Živý přenos z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky VIDEO: PSP
VIDEO: PSP
Poslanci pokračují v závěrečném kole schvalování vládní reformy důchodů. Mimořádná schůze sněmovny k penzijní novele svolaná z koaličního podnětu začala ve středu. Poslanci zatím přijali její program. Očekává se, že se ani v pátek k hlasování o podobě předlohy nedostanou a debata bude pokračovat příští týden.
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) není možné důchodovou reformu dál odkládat s ohledem na schodky penzijního systému. Současných penzistů se nedotkne, ohradil se ministr ve němovně vůči tvrzením zástupcům opozice.
Reforma se odkládá podle Jurečky dvě desetiletí, systém je dlouhodobě v minusu a v přebytku končil jen výjimečně. „Důchodovou reformu, ať chceme nebo nechceme, udělat musíme a nejde to už odkládat dál,“ řekl ministr.
Jurečka se vrátil ke středečním výrokům lídrů ANO a SPD Andreje Babiše a Tomia Okamury o tom, že o peníze přijdou i nynější penzisté. Ministr to popřel a vyzýval autory těchto tvrzení, ať je doloží konkrétními ustanoveními navrhované novely. „Budeme všem valorizovat důchody plně o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Rozhodnutí padlo loni,“ vzkázal.
Nesouhlasné opoziční reakce pak vyvolala Jurečkova slova o tom, že mu nejvíce vadí, když se lže. Babiš mimo jiné opět prohlásil, že reforma je „podvodem na zaměstnance a mladé lidi“. Když se ANO dostane do vlády, změní ji, zopakoval.
Jurečka řekl, že penzijní novela obsahuje i „bolavá opatření“, konkrétně jmenoval další posunování věku pro odchod do penze. Reforma ale podle něho zahrnuje i pozitivní opatření, jako je možnost společného vyměřovacího základu manželů a ocenění pečujících o příbuzné.
Reforma předpokládá zejména další postupné zvyšování věku pro odchod do důchodu a snižování výpočtu nových penzí. Opatření mají podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodku důchodového systému. Lídři opozičních ANO a SPD mluví o „okrádání“ nebo „obírání“ současných i budoucích seniorů.
K předloze se sešly tři desítky pozměňovacích návrhů, a to i z koaličních řad. Patří k nim stanovení věkové hranice pro nárok na starobní důchod na 67 let. Původní vládní návrh s žádným stropem nepočítá. Opoziční hnutí ANO a SPD ale trvají na zachování nynějších 65 letech. Sama koalice hledá shodu na předčasných penzích pro zaměstnance pracující v náročných profesích. Debaty podnítila úprava ODS a TOP 09, která v porovnání s vládním návrhem zužuje počet pracovníků s nárokem na dřívější odchod do důchodu na zhruba desetinu.
Návrhy zákonů mohou poslanci schvalovat v závěrečném kole jen o středách a pátcích vždy mezi 09:00 a 14:00. Úvodní středeční vystoupení ještě před přijetím programu schůze vyplnila asi 2,5 hodiny. Druhé čtení penzijní novely zabralo zhruba 26 hodin čistého času. Projednávání reformy v úvodním kole vyplnilo 32 hodin čistého času. Hlasování o penzijní novele by se mohlo podle předběžných informací z koaličního tábora uskutečnit za týden.