Vrchní státní návladní v Praze Lenka Bradáčová vypovídala před sněmovní komisí vyšetřující úniky z policejních spisů.
Bradáčová se ohradila proti tvrzením, že informace z vyšetřovacích spisů unikají ze státního zastupitelství. Řekla to dnes novinářům po výslechu před sněmovní komisí pro vyšetřování úniků z vyšetřovacích spisů.
„Ohrazuji se proti tomu, že by slabým článkem bylo státní zastupitelství, tomu tak rozhodně není. Uvnitř státního zastupitelství jsou nastaveny mechanismy velmi účinné a efektivní a o tom také svědčí některá trestní řízení proti státním zástupcům,“ uvedla Bradáčová.
Jedním z opatření proti únikům by podle žalobkyně měl být zákon o poskytování soukromých detektivních služeb. Bradáčová podotkla, že soukromými detektivy je řada bývalých policistů, kteří odešli v důsledku reorganizací a „často získávají informace od svých bývalých kolegů“.
Bradáčová upozornila na to, že ne každý únik informací v důsledku porušení mlčenlivosti nutně musí být trestným činem. Stane se jím případě, pokud je prokázán úmysl způsobit tímto únikem škodu, nebo získat výhodu. Podle Bradáčové by bylo také vhodné najít řešení pro poskytování informací, které by respektovalo právo na svobodu slova na jedné straně a právo na ochranu soukromí na straně druhé.
Komise má prověřit, zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit i na to, zda někdo takto získané informace nezneužil k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu.
Před sněmovní vyšetřovací komisi k únikům informací z vyšetřovacích spisů dnes jako první předstoupil bývalý šéf českého fotbalu Pelta. Po něm následoval někdejší ředitel bývalého protimafiánského útvaru Robert Šlachta. Během dne komise ještě vyslechne mimo jiné ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) nebo ředitele policejního útvaru zvláštních činností Vladimíra Šibora.
Hlavním důvodem pro zřízení vyšetřovací komise byly uniklé nahrávky s rozhovory bývalého novináře Mladé fronty DNES (MfD) Marka Přibila s předsedou ANO Andrejem Babišem, na kterých mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Babiš byl v té době majitelem vydavatelství Mafra, pod které MfD spadá. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil již dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz.
Komise má prověřit, zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit i na to, zda někdo takto získané informace nezneužil k ovlivňování politické soutěže nebo k destabilizaci demokratického právního státu.