Sněmovna v pátek pokračovala v projednávání sporné vládní platové novely s růstem platů vrcholných politiků o téměř sedm procent. Před tím se ale dopoledne poslanci vrátili ke schvalování předlohy o elektronických komunikacích, kterou nakonec vládní koalice prosadila a odložila tak o dva roky dokončení digitalizace služeb státu. Pátkem poslední řádná letošní schůze skončila, sněmovna se znovu sejde v lednu.
Schvalování novely o elektronických komunikacích poslanci zahájili ve středu, k hlasování se pro nedostatek času nedostali. V pátek se koalici podařilo novelu prosadit. Návrh na odklad takzvané digitální ústavy čelil opoziční kritice. Opozice označuje úpravu za přílepek, tedy změnu nesouvisejícího zákona.
Sněmovna schválila také novelu atomového zákona, která by měla v naší zemi výrazně usnadnit povolování výstavby nových jaderných zdrojů včetně malých modulárních reaktorů.
K platové novele se poslanci vrátili ve 12:30. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhl, že platy vrcholných politiků by mohly do budoucna meziročně růst nejvýše o pět procent. Opoziční ANO a SPD prosazují pětileté zmrazení platů vrcholných politiků, Piráti navrhují například stanovení hranice pro meziroční růst platů ústavních činitelů na nejvýše šest procent a snížení náhrady na dopravu zákonodárců až o čtvrtinu. Vládní TOP 09 chce krátit poslancům a senátorům platy při vysokém zadlužení státu.
Z výpočtu z předlohy vyplývá, že by se plat například řadového zákonodárce zvýšil příští rok o 7100 korun na 109 500 korun měsíčně a plat prezidenta republiky by činil 365 000 korun, o 23 800 korun víc než teď. Vlnu kritiky vyvolal především původní návrh, podle kterého by platy vrcholných politiků vzrostly skoro o 14 procent.
O finální podobě předlohy budou poslanci hlasovat pravděpodobně v polovině ledna. Jejím projednáním ve druhém kole sněmovní schůze pro letošek skončily.
Před projednáváním konkrétních bodů ale museli poslanci nejprve vyřešit program schůze. Diskuze k němu v poslední době pravidelně trvá i několik hodin. V pátek se jako první přihlásil o slovo šéf ANO Andrej Babiš, který své vystoupení opět využil ke kritice vlády. „Dnes se scházíme proto, aby pan premiér Fiala příští rok měl vyšší plat o 19 tisíc měsíčně,“ prohlásil. Platy by podle něj měly růst lidem, ne politikům.
„Chceme dneska zabránit tomu, aby to prohlasovali,“ řekl Babiš. Předseda ANO se pozastavil nad tím, že v roce 2026 by mohly platy vrcholných politiků růst podle předběžných výpočtů vyplývajících z předlohy o dalších více než 13 procent. „Je to skandální, že tahle prolhaná vláda, totálně nenažraná, arogantní, odtržená od reality, tohle tady prosazuje,“ uvedl.
Babiš kritizoval kabinet a premiéra Petra Fialu (ODS) i za evropskou politiku. Zmínil migrační pakt EU a hlavně rozšíření emisních povolenek například i na silniční dopravu nebo vytápění budov od roku 2027. Vláda prosazuje roční odklad s cílem zajistit silnější ochranu proti prudkému růstu cen energií. „Sami to zapříčinili, a teď přichází premiér s návrhy,“ konstatoval předseda ANO. Fialu opakovaně vinil ze lží a označil ho za „hlavního škůdce naší země“. „Není schopen v zahraničí bojovat za zájmy České republiky,“ dodal.
Babiš mluvil celkem hodinu a čtvrt. Na jeho projev následně reagoval předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, který Babišovi doporučil, aby si přečetl román George Orwella 1984. „Tyhle ranní čtvrthodinky nenávisti jsou asi zapotřebí na utužení vlastních řad, ale nevím, proč to má být hodina a čtvrt nenávisti,“ prohlásil Benda.
Přestože Babiš vystoupil ráno a zvýšení platů politiků ostře kritizoval, během samotného projednávání návrhu ve sněmovně není. Od 12:30 se z jednání omluvil z pracovních důvodů.
Na to upozornil také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Mě opravdu mrzí, že až přijde na řadu ten bod, tak pan předseda Andrej Babiš tady není. On přijde, s přednostním právem zdrží celý rozjezd dnešní schůze, 75 minut tady mluví tak, jak mluví, ale v okamžiku, kdy je v druhém čtení otevřená rozprava, tak už tady není. To si myslím, že není fér vůči všem ostatním poslancům, kteří tady v pátek odpoledne před Vánocemi jsou,“ řekl.
Minuta ticha za oběti střelby na fakultě
Sněmovna hned ráno uctila minutou ticha památku obětí, které před rokem zastřelil na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze její student. Střelba je nejtragičtější obdobnou událostí v historii Česka.
Student fakulty připravil loni 21. prosince o život 14 lidí, dalších 25 zranil. Střelec pak na ochozu budovy školy spáchal sebevraždu. Policie ho spojuje také s vraždou otce v Hostouni na Kladensku a s případem dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese.
Tragédii na její výročí v sobotu 21. prosince připomene tichá pieta, benefiční koncert i mše. Před budovou fakulty na náměstí Jana Palacha vznikl dočasný památník. Oběti tragické střelby má do budoucna v budově fakulty připomínat pietní deska.