
Premiér Petr Fiala (ODS) FOTO: Poslanecká sněmovna / se souhlasem
FOTO: Poslanecká sněmovna / se souhlasem
Poslanecká sněmovna schválila korespondenční volbu pro občany žijící v zahraničí, i přes dlouhodobé výhrady opozice. Pevné hlasování o návrhu stanovila vládní koalice na 13:00. Do rozpravy se v tu dobu hlásilo ještě 56 poslanců. Spory o návrhu pokračovaly i během závěrečného pátečního jednání. Hlavně poslanci ANO vytýkali předkladatelům volební novely, že povětšinou nejsou přítomni v jednacím sále. Zástupci vládních stran to zdůvodňovali tím, že výhrady opozice k novele se opakují.
Debatu provázely spory opozice s koalicí o to, zda je navržená korespondenční volba v souladu s ústavními požadavky na osobní a tajné hlasování. Zástupci vládních stran rovněž čelili obvinění z účelovosti vzhledem k tomu, že si v dosavadních sněmovních volbách vedli lépe než opozice.
„Účelovost z toho stříká na všechny strany. Ty volby možná nedáte a toho se bojíte ze všeho nejvíc. Snažíte se porážku odvrátit jistou prostorovou manipulací voleb,“ uvedla předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) poznamenal, že návrh byl dlouhodobě expertně připravován, splňuje ústavní podmínky a měly jej v programu i předchozí vlády včetně kabinetu v čele s předsedou ANO Andrejem Babišem.
Karlovarská poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) ve stanovisku frakce poukazovala na to, že hlasy ze zahraničí se mají započítat jen čtyřem nejlidnatějším krajům, kvůli čemuž by mohly mít méně zalidněné regiony ještě méně poslanců než nyní. Hlasy Čechů z ciziny se teď započítávají kraji, který ve volebním roce vylosuje Státní volební komise. Rakušan namítl, že „Sněmovna není komorou krajů“ a že na voličský průkaz mohou Češi volit v kterémkoli z regionů.
Patrik Nacher (ANO) označil za vrchol arogance, že vystoupením opozičních zástupců naslouchá v sále minimum vládních poslanců a jejich kolegové přijdou až na hlasování. „Koalice dovedla aroganci do úplné dokonalosti,“ uvedl. Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) k tomu uvedl, že v debatě nezaznívají žádné nové argumenty a poslanci sledují debatu prostřednictvím televizního přenosu. Berenice Peštové (ANO) to nestačilo. „Mě to neuspokojuje, když na mě kouká z obrazovky,“ uvedla. Mimo pořadí s odmítavým stanoviskem hnutí SPD k novele vystoupila jeho poslankyně Vladimíra Lesenská.
K opakujícím se argumentům odpůrců patřily obavy ze ztráty důvěry obyvatel k regulérnosti voleb kvůli potenciálním machinacím. Zastánci hlasování poštou poukazují na nutnost zpřístupnit volební právo i Čechům v rozlehlých státech, pro něž je časově i finančně náročné jet kvůli hlasování na zastupitelský úřad. Tuto formu hlasování norma zachovává. Podle Radka Vondráčka (ANO) by bylo smysluplnější rozšířit počet volebních místností zejména na americkém kontinentu. Petr Letocha (STAN) namítl, že korespondenční volba není nadstandard a že ji umožňují takřka všechny státy v Evropě. „Řekl bych, že se dorovnáváme do normálu Evropské unie,“ řekl.
Korespondenční volbu ze zahraničí budou moci podle předlohy využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Novela se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb.
Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem v příštích řádných volbách do sněmovny v roce 2025, čemuž se pokouší ročním odkladem zabránit poslanci opozičního hnutí ANO. Druhé opoziční hnutí SPD usiluje o zamítnutí novely. Opoziční uskupení u krajanů v cizině v dosavadních volbách měla mnohem menší podporu než vládní strany. Opozice proto obviňuje koalici z účelového prosazování novely.