Živý přenos z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky VIDEO: PSP
VIDEO: PSP
Sněmovna se v úterý sešla na první schůzi po prázdninové přestávce, aby projednala problémy s digitalizací stavebního řízení. Na návrh koalice bude moci jednat až do noci. Opozice s prodlouženým jednáním souhlasila, pro hlasovalo celkem 142 ze 148 přítomných poslanců. Návrhy na zařazení z pera SPD a ANO byly zamítnuty.
Digitalizace stavebního řízení je podle předsedy SPD Tomia Okamury (SPD) totálním fiaskem, kvůli kterému údajně hrozí miliardové škody. Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) by měl podle Okamury okamžitě skončit, stejně jako celá koaliční vláda. Ministra naopak v dnešní sněmovní debatě hájili jeho straničtí kolegové. Kritika je poměrně nefér, v některých případech je daleko přestřelená, uvedl například předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.
Místopředseda Sněmovny a stínový premiér ANO Karel Havlíček řekl, že digitalizace stavebního řízení je jedno z největších selhání od roku 1989 ve smyslu zavádění státního informačního systému. Obvinil Bartoše, že nemá odvahu přiznat neúspěch a vinu pouze přehazuje na někoho jiného a hlavně na hnutí ANO, které k digitalizaci nepřistoupilo. „Neměli jste kolem sebe lidi, kteří by vám řekli, že je to nepřipravené,“ uvedl na adresu koalice Havlíček. Podotkl, že původní systém nebyl ideální, ale byl funkční.
Havlíček na závěr svého projevu prohlásil, že ANO je ochotné podpořit návrat stavebního řízení ke stavu do 30. června, tedy v režimu podle nového stavebního zákona, ale bez povinné digitalizace. Ministerstvo by tak podle něj mohlo mezitím vyzkoušet plné digitální řízení, ale spustilo by až v okamžiku, kdy bude vyzkoušené. Prohlásil, že ANO by podpořilo takovou změnu třeba ve stavu legislativní nouze nebo ve zrychleném režimu, kdy Sněmovna může schválit změnu zákona již v prvním čtení.
Předseda Rady Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) v dnešní debatě ke krajským volbám v České televizi uvedl, že Bartoše na případné problémy s digitalizovaným řízením upozorňovala například právě Rada Asociace krajů, ale i další instituce. „Politika je založená i na osobní odpovědnosti. A podle mě se teď nemůžeme bavit o tom, jestli se jedná o vládního koaličního partnera,“ uvedl. Problémy při zavádění digitalizace stavebního řízení v debatě kritizovala i většina dalších účastníků televizní debaty z různých stran, kteří se stejně jako Kuba budou ucházet o hlasy voličů v nadcházejících krajských volbách.
Okamura uvedl, že kvůli „zfušovanému a nefunkčnímu“ systému hrozí miliardové škody, které zaplatí občané, ačkoli je způsobil Bartoš svou „děsivou maxineschopností“. Absolutně amatérsky zpackal digitalizaci vlastního resortu, zaplatí to daňoví poplatníci i důchodci, míní Okamura.
Bartoš v úvodním projevu uvedl, že systémy digitalizovaného stavebního řízení vykazují některé nedostatky také proto, že byly dodány pouze v minimalistické podobě. Projekt podle Bartoše není možné zatím objektivně po dvou měsících provozu hodnotit, data však ukazují pozitivní trendy. Portál stavebníka využili lidé k podání více než 19 000 žádostí, dodal. Zdůraznil, že problémy stavebního řízení nezačaly s novelou a digitalizací letos v létě, ale byly dlouhodobé, a aktuální změny je naopak mají řešit.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš vystoupil se zhodnocení, jak funguje digitalizace stavebního řízení a reagoval na celou řadu výtek, které se v minulých dnech objevily například i s požadavkem opozice, aby Ivan Bartoš na svoji funkci rezignoval.
Ivan Bartoš kromě jiného řekl, že systémy digitalizovaného stavebního řízení v současnosti vykazují některé nedostatky také proto, že byly dodány v minimalistické podobě. Vyžadoval to tak nový stavební zákon, ale také podmínky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Zároveň dodal, že další funkce do Informačního systému stavebního řízení (ISSŘ) a portálu stavebníka plánuje jeho resort podle harmonogramu dodávat. Pracuje se například i na částech, které nejsou zákonem vyžadovány, jako napojení na ekonomické systémy nebo na databáze autorizovaných osob.
Normy nového stavebního zákona a podmínky ÚOHS jsou podle Bartoše důvodem, proč některé funkce ‚haprují‘. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si nyní podle Bartoše dává za cíl rozvíjet funkcionality v reálném čase a dodat je tak, aby ulevily zátěži na úřadech. Zároveň se pracuje také na tom, aby byly systémy přehlednější.
Data extrahované ze systému ale podle něj vykazují pozitivní trend. K pondělku bylo podáno téměř 20 000 žádostí. Úředníci pak začali pracovat s více žádostmi, a to s 23 000. Důvodem je, že pracovníci úřadů zpracovávají také žádosti podané původním způsobem, tedy papírovou formou, nebo žádostmi podanými přes datové schránky. V ISSŘ je v současnosti 72 000 dokumentů. Zahájeno bylo zhruba 14 700 řízení a 2900 z nich bylo dokončeno.
Digitalizace stavebního řízení začala platit od 1. července letošního roku. Od spuštění ji provázejí potíže, ministerstvo ale dlouhodobě uvádí, že na jejich odstranění pracuje. MMR chtělo systémy digitalizace stavebního řízení dodávat modulárně, tedy po částech, nikoliv vcelku, jak plánoval dříve resort pod vedením Kláry Dostálové (ANO).
Poslanci o programu schůze začali hlasovat okolo šesté hodiny večerní. Předložené návrhy Tomia Okamury byly odmítnuty. Pro hlasovali jen poslanci Okamurovy SPD a Babišova ANO. Následovalo hlasování o návrzích z řad dalších poslanců ANO a SPD. I zde pro zařazení hlasovali jen poslanci SPD a ANO, a návrhy tak byly zamítnuty.
Sněmovna v úterý bude moci na návrh koalice jednat až do noci, řešit má situaci ohledně digitalizace stavebního řízení. Opozice s prodlouženým jednáním souhlasila, pro hlasovalo celkem 142 ze 148 přítomných poslanců. Možnost sněmovního jednání i po 21:00 souvisí i s tím, že se do debaty o programu schůze tradičně přihlásili opoziční předáci, aby využili možnost navrhovat doplnění programu k obsáhlé kritice vlády a její koalice v rámci kampaně před blížícími se krajskými a senátními volbami. Program tak poslanci schválili po více čtyřech hodinách od začátku jednání.
Jako první se z opozičních lídrů do debaty přihlásil předseda SPD Tomio Okamura, který v rámci svého přednostního řečnického práva označil současný kabinet Petra Fialy (ODS) za nejhorší vládu v české historii a vyzval ji k odstoupení. Podle Okamury by to byl první pozitivní krok vlády „ne pětikoalice, ale zlokoalice“. Okamura v projevu, který trval zhruba půldruhé hodiny, uvedl, že se české ekonomice nedaří, inflace meziročně stoupá, míra nezaměstnanosti atakuje čtyři procenta a schodek státního rozpočtu má být v příštím roce 230 miliard korun.
Okamura mimo jiné v rámci 19 nových bodů programu navrhl, aby ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) informoval sněmovnu o tom, co hodlá podniknout proti údajnému přesunu organizovaného zločinu z Ukrajiny do Česka v rámci podpory ukrajinských uprchlíků. Dolní parlamentní komora by se podle Okamury měla zabývat například také jeho obviněními, podle nichž Fialova vláda „žene lidi do energetické chudoby, likviduje české školství a chystá se opět okrást důchodce“, neboť plánuje zvýšit penze v příštím roce jen o 355 korun měsíčně, zatímco SPD chce navýšení o 564 korun. Podle šéfa SPD chce koalice návrh projednat až po regionálních volbách.
Předseda ANO Andrej Babiš se v následném hodinovém předvolebním vystoupení ohradil proti negativní kampani ODS, podle níž Babiš zadlužil občany v rámci republiky a slibuje to udělat i v krajích. „Je už to vlastně třetí taková kampaň proti nám,“ postěžoval si šéf ANO s použitím svého oblíbeného výrazu. „Já už to nemůžu poslouchat, ty kecy,“ uvedl k obvinění Babiš. Podle něj za stav ekonomiky může současná vláda, obhajoval kroky svého bývalého kabinetu. Šéf ANO odmítl tvrzení, že v případě vítězství ANO bude líp jen jemu. „Andrejovi bude líp, jen když nebude v politice a nebude sem chodit,“ uvedl ve sněmovně Babiš.
Obdobně zaměřené protivládní vystoupení měla také předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, podle níž současná vláda zadlužuje ČR třikrát rychleji než ministři ANO.
S emotivní řečí vystoupila poslankyně ANO Věra Adámková, která podle svých slov popatnácté navrhovala přednostní projednání novely transplantačního zákona. Neubránila se slzám, když popisovala, že její studentka nepřišla na zkoušku, protože podlehla po třech dnech akutní leukemii. Novela, která se týká vyhledávání dárců, jí podle poslankyně mohla pomoci. Margita Balaštíková (ANO) usilovala o projednávání stavu zemědělství. Karla Maříková (SPD) chtěla řešit kritickou situaci ve zdravotnictví. Ani jejich návrhy nebyly koaliční většinou ve sněmovně akceptovány.