Bendy právě na délce diskuse o podobě programu, v níž vystoupila řada opozičních poslanců.
„Záleží na tom, jak rychle se nám podaří schválit program. Vše, co bude nad 15:00, bychom nastavili případně večer,“ uvedl Benda. Dnešní jednání začalo ve 14:00, diskuse k programu skončila i s hlasováním před 15:30. Obvykle může dolní komora projednávat návrhy zákonů podle svých pravidel do 19:00.
Opozice s návrhy na projednání svých témat neuspěla. Předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová prosazovala, aby se poslanci zabývali porodnosti, hned několik požadavků přednesl lídr SPD Tomio Okamura. Chtěl, aby Sněmovna přednostně projednala předlohy tohoto hnutí o zestátnění exekutorů a o rozšíření práva bránit se zbraní, nebo aby debatovala o údajném ohrožení pracovních míst kvůli unijní zelené politice.
K dalším návrhům poslanců ANO patřilo projednání finanční situace ve Vězeňské službě, odkladu digitalizace stavebního řízení z 1. července, energetická politika vlády a opět i zřízení vyšetřovací komise k loňské tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Schillerová uvedla, že ke vzniku komise nechají poslanci ANO svolat mimořádnou sněmovní schůzi.
Sněmovna dnes zrychleně již v prvním čtení schválila vládní novelu zákonů o posuzování shody stanovených výrobků a o požadavcích na přístupnost některých výrobků a služeb. V novele jde o implementaci evropských předpisů do českého zákona, informoval poslance ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Změna nemá mít dopady na státní rozpočet. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.
Informační povinnost vůči EU podle prvního ze zákonů bude plnit ministerstvo průmyslu a obchodu. „Nedochází k nežádoucímu rozšiřování obsahu implementovaných norem, tzv. gold-platingu,“ stojí v důvodové zprávě. Gold-plating označuje praxi, kdy ministerstva chtějí někdy v zákonech zavést tvrdší pravidla, než jaká požaduje EU.
V druhém ze zákonů jde podle ministra o technickou úpravu v části týkající se dozoru nad trhem s těmito výrobky. Protože návrh zákona pouze zajišťuje implementaci evropských předpisů, navrhla vláda jeho schválení ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Předloha současně ruší nařízení vlády z roku 2008 o technických požadavcích na strojní zařízení a jeho následné novelizace.