Řadovými místopředsedy KDU-ČSL delegáti na sjezdu v Olomouci zvolili starostku Kravař na Opavsku a bývalou Miss České republiky a Miss Europe z roku 1995 Moniku Brzeskovou (dříve Žídkovou), ministerské náměstky Václava Pláteníka a Eduarda Hulicia a poslance Jiřího Horáka. Všichni byli zvoleni v prvním kole volby a všichni jsou ve vedení strany nováčky. Nominace mělo 19 kandidátů, devět jich návrh přijalo. O čtyři místa řadových místopředsedů se ve finále ucházelo osm lidí, jelikož dosavadní první místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek se nakonec rozhodl do volby nejít.
Brzesková v prvním kole volby čtyř místopředsedů získala 248 hlasů z 287 možných, Horák obdržel 203 hlasů, Pláteník 199 a Hulicius 170. V pátek zvolený předseda KDU-ČSL Marek Výborný po volbě místopředsedů poděkoval všem uchazečům o tuto funkci. „Velmi si vážím i těch, kteří ve volbě neuspěli. Chci, aby byli aktivní v našich týmech a aby byli pravidelně zváni jako hosté na celostátní konferenci,“ prohlásil.
O funkci místopředsedy dnes na sjezdu usilovali také nynější místopředseda Lukáš Cyrilo, právnička Dita Vávrová, poslanec Hayato Okamura a předsedkyně lidovců v Litoměřicích Zdeňka Marie Čerkasov, avšak tito kandidáti nezískali potřebný počet hlasů. Z 19 nominovaných kandidátů se jich nakonec o křeslo ucházelo osm. Kromě jiných se kandidatury vzdal dosavadní místopředseda a ministr životního prostředí Petr Hladík, jihočeský poslanec Šimon Heller či předseda sněmovního klubu Aleš Dufek. Ten nicméně v předsednictvu zasedne z titulu funkce předsedy poslaneckého klubu. Ve vedení strany skončí dosavadní místopředsedkyně Šárka Jelínková, nominaci odmítla. Stejně tak poslanec Tom Philipp.
VIDEO: DRUHÝ DEN SJEZDU KDU-ČSL
Celkem je předsednictvo desetičlenné, z titulu funkce v něm zasedají šéfové obou parlamentních klubů KDU-ČSL, europoslanců a generální sekretář strany. V pátek tři stovky delegátů zvolily předsedou ministra zemědělství Výborného, který se do čela strany vrací téměř po pěti letech. Funkci neobhájil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Dostatek hlasů nezískal později ve volbě prvního místopředsedy ani Hladík. Ve druhé volbě delegáti zvolili statutárním místopředsedou Pavla Bělobrádka, někdejšího předsedu strany.
Bělobrádka i Hladíka Výborný jmenoval mezi kolegy, které by si přál do nejužšího týmu. Do vedení KDU-ČSL chtěl také šéfy obou parlamentních klubů Aleše Dufka a Josefa Klementa, starostku Brzeskovou a ministerské náměstky Pláteníka a Hulicia. Pláteník je náměstkem ministra zdravotnictví a Hulicius náměstkem ministra zahraničních věcí.
Výborný staronovým předsedou
V pátek tři stovky delegátů zvolily předsedou ministra zemědělství Marka Výborného, který se do čela strany vrací téměř po pěti letech. Funkci neobhájil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Dostatek hlasů nezískal později ve volbě prvního místopředsedy ani ministr životního prostředí Petr Hladík. Ve druhé volbě delegáti zvolili statutárním zástupcem Výborného expředsedu Pavla Bělobrádka.
Bělobrádek, který převzal KDU-ČSL po volebním propadu v roce 2010 a o několik let později ji dostal znovu do sněmovny, získal v pátek nejsilnější mandát. Hlas mu odevzdalo 197 delegátů, ke zvolení mu stačilo 144 hlasů.
Bělobrádka i Hladíka Výborný jmenoval mezi kolegy, které by si přál do nejužšího týmu. Počet uchazečů o místo v celkem desetičlenném předsednictvu by měl být podle nominací širší. Uzavřeny budou až v sobotu po zahájení jednání sjezdu.
Spolupráce s hejtmanem Grolichem
Současný ministr zemědělství Výborný, kterého lidovci zvolili staronovým předsedou v pátek odpoledne, se do čela strany vrací téměř po pěti letech. Osmačtyřicetiletý politik odstoupil z čela strany v listopadu 2019 kvůli rodinným povinnostem, ve vedení strany ho v lednu 2020 nahradil právě nynější vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Jurečka.
Nový šéf strany po svém zvolení řekl, že jeho práce v čele KDU-ČSL bude směřovat k tomu, aby strana uspěla příští rok v parlamentních volbách. Na dotaz ohledně dohody o společné cestě lidovců s ODS a TOP 09 do sněmovních voleb na tiskové konferenci odpověděl, že začne v tom směru jednat s předsedou ODS a premiérem Petrem Fialou a předsedkyní sněmovny a TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou.
„Čeká nás obrovský úkol připravit rychle strategii, abychom příští rok uspěli v parlamentních volbách. Musíme být silní jako KDU-ČSL, musí být silná i koalice SPOLU,“ řekl po zvolení. Podle něj lidovcům škodí, že na veřejnosti stále znovu a znovu probírají svoje kořeny. To ale současně neznamená, že strana svoje hodnoty nemá a nectí, dodal.
V komunikaci KDU-ČSL plánuje Výborný spolupracovat s jihomoravským hejtmanem Janem Grolichem, který prokázal zkušenosti v krajských volbách. Koalice SPOLU, jejímž byl na jižní Moravě lídrem, získala téměř 40 procent. Grolich sám získal v letošních krajských volbách nejvíc preferenčních hlasů, zakroužkovalo ho zhruba 46 900 voličů. Po volbách Grolich řekl, že se o předsednictví ani jiné funkce v širším vedení lidovců ucházet nebude.
Předsedové tří ostatních koaličních stran, ODS, TOP 09 a STAN, Marku Výbornému k jeho úspěchu pogratulovali. Premiér a šéf občanských demokratů Fiala napsal na sociální síti X, že se těší na další spolupráci ve vládě i v koalici SPOLU.
Rovněž předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová je přesvědčena, že úspěšná spolupráce v koalici SPOLU bude pokračovat. Na další spolupráci se těší i ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan.
Senátor Čunek má smůlu
O post předsedy strany se vedle Výborného a Jurečky v pátek ucházeli ještě senátor Jiří Čunek a jihočeský poslanec Šimon Heller, oba bez podpory regionů. Kandidaturu pražské organizace KDU-ČSL přijal její předseda Tomáš Kaplan. Sám sebe pak přímo na sjezdu nominoval Jiří Regner z Královéhradeckého kraje. Nominací z krajů se naopak vzdali Michaela Šojdrová a Pavel Bělobrádek, podpořili Jurečku a Výborného.
V prvním kole volby předsedy delegáti nikoho nezvolili, Výborný získal 114 hlasů, Jurečka 78, Čunek 53, Kaplan 21, Heller 19 a Regner dva. Ve druhém kole pak získal Výborný 159 hlasů a Jurečka 107 hlasů, beze jména bylo 22 lístků.
Na 1. místopředsedu bylo původně nominováno sedm členů KDU-ČSL, šest se kandidatury po volbě předsedy vzdalo. Byl mezi nimi i Jurečka. Čtyřicetiletého Hladíka ale delegáti nezvolili ani ve druhém kole, kdy získal 126 hlasů delegátů, potřeboval jich 142.
Ve druhé volbě se o post statutárního zástupce předsedy KDU-ČSL ucházel Bělobrádek a náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník. Bělobrádek, který stranu vedl v letech 2010 až 2019, získal 197 hlasů a Pláteník 77. Před volbou Bělobrádek uvedl, že by bylo lepší, aby prvním místopředsedou byl ministr, ale na roli je připraven. „Předseda je jen jeden a ten hlavní, kdo musí jednat,“ řekl s tím, že jeho zástupce musí zase umět říkat věci do očí, a to on umí. Lidovci podle Bělobrádka nejsou u konce ve smyslu, že vše je ztraceno. Je podle něj třeba říct dost a jít do politického boje. První den sjezdu lidovců jsme sledovali zde.