Živý přenos z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky VIDEO: PSP
VIDEO: PSP
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/511118/ctk-100x100-c.png)
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/839693/machova-100x100-c.png)
Poslanci se ve čtvrtek dopoledne zabývali písemnými interpelacemi na členy vlády. Po nich se dostali k projednávání mezinárodních smluv. Patří k nim dohoda s Německem o údržbě a rozvoji labské vodní cesty, kterou sněmovna přijala hlasy 100 z přítomných 108 poslanců. Proti hlasovali Piráti a část TOP 09. Odpoledne je čekají ústní interpelace na vládu.
Smlouva stanoví základní parametry pro fungování vodní cesty z Pardubic do Hamburku, má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Dohodu teď bude moci ratifikovat prezident Petr Pavel.
Česko bude muset zajistit plavební parametry pro úsek z Ústí nad Labem ke státním hranicím s Německem. Návazně na to by mezi Ústím nad Labem až Pardubicemi měla být možná plavba s hloubkou až 230 centimetrů. Německo by na svém území řeky mělo zajišťovat hloubku plavební dráhy 140 centimetrů. Německo také bude podle smlouvy přezkoumávat každých deset let nízkou referenční úroveň vodní hladiny. Na dodržování dohody má dohlížet společná smíšená komise.
Sněmovní souhlas se smlouvou nepodpořila část poslanců TOP 09 a Piráti. Pirátská poslankyně Klára Kocmanová míní, že dohoda není pro Česko výhodná. „Nepovažuji za zodpovězené, proč bychom se měli německé vládě zavazovat větší hloubkou, než mají oni,“ uvedla. V některých úsecích bude podle ní problém závazek splnit, neboť budou nutné stavební práce, které budou podle Kocmanové znamenat zásahy do přírody i do veřejných financí. Poslanec ODS Karel Krejza ale oponoval, že dlouho plánovaná výstavba jezu v Děčíně se smlouvou nesouvisí. „Nemyslím si, že tam existuje nějaká vzácná příroda,“ řekl.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) poukazoval už dřív na to, že Labe v Česku má na většině úseků lepší plavební poměry než v Německu. Dohoda zavede podle něho jasná pravidla, jak se budou oba státy o tok starat.
Dopoledne se zákonodárci zabývali písemnými interpelacemi. Kvůli omluvám členů vlády se mohla zabývat pouze třemi z 15. Tři zcela propadly kvůli nepřítomnosti jejich autorů, k dalších neprojednaným interpelacím by se měla dolní komora vrátit v budoucnu. Nízký počet členů vlády ve sněmovně kritizovala předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová.
„Považuji za skandální, že se opozice opět dívá do prázdných vládních lavic,“ uvedla. Vládní tábor se pak podle Schillerové nesmí divit tomu, že se snaží zařadit do programu schůzí projednávání svých témat. V tu dobu byl v jednacím sálu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), kterého Schillerová nazvala „posledním mohykánem“.
Odpolední ústní interpelace zabrali poslancům zhruba tři a půl hodiny. Premiér Petr Fiala (ODS) během nich hájil například zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině. Řekl také, že ODS se pokusí přesvědčit další strany vládní koalice, aby ve prosadily výpověď bez udání důvodu do vládní novely zákoníku práce.