Poslanci ve čtvrtek v prvním čtení schválili vládní reformu penzí. Koalice prosadila pevný čas hlasování na 18:00. O návrhu poslanci jednali od úterý, schůzi ale neprovázely v podstatě žádné obstrukce. Opozice se snažila novelu zamítnout už v prvním čtení, nicméně to se jí nepodařilo. Novela byla tak ve čtvrtek večer přijata a zamíří na projednání do poslaneckých výborů.
Vládní koalice určila na návrh předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy pevný čas hlasování o návrhu důchodové reformy v prvním čtení na čtvrtek v 18 hodin. Uvedl, že pokládá dosavadní diskusi za mimořádně kultivovanou a normální. „Přesto jsme třetí den v tomto jednání a myslím si, že je pro všechny důstojné, abychom jednání v nějaký čas ukončili,“ řekl.
Proti bylo opoziční hnutí ANO a SPD. „Naprosto zbytečné, zavádíte precedenty, které se vám vrátí,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. „Proč jste museli opět vycenit zuby a opět ukázat tu sílu a utnout debatu v prvním čtení? Nerozumím tomu,“ uvedla. Předseda poslanců SPD Radim Fiala se obává toho, že do budoucna se bude prostor pro opoziční vystoupení dál zkracovat. V 11 hodin dopoledne bylo do debaty stále přihlášeno 26 poslanců.
Předloha předpokládá mimo jiné zvyšování věku odchodu do starobní penze nad nyní hraničních 65 let podle prodlužování života a snižování výpočtu nových důchodů. Jde o dva body z celkové desítky, které se staly hlavním terčem kritiky zákonodárců ANO a SPD. Zástupci obou hnutí tvrdí, že pokud se dostanou do vlády, reformu penzí upraví.
Jednání doposud v podstatě neprovázely obstrukce. Poslanci se ve vystoupeních drželi tématu, byť někteří se věnovali i širším souvislostem důchodového systému. Patřila k nim porodnost, ekonomický růst, příjmy státního rozpočtu i třeba délka dožití ve zdraví.
Navrhované změny by podle vlády měly přispět k udržitelnosti důchodového systému. Cílem je udržet jeho schodek kolem jednoho procenta hrubého domácího produktu, což představuje přibližně 70 miliard korun. Při zachování nynějšího stavu by deficit v roce 2050 činil podle vládních prognóz zhruba pětinásobek.
Na závěr prvního čtení bude důchodová novela čelit opozičnímu návrhu na zamítnutí už v úvodním kole i návrhu na vrácení předlohy vládě k přepracování. Sněmovna ale s ohledem na vládní většinu opoziční snahy s největší pravděpodobností odmítne. Novela zamíří k projednání do výborů.