Živý přenos z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky VIDEO: PSP
VIDEO: PSP
Poslanci se v pátek znovu vrátili k úvodní debatě o zavedení možnosti poštovního hlasování v některých volbách pro Čechy žijící v cizině. Ve středu ani ve čtvrtek se zákonodárci k ukončení prvního čtení koaliční předlohy nedostali. Diskusi neukončili s ohledem na rozsáhlou opoziční kritiku a obstrukce ani v pátek. Zasedání sněmovny o korespondenční volbě bude pokračovat v úterý příštího týdne.
Do řádné diskuse se v pátek v poledne o slovo hlásilo kolem sedmdesáti poslanců. Jako první ráno vystoupil předseda ústavně právního výboru Radek Vondráček z ANO. Pokračoval tak ve svém projevu ze čtvrtka, který přerušil konec jednání. Během existence korespondenční volby podle něj dochází k malým či velkým skandálům. „Ten systém není dokonalý, to si musíte přiznat,“ řekl. „Mám řadu reakcí voličů ze zahraničí, kteří nechtějí korespondenční volbu,“ tvrdil také.
Po jeho vystoupení, které trvalo více než tři hodiny, se u pultíku začali střídat poslanci s faktickými poznámkami.
„Poslouchala jsem. Byl to nádherný proslov, edukativní,“ chválila projev svého předřečníka Bereniky Peštová (ANO). „Čiší z toho účelovost,“ řekl Jiří Mašek (ANO). „Byl to drtivý úder, KO. Radek Vondráček rozebral návrh na molekuly. Když se ptáme, tak neodpovídáte. Účelovost z toho ční jak sláma z bot,“ uvedl Patrik Nacher.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se vyjádřil k tomu, že by v cizině mělo být více míst, kde by mohli lidé volit. „Problém je, že s tím musí souhlasit daná země. Kromě logistiky a cenovky, která by byla vysoká, tak přijímající státy by měly vůči tomuto postupu právo veta,“ řekl.
Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci zavedení korespondenční volby poukazují na to, že je to časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel. Opoziční zástupci kromě jiného tvrdí, že koalice prosazuje korespondenční volbu účelově ve svůj prospěch jako součást kroků, aby se u moci udržela trvale.
Projednávání koaliční předlohy začalo ve středu ve 09:00. Zatímco středeční jednací den trval do půlnoci, ve čtvrtek koalice původní plány na stejné prodloužení poslaneckého jednání nakonec nenaplnila. První čtení volební novely tak pokračovalo v pátek. Do řádné diskuse se ve čtvrtek večer hlásilo 68 převážně opozičních poslanců.
Skoro celý jednací den vyplnilo obstrukční vystoupení předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury, jenž jeho délkou překonal svůj loňský rekord, když mluvil bez přestávky deset hodin a 44 minut. Překonal v délce vystoupení nejen sebe, ale také někdejšího kubánského vůdce Fidela Castra, který byl dlouhými projevy proslulý.
Ve svém obstrukčním vystoupení se předseda SPD Okamura zcela nedržel projednávaného tématu, což mu jako jednomu z řečníků s přednostním právem sněmovní pravidla umožňují. Většinu času vyplnil četbou diplomové práce o tom, jak pojímal demokracii první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Hned v úvodu projevu navrhl Okamura zamítnutí koaliční novely, která je podle něj účelová a není v souladu s ústavou, což vládní tábor odmítá.
Po Okamurovi vystoupil s delší řečí už jen zpravodaj novely, předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček z opozičního hnutí ANO. Rovněž on využil přednostního práva. Poštovní hlasování podle Vondráčka nikdy plně nenaplní ústavní principy tajnosti, svobody a osobní volby. Poslanec ANO varoval před dalším zvýšením polarizace ve společnosti, projev nedokončil.