Živý přenos z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky VIDEO: PSP
VIDEO: PSP
Poslanci ve středu začali schvalovat spornou vládní důchodovou reformu. Koaliční tábor nechal svolat k závěrečnému čtení penzijní novely mimořádnou schůzi. K hlasování se dostane nejspíš až příští týden kvůli tomu, že opozice bude jednání návrhu prodlužovat.
Návrhy zákonů mohou poslanci schvalovat v závěrečném kole jen o středách a pátcích vždy mezi 09:00 a 14:00. Pro debatu k návrhu programu schůze, v níž mohou promluvit výhradně řečníci s právem přednostního vystoupení, toto omezení ale neplatí. Sněmovním verdiktem bude moci tato diskuse překročit i 21:00, kdy běžně končí jednací den.
Jako první si slovo vzal šéf ANO Andrej Babiš, který prohlásil, že návrh žádná reforma není. „Je to o tom, že současní důchodci přijdou o peníze a budoucí důchodci, zaměstnanci, budou pracovat déle a za míň peněz,“ řekl. Zopakoval, že „důchodci jsou nepřítelem této vlády“.
Navrhované prodlužování věku pro odchod do důchodu až na 67 let bude mít podle Babiše „drastické důsledky“. Zpochybnil také plánované snižování výpočtu nových důchodů a už schválené zpomalení valorizací.
Opatření mají podle vlády přispět k udržitelnosti penzí a snížení schodku důchodového systému. Podle Babiše ale kabinet jen straší a vyvolává nejistotu. „Důchody nebudou tím, co by mohlo rozvrátit veřejné finance,“ tvrdil v projevu, který trval asi 1,5 hodiny. Pokud se hnutí ANO vrátí k vládě, důchodový systém podle Babiše „znovu postaví na nohy“. Valorizace podle něho zvýší a hraniční věk pro odchod do penze opět stanoví na nynějších 65 let.
Cílem vládního tábora je, aby se ve středu sněmovna dostala aspoň ke schválení programu mimořádné schůze. Hlasování o penzijní novele by se mohlo podle předběžných informací z koaličního tábora uskutečnit příští týden v pátek.
Druhé čtení penzijní novely zabralo zhruba 26 hodin čistého času. Projednávání reformy v úvodním kole vyplnilo 32 hodin čistého času.
Vládní návrh reformy penzí počítá s pomalejším zvyšováním důchodového věku nad 65 let, a to o měsíc ročně. Zároveň ale zavádí horní limit na 67 let věku.