O zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí mají poslanci hlasovat příští pátek od 13:00. Pevný termín stanovila sněmovna na návrh vládního tábora navzdory odporu opozice. Poslanci tak v pátek finální kolo projednávání sporné koaliční novely nedokončí. V době verdiktu o termínu hlasování zbývala pro vystoupení čtyř desítek přihlášených opozičních zákonodárců jedna hodina. Zákony můžou poslanci schvalovat jen o středách a pátcích vždy mezi 09:00 a 14:00.
Opoziční návrhy na stanovení jiného pevného termínu pro zahájení hlasování o volbě poštou dolní komora zamítla. Předseda poslanců SPD Radim Fiala navrhoval 30. srpen 2025, protože toto datum připadá na sobotu. Radek Vondráček (ANO) chtěl, aby se hlasovalo po 30. srpnu příštího roku.
„Tři jednací dny na třetí čtení by měly stačit,“ řekl ke koaličnímu návrhu na stanovení termínu šéf poslanců ODS Marek Benda. Předseda klubu TOP 09 Jan Jakob je přesvědčen o tom, že sněmovna věnovala korespondenční volbě i s úvodním kolem a druhým čtením dostatek času. Naopak podle předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová chce koalice opozici umlčet. Obává se podle ní volebních hlasů lidí v České republice a toho, že bez korespondenční volby skončí.
Závěrečné schvalování korespondenční volby začalo ve středu. Především opakujícími se opozičními výtkami zatím vyplnilo zhruba osm hodin čistého času. Mimořádná schůze svolaná k volební novele z koaličního podnětu by měla pokračovat za týden. Část poslanců přihlášených do řádné debaty se tak ke slovu do hlasování o podobě předlohy pravděpodobně nedostane.
Páteční jednací den zahájil lídr SPD Tomio Okamura, podle něhož je korespondenční volba „útokem na svobodu, legitimitu a regulérnost voleb“. Její zavedení má podle něho usnadnit manipulace a podvody s hlasy a účelově ovlivnit výsledky už příštích sněmovních voleb. Poslankyně ANO Zuzana Ožanová varovala před možností, že lidé mimo plentu budou vyplňovat volební lístek pod nátlakem proti své vůli. Zajímala se také o to, zda policie bude moci vyšetřovat trestný čin maření voleb v cizím státu.
Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti) se ohradil proti výtkám, že hlasování poštou porušuje tajnost volby. Poukázal na to, že i nyní mohou voliči přijít do volební místnosti s již vyplněnými lístky. V případě volby poštou bude podle ministra podmínka zachována systémem dvojích obálek, a to doručovací a hlasovací s volebním lístkem.
Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovací lístky posílat ve volbách do Sněmovny v příštím roce.
Babiš to není schopen unést osobně
Při středečním projednávání návrhu, kterým chce koalice zavést možnost korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí, se předseda ANO Andrej Babiš se opřel do premiéra Petra Fialy (ODS). Toho označil za patologického lháře. Ministerský předseda ve středu jednacím sálu nebyl, byl omluven. Později nechtěl Fiala slova šířeji komentovat, Babiš podle něj bere osobně těžce nedávný předvolební televizní duel, ve kterém uspěl méně než on.
Ministerského předsedu kritizoval Babiš v souvislosti s rozhovorem pro středeční MF DNES, v němž se Fiala vyjadřoval k výsledkům voleb do Evropského parlamentu. Předseda vlády a šéf občanských demokratů mimo jiné vzkázal, že nešlo o posílení opozice, když strany vládní koalice získaly devět mandátů, zatímco opoziční strany osm mandátů.
„Pan premiér by si měl odpočinout, pokud tvrdí, že opozice v evropských volbách neposílila,“ komentoval to Babiš. Premiér je podle něj úplně mimo a zbláznil se. „Je to patologický lhář. Mám obavy o jeho zdraví,“ prohlásil šéf hnutí ANO s tím, že Fiala zničil ODS.
Podle premiéra jde o útoky, které postrádají věcné argumenty a jsou každodenní, proto je není třeba komentovat. Co se týká televizního duelu, byla podle premiéra hodnocení nezávislých komentátorů jednoznačná. „Andrej Babiš to není schopen unést osobně,“ konstatoval na tiskové konferenci k nákupu tanků. Později vyjmenoval, kolik armádních projektů předchozí vlády s účastí Babiše nedotáhly do konce.
Schillerová chce vysvětlení po Fialovi
Předseda klubu KDU-ČSL Aleš Dufek v reakci na Babišův asi půlhodinový projev poznamenal, že ve volbách uprostřed volebního období mají voliči sklon se spíš vymezovat proti vládnoucí garnituře a naopak podporovat opoziční strany. „To nemůže zakrýt, že hnutí ANO vyhrálo ty volby,“ podotkl.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová se podivovala nad tím, že si ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nepředvolal v souvislosti se žhářským útokem v klíčovských garážích městského dopravního podniku v Praze 9 ruského velvyslance. Fiala po pondělní schůzi Bezpečnostní rady státu řekl, že je nejen možné, ale velmi pravděpodobné, že do případu je zapojeno Rusko. Schillerová chtěla, aby premiér ve sněmovně událost vysvětlil. Pokud by tak neučinil, klub ANO by podle ní vyvolal mimořádnou schůzi dolní komory.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve středu poukázal na omluvu Fialy i ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z jednání sněmovny. Je ale podle Stanjury možná dohoda na tom, aby poslanci dostali informaci ve čtvrtek. „Není to nic konfliktního,“ řekl Stanjura. Podotkl ale taky, že po jednání Bezpečnostní rady státu bylo zveřejněno vše, co bylo nyní možné zveřejnit. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda řekl později, že premiér Fiala by měl před poslanci vystoupit k této věci ve čtvrtek nebo v pátek.
Opozice nemá u krajanů v zahraničí podporu
Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem v řádných volbách do sněmovny v příštím roce. Opoziční hnutí SPD žádá zamítnutí volební novely, hnutí ANO zejména odklad její účinnosti na rok 2026 a vyloučení voleb do Evropského parlamentu kvůli údajně největšímu riziku dvojího hlasování.
Obě opoziční hnutí neměla u krajanů v minulých sněmovních volbách do sněmovny takovou podporu jako vládní strany. Kritiku opozičních zástupců provázejí opakovaná tvrzení, že korespondenční volba je účelová a nezaručuje dodržení ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Poslanci těchto hnutí také varují před rozšířením možností manipulace s hlasy a před poklesem důvěry lidí ve volby. Koaliční představitelé s výtkami nesouhlasí. Hlasování poštou podle nich usnadní Čechům v cizině naplňování volebního práva.
Zákony můžou poslanci schvalovat jen o středách a pátcích vždy mezi 09:00 a 14:00. Očekává se, že schůze bude pokračovat také příští pátek.