Poslanci se ve čtvrtek sešli z podnětu opozice na mimořádné schůzi o migračním paktu EU. Zákonodárci hnutí ANO pokládají nová unijní migrační pravidla za jednu z největších chyb vlády Petra Fialy (ODS) z doby českého předsednictví v Radě EU. Před hlasováním o programu mohli promluvit pouze řečníci s přednostním právem.
Migrační pakt schválili minulý týden europoslanci. Podle předsedy ANO Andreje Babiše pakt problém s migranty neřeší. Obsahuje podle něj také skryté kvóty na uprchlíky. Schválená podoba paktu je podle zákonodárců ANO zradou. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak balíček hájí s tím, že umožní účinnější ochranu vnějších hranic Evropské unie a rychlejší vyhošťování.
Podle českého ministerstva vnitra migrační pakt neobsahuje částku, kterou by musel zaplatit členský stát za nepřijatého migranta. Naopak obsahuje úpravu navrženou českou stranou. Tato úprava podle ministerstva stanovuje, že mezi státy postižené významným migračním tlakem budou patřit i ty s vysokým počtem osob s udělenou dočasnou ochranou, tedy uprchlíků z Ukrajiny, na svém území.
Rakušan před schůzí na tiskové konferenci řekl, že migrační pakt není dokonalý, ale dává základ pro další opatření. Je tak lepší než současná neexistence přesných pravidel například ve sdílení informací či návratové politice.
„Nynější stav migrace v unii je neuspokojivý, vyžaduje racionální řešení, nikoli iracionální strašení,“ uvedl Rakušan s tím, že neřešená migrace povede k tomu, že se Evropská unie ocitne ve stavu faktického ohrožení.
Obdobné argumenty posléze Rakušan zopakoval i ve Sněmovně. „Neexistuje možnost stát přehlasovat a poručit, že někoho musí v rámci relokací přijmout. Tohle tam prostě není,“ prohlásil Rakušan. Podobná tvrzení jsou podle něj stejnými mýty jako slova o výpalném, které budou muset členské země za nepřijetí uprchlíků platit. „Povinné relokace umožňují pravidla, která platí dnes. Nikoli Evropským parlamentem schválený migrační pakt,“ poznamenal. V případě povinné solidarity si státy budou moci podle ministra vybrat, jakým způsobem ji poskytnou. „Finanční prostředky, relokace nebo poskytování materiálně-technického zabezpečení,“ vyjmenoval.
Eurokomisařka Ylva Johanssonová na sociální síti X ve čtvrtek ráno potvrdila slova ministra. „Před dnešní rozpravou ve sněmovně o migračním paktu je třeba jasně zdůraznit: pravidla dohodnutá v paktu o migraci a azylu nevyžadují povinnou relokaci, a to ani v krizi. Požaduje se povinná solidarita, která může mít podobu finanční nebo operativní pomoci. Členské státy v tom mají flexibilitu. Země, jako je Česká republika, která již projevila solidaritu tím, že hostí velký počet uprchlíků z Ukrajiny, bude moci být od povinných solidárních příspěvků osvobozena,“ vysvětlila.
Ještě před debatou o migraci se poslanci věnovali pravidelným písemným interpelacím na vládu. Odpoledne pak budou projednávat interpelace ústní.
Obludná dohoda
Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš vystoupil jako první na schůzi. Ve svém projevu mluvil o migračním paktu jako o „obludné dohodě“. Podle něj pakt problém s migranty neřeší a obsahuje skryté kvóty na uprchlíky.
„Fiala s Rakušanem bez jakéhokoli přehánění vyměnili naši bezpečnost, kulturu a způsob života za neřízenou migraci, explozi kriminality a rozklad naší společnosti,“ prohlásil Babiš. Migrační pakt podle něho není lék, ale jed, který slouží k „asistované sebevraždě Evropy a její kultury“.
„Stále máme čas a možnost s nelegální migrací bojovat. Prvním krokem je ve volbách do Evropského parlamentu odmítnout progresivistické vítače, ekofanatiky a sociální inženýry, kteří chtějí násilně vylepšovat, v uvozovkách, náš svět,“ tvrdil.
Po Babišovi vystoupila lídryně kandidátky ANO do evropského parlamentu Klára Dostálová, která tvrdila, že Rakušan lže, když tvrdí, že vyjednal výjimku pro ČR v závislosti na přijetí velkého počtu ukrajinských uprchlíků po ruské invazi. Podle ní to nedokazuje ani vyjádření eurokomisařky Johanssonové.