Poslanci od čtvrtečního rána pokračovali v debatě o zavedení možnosti poštovního hlasování v některých volbách pro Čechy žijící v cizině. Při středečním jednacím dnu, který trval do půlnoci, se zákonodárci k ukončení prvního čtení koaliční předlohy nedostali. Obdobný scénář se v souvislosti s rozsáhlou opoziční kritikou i s projevy dosahujícími obstrukčních rozměrů očekává i ve čtvrtek. Hned jako první si slovo vzal předseda SPD Tomio Okamura.
Okamura se přihlášky řečníka s přednostním právem ve středu vzdal s tím, že pro svůj projev potřebuje co největší časový prostor. V minulosti dokázal Okamura řečnit bez přestávky více než sedm hodin. Předseda ANO Andrej Babiš mluvil ve středu skoro čtyři hodiny, následně vystoupil ještě s několika kratšími příspěvky. K tématu korespondenční volby ale nemluvil skoro vůbec.
Okamura oznámil, že bude mít delší projev. „Máme před sebou vládní návrh zákona na zavedení korespondenční volby, který účelově porušuje českou ústavu. Můžeme si položit otázku ‚Cui bono‘, komu ku prospěchu? Hned na úvod dávám návrh na zamítnutí návrhu,“ řekl v úvodu Okamura. Poslanci tak zřejmě budou hned po prvním čtení hlasovat o zamítnutí návrhu.
Následně začal kritizovat vládu, útočil i na šéfku sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09). „Markéta Pekarová Adamová je zákonodárce a je tak nevzdělaná, že netuší, jak probíhají české volby. Pokud o nich něco ví, tak lže. Buď je nevzdělaná, nebo lhářka,“ řekl Okamura.
„Proč mají rozhodovat o dění v Česku lidé, kteří tady nikdy nežili, neplatí daně a neumí česky? Pochopitelné je to jiné u občanů, kteří krátkodobě pracují nebo studují v zahraničí, ti mají možnost volit na ambasádách. Kdo chce, tak volit může. Ale rozšiřovat okruh voličů jenom proto, že koalice shání voliče, tak to je špatně,“ opakoval své argumenty proti korespondenční volbě.
Do rozpravy je po něm přihlášeno přes šedesát poslanců. „Plně se věnuji tématu voleb, demokracii a státnímu řízení. Chtěl bych předem říct, aby se snad někdo nesnažil mě přerušit. Protože by to bylo zoufalé, nefungovalo by to. Já se přerušit nenechám,“ upozornil šéf SPD.
Ve středu s nejdelším proslovem vystoupil šéf hnutí ANO Andrej Babiš, tématu korespondenční volby se ale dotkl jen okrajově. Když ho předsedající sněmovny Olga Richterová (Piráti) upozornila, aby mluvil k věci, řekl jí Babiš, že „bude mluvit o čem chce“.
„Můžu si sundat sako, pane předsedající? Budu to mít ještě na dlouho,“ řekl Okamura po necelých čtyřech hodinách svého vystoupení. Jeho řečnický rekord je 7 hodin a 7 minut. Tak dlouho mluvil loni v únoru ke spornému vládnímu návrhu na snížení červnového růstu důchodů. Nyní oznámil, že má k proslovu připravené materiály, které by mu možná vystačily do 21:00.
Korespondenční hlasování by se mohlo týkat podle vlády kolem půl milionu českých občanů žijících v zahraničí. Půjde o Čechy dlouhodobě usazené v zahraničí, ale i o ty, kteří vyrazili do ciziny kvůli studiu nebo zaměstnání. Sami předkladatelé v důvodové zprávě píšou, že českých občanů žije v zahraničí několik set tisíc a jejich zájem o volbu poštou nelze odhadnout. Očekává se však zvýšení zájmu o hlasování.
Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci zavedení korespondenční volby poukazují na to, že je to časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel. Opoziční zástupci kromě jiného tvrdí, že koalice prosazuje korespondenční volbu účelově ve svůj prospěch jako součást kroků, aby se u moci udržela trvale.