
Ilustrační foto FOTO: ČTK
FOTO: ČTK


Poslanci se ve středu zabývali novým zákonem o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Předpokládá vznik kontaktních míst, která mají pomáhat lidem v bytové tísni hlavně v lokalitách, kde je vyšší počet osob ohrožených ztrátou bydlení. Počet kontaktních míst sněmovna patrně sníží o 90 na 115. K hlasování se ale sněmovna kvůli dlouhé debatě nedostala.
Bývalý ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš ještě ráno vyzval poslance, aby zákon o podpoře bydlení schválili v původní podobě. Bartoš kritizuje úpravy, které prosadili bývalí koaliční partneři Pirátů, jako je snížení počtu kontaktních míst pro lidi v bytové nouzi a zapojení úřadů práce do posuzování nároků na pomoc.
Novinářům před schůzí řekl, že norma byla koncipována pro pomoc 1,5 milionu lidí, kterým hrozí ztráta bydlení třeba při výpadku jednoho příjmu v domácnosti. Kontaktní místa podle něj nejsou ničím novým, v řadě měst už fungují v pilotním projektu. Oproti původnímu záměru byl jejich počet snížen zhruba na polovinu. Z toho Bartoš odvozuje, že pomoc bude dostupná pouze polovině z původně plánovaného počtu případných klientů.
Poslanci ANO: Hrajete si se sny
Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) už dříve před poslanci řekl, že v ČR žije víc než 160 000 lidí v bytové nouzi. Desetinásobek lidí podle něj řeší takové problémy s bydlením, které by mohly vést až k jeho ztrátě. Obavy z nedostatku bytů odmítá.
Nyní před poslanci řekl, že vláda je připravena zvýšit nařízením koeficient, který určuje, jaká domácnost bude mít na pomoc nárok. Poslanci ve středu mají rozhodovat o tom, že to budou domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima. Podle Kulhánka vláda tento koeficient zvýší svým nařízením po publikaci zákona ve sbírce na 1,6. Opakoval, že parametr v zákoně se může novelizovat.
V debatě vystoupila kriticky hlavně poslankyně ANO a místopředsedkyně podvýboru pro bytovou politiku Eva Fialová. Podle ní vznikne předražený a administrativně náročný systém. Nazvala zřizovaný systém administrativním masakrem. Pomohla by podle ní spíše úprava zákona o pomoci v hmotné nouzi, protože lidé žijící na ubytovnách nemají peníze na to, aby za pronajímaný byt složili kauci. „Hrajete si se sny,“ vzkázala předkladatelům.
Upozorňovala také na to, že na trhu práce není dostatek sociálních pracovníků. Její stranická kolegyně Ivana Mádlová řekla, že zákon, jak je postaven, pouze nahrává obchodníkům s chudobou.
SPD zákon nepodpoří
Podle stanoviska klubu SPD přináší návrh drahý a komplikovaný systém, který nepřinese nové byty na trh. Zákon se podle poslankyně Marie Pošarové jen spoléhá na to, že někdo, hlavně soukromníci, vloží byty na trh. Zákon podle ní neřeší potřebu nových bytů a vytváří složitý a finančně náročný systém. „Jako celek nemůžeme tento zákon podpořit,“ dodala.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v reakci na výtky Fialové uvedl mimo jiné, že úřady práce už nyní v 80 procentech poskytují potřebným lidem peníze na kauce za nájemní bydlení. Stejně jako Kulhánek poukazoval na to, že zákon navazuje na už existující projekty, které podle něj ukázaly v řadě měst, že tento systém funguje. „To není zákon, který by vznikl ze vzduchu, ale je postavený na tvrdých datech,“ prohlásil Kulhánek. Zopakoval, že systém zvýší nabídku bytů. Lidé, kteří nemají jinou možnost než jít do nevyhovujícího bydlení zapojeného do obchodu s chudobou, tak podle něj získají alternativu.
Pobyt prý uhradí
Poslankyně Fialová, která stejně jako další opoziční poslanci zákonu vytýká chyby, vyzvala ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka, aby si vyzkoušel prodloužený víkendový pobyt v ústecké čtvrti Mojžíř. Tam se nachází sídliště, které je vyloučenou lokalitou. Přislíbila mu, že mu zařídí městský byt od tamní starostky a vše uhradí. Dokonce to vznesla jako procedurální návrh a chtěla přerušit debatu do doby, než si ministr pobyt vyzkouší.