
Ilustrační foto FOTO: Poslanecká sněmovna / se souhlasem
FOTO: Poslanecká sněmovna / se souhlasem


Debata Sněmovny k obranyschopnosti Česka a koncepci armády bude neveřejná, aby poslanci mohli vyslechnout utajované informace i od náčelníka generálního štábu Karla Řehky. Dolní parlamentní komora o tom vš středu rozhodla hlasy koalice na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS). Opozice neprosadila, aby se uzavřené jednání vztahovalo jen na Řehkovo vystoupení a netýkalo se projevů řečníků s přednostním právem. Na protest se odmítla uzavřeného jednání zúčastnit.
Z jednání nebude pořizován zvukový záznam ani písemný záznam, i když předseda pirátských poslanců Jakub Michálek žádal alespoň stenozáznam, který by byl uchován v utajovaném režimu. Poslanci si museli z jednacího sálu odnést mobilní telefony a další zařízení umožňující nahrávání.
Opoziční hnutí ANO nechalo mimořádnou schůzi k armádní koncepci svolat potom, co si předseda hnutí ANO Andrej Babiš a premiér Petr Fiala (ODS) vyměňovali názory na obranu prostřednictvím otevřených dopisů. Babiš se stejně jako lídr SPD Tomio Okamura odmítl předminulý týden zúčastnit schůzky k obraně a bezpečnosti, na kterou Fiala pozval předsedy sněmovních stran.
Veřejná má být znovu pouze ta část schůze Sněmovny, v níž poslanci budou rozhodovat o stanoviscích k předneseným informacím. Postup se nelíbil zástupcům opozičního hnutí ANO, kteří schůzi iniciovali. Předseda ANO Andrej Babiš se marně dožadoval, aby mu předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) umožnila vystoupit veřejně i poté, co dolní komora rozhodla o uzavřeném jednání.
Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová poukazovala na to, že ANO podnítilo svolání schůze právě kvůli tomu, aby se veřejnost dozvěděla, že na bezpečnosti záleží všem. „Věřím, že nechcete umlčet opozici úplně,“ uvedla Schillerová. Neúspěšně navrhovala, aby se uzavřené jednání vztahovalo jen na vystoupení Řehky. Předseda poslanců SPD Radim Fiala neprosadil návrh, aby se uzavřené jednání netýkalo projevů řečníků s přednostním právem vystoupit.
Kromě prezidenta Petra Pavla tak v úvodní veřejné části jednání mohla projev přednést jen ministryně obrany, která současnou bezpečnostní situaci v Evropě označila za nejzávažnější od roku 1989. „Nikdo z nás tady nestraší a nechce strašit válkou,“ prohlásila na adresu kritiků současné vlády. Poznamenala, že v roce 2021 nikdo nevěřil ruskému vpádu na Ukrajinu a nelze očekávat, že by eskalaci konfliktu vyřešil za evropské země někdo jiný „z druhé strany oceánu“.
Armáda se podle Černochové potýká s dluhy z minulosti, které potrvá vyrovnat několik let. Není důležité, co kdo v minulosti zanedbal a podcenil, míní ministryně. Podle ní je nezbytné minulost v tuto chvíli odhodit stranou, odhodit vzájemné politické sváry a mít na paměti, že bezpečnost občanů a zajištění obranyschopnosti státu se nesmí stát tématem předvolebního boje.
Naposledy jednala Sněmovna neveřejně v květnu 2021, když měla na programu cestu tehdejšího vicepremiéra, ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka do Moskvy. V jednacím sále tehdy mohli být kromě poslanců a členů vlády šéfové tajných služeb, nejvyšší státní zástupce a policejní prezident. Důvodem jednání byly informace, že Hamáček chtěl v Rusku vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a za uspořádání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze.
I tehdy, stejně jako teď ve středu, byl přerušen televizní přenos z jednacího sálu na vnitřním okruhu i na internetu a z jednání nebyl pořizován ani stenozáznam. V sále, který i nyní před zahájením odpolední schůze prohledali policejní technici, nesměly být zařízení schopná záznamu, jako jsou mobilní telefony, notebooky nebo takzvané chytré hodinky. I nyní předsedkyně Sněmovny poslance upozornila na to, že o utajovaných skutečnostech jsou povinni zachovávat mlčenlivost pod hrozbou sankce.
Na neveřejném jednání se Sněmovna může usnést zejména tehdy, když projednává utajované otázky související s obranou nebo bezpečností státu nebo jiné závažné utajované skutečnosti. Neveřejné schůze se mohou kromě poslanců účastnit i prezident a ministři. Ostatní mohou být přítomni jen se souhlasem Sněmovny.