Poslanci se v úterý odpoledne sešli na první letošní řádné schůzi sněmovny. Po vystoupení opozičních zástupců promluvil poslanec ANO Jan Richter o událostech, které následovaly po jeho čtvrtečním vyjádření ohledně střelby na filozofické fakultě. Poslanci se dále věnovali také trojici předloh, u nichž navrhovatelé chtějí, aby je sněmovna schválila zrychleně už v prvním čtení. Jde o posun termínu pro vyřazování emisních povolenek, o přidělení průměrných důchodů i těm disidentům, kteří neplatili dostatečně dlouho odvody, a o změny v sociálních službách. V posledním ze zmíněných případů zrychlené projednání vetovali zástupci opozice.
Postupem policie na filozofické fakultě se již minulý týden ve čtvrtek zabýval sněmovní bezpečnostní výbor. Poslanec opozičního hnutí ANO Jan Richter vytkl při jednání policii i vedení školy způsob komunikace s poškozenými. Jeho dcera byla mezi zraněnými.
Během svého úterního vystoupení pak hovořil o těžkostech, jimž čelil jak ve chvílích během útoku a po něm, kdy se pokoušel marně získat informace, tak o reakcích a mediálních a dalším tlacích, jimž byl on i jeho rodina později, i po jeho kritickém vystoupení, vystaveni. Ke střelbě má hovořit také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Po zahájení první letošní řádné schůze sněmovny vystoupili nejprve členové opozice zejména řečníci s přednostním právem z řad SPD a ANO. Poté vystoupil poslanec hnutí ANO Jan Richter, který hovořil o těžkostech, jimž čelil ve chvílích během samotného útoku a po něm, kdy se pokoušel marně získat informace. Na jeho vystoupení posléze reagoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). K tragédii se posléze vyjádřili i další poslanci a také ministr Válek.
Sněmovna rovněž podpořila, aby firmy mohly vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září a nikoli k 30. dubnu jako dosud. Jde současně o termín, do kdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Firmy tak budou moci jejich nákup rozložit do delšího období. Cena povolenek je jedním z faktorů, které se promítají do cen energií. Posun termínu o pět měsíců schválili poslanci ve zrychleném režimu již v prvním čtení, ale příslušnou novelu zákona musí ještě projednat Senát.
V obdobném režimu prošla sněmovnou novela, která má zajistit, aby bývalí disidenti začali patrně ještě letos dostávat průměrný starobní důchod, byť by neplatili dostatečně dlouho odvody. Lidem s osvědčením účastníka odboje a odporu proti komunismu by sociální správa nižší penzi automaticky dorovnala. Opatření se má týkat i těch, kteří dostávají část penze z ciziny.
Naopak ne zcela hladce prošlo sněmovnou zakotvení větší podpory poskytování sociálních služeb potřebným lidem v jejich přirozeném sociálním prostředí. Opoziční kluby ANO a SPD vetovaly návrh předkladatelů, aby Sněmovna novelu schválila zrychleně už v prvním čtení. Chtějí ještě vyjasnit některé záležitosti.
Zákon skupiny koaličních zákonodárců v čele s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) má rozšířit poskytování sociálních služeb v azylových domech na osoby závislé na návykových látkách a upravil by síť sociálních služeb celostátního a nadregionálního charakteru. Nyní zamíří k posouzení do sociálního výboru, která na to ale bude mít poloviční, 30denní lhůtu.