Ve čtvrtek proběhlo v poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, které svolala demokratická opozice – koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů s hnutím STAN. Nepodařilo se jí však získat většinových 101 hlasů poslanců – komunisté totiž odešli ze sálu a nebyli během hlasování přítomni. Veškeré klíčové dění kolem této jedenáctihodinové mimořádné schůze sledovala redakce deníku FORUM 24 živě.
23:04 – Schůze končí. Babišovu vládu podrželi komunisté, kteří odešli ze sálu a nebyli během hlasování přítomni. Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo 89 poslanců, proti bylo 82 poslanců. Zbylých 29 poslanců opustilo jednací sál.
22:53 – Hlasování bylo ukončeno. Probíhá přepočet hlasů. Již teď je však jisté, že sněmovna nedůvěru vládě nevyslovila, opozice nenašla 101 hlasů. Babišovu vládu podpořila KSČM, jejíž poslanci odešli ze sálu.
22:43 – Poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) okomentoval právě probíhající hlasování. „Babiš hlasoval ‚proti návrhu‘. A poslanci ANO spustili frenetický potlesk. Podobně freneticky tleskají velkému Kimovi. Holt, je to hnutí,“ píše.
22:30 – Po další sérii poslaneckých přestřelek a faktických poznámek míří sněmovna k samotnému hlasování o nedůvěře vládě. V tomto případě se hlasuje odlišně než při hlasování k návrhu zákonů. Každý poslanec zvlášť musí dostatečně hlasitě vyslovit své stanovisko „pro“ nebo „proti“. Začal poslanec ODS Pavel Žáček.
22:10 – Rozprava k hlasování o nedůvěře vládě ukončena. Vystoupili předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
20:54 – Po dalších proslovech poslanců a faktických poznámkách prošlo hlasování o návrhu, aby mohlo jednání sněmovny pokračovat jak po 21. hodině, tak po půlnoci.
20:25 – Aby se již neprodlužovala doba jednání sněmovny, předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura navrhl omezit řečnickou dobu na 2x 15 minut. Návrh byl přijat.
19:34 – Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zmínila výčet věcí, které se vládě povedly. „Skoro rok jsem řešila covidovou krizi. Přesto se nám povedlo schválit 20 různých zákonů. Odchod z vlády bych považovala za nezodpovědný. Čtyři měsíce před volbami považuji vzhledem k rozložení hlasů ve sněmovně za promarněný den,“ sdělila.
18:18 – Do rozpravy je přihlášeno ještě 10 poslanců.
17:35 – Lidovecký poslanec Marek Výborný se ohradil proti kritice poslanců vládní koalice. „Přestaňte nás školit školit v tom, jak máme nebo nemáme být konstruktivní. Nelžete tady, že jsme nepřicházeli s konstruktivními návrhy, Babišem počínaje a Nacherem konče. Mám toho plné zuby,“ naštval se.
16:32 – „Kolegové z KSČM se rozhodli, že budou hlasovat nohama. Je to hlasování pro tuto vládu. Hlasujete pro vládu ztracené budoucnosti, vypořádejte se s tím ve vašem svědomí. Jsem rád, že se blíží volby, a v těch vám občané odpískají konec,“ poznamenal na závěr svého proslovu poslanec Jan Jakob (TOP 09).
16:16 – Na plénu se prostřídali další opoziční poslanci s výhradami vůči vládě. Lavice určené pro členy vlády se ale zcela vyprázdnily. To se nelíbilo poslankyni Janě Černochové (ODS), která po příchodu jednoho z ministrů navrhla hlasovat o přerušení jednání do doby, než bude přítomna na jednání alespoň polovina členů vlády, když už se má hlasovat o nedůvěře vládě. Tento návrh ale neprošel.
15:19 – Rozprava zahájena a přihlásila se do ní poslankyně za ODS Jana Černochová. „Nikdo z nás, kteří jsme se podepsali pod svolání této schůze, tímto institutem neplýtváme. Vaši kolegové to dělali z plezíru co půl roku,“ vyjádřila se. „Lepší být v seriózních zprávách než ze sebe dělat diblíka na instagramu,“ opřela se do ministryně financí Aleny Schillerové, která se podle ní chlubí cizím peřím.
15:14 – O slovo se přihlásil předseda vládní ČSSD Jan Hamáček. „Důvod, proč opozice vyhlásila toto jednání, je důvod ‚koukej mámo, jsem v televizi‘. Celou dobu, co nás opozice tepe, neměla odvahu vládu sundat. (…) Patří to spíš na náměstí nebo do kampaně, mohli jsme tu udělat pár zákonů pro dobro této země. Je to dnes promarněný čas, jde o rétorické cvičení opozice,“ kritizoval. Předsedající Pikal mu vysvětlil, že čtvrtek bývá interpelačním dnem a že zákonů by se stejně moc nevyřešilo.
15:00 – Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) nechápe účel vyvolání nedůvěry vládě. „Hlavy se dneska sekat nebudou. Nedůvěra vládě je určitý institut, měla by se dělat v době, kdy je příliš mnoho výhrad. Proč se vyvolává nedůvěra 4 měsíce před volbami, se ptám? Dává to smysl jenom v případě závažného zjištění. (…) Ví opozice, co dělá? Co by se dělo, kdyby nedůvěra byla vyhlášena?“ ptal se. Jde prý pouze o pozornost opozici, nikoli o vládu.
14:53 – Poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) upozornil na chybějící strategii vlády ve zdravotnictví. Jako lékař působí ve zdravotnickém výboru. „Opakovaně žádám, co s tím budeme dělat. Odpověď je mlčení. Není žádný plán,“ řekl. „Tento premiér nemůže mít moji důvěru.“
14:33 – V proslovu pokračuje předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Zmiňuje výčet chyb Babišovy vlády, kterých se dopustila za poslední dobu.
13:00 – Jednání sněmovny bylo přerušeno. Bude pokračovat ve 14:30.
12:50 – Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na plénu zmínil rekordní zadlužení České republiky Babišovou vládou a ministryní financí Alenou Schillerovou: „Za paní ministryně je tam nejvyšší nárůst. Když se podíváme na celkový deficit z loňského roku, tak jen 37,5 procenta šlo na přímou pomoc související s covidem.“
12:25 – Vicepremiér Karel Havlíček obhajoval vládu před poslanci. „Překvapilo mě, že mimo předvolební rétoriky, jak bude lépe, se neskloňovalo, co by nastalo v případě vyslovení nedůvěry. V tuto chvíli je to nelogické, zásadním způsobem by to uškodilo,“ řekl.
12:15 – Pro nedůvěru vládě bude hlasovat také hnutí SPD, řekl během svého projevu jeho předseda Tomio Okamura.
12:09 – Na rozhodnutí komunistů reagoval i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Tak napřed Vojtěch Filip 10 minut projevu, jak je tato vláda strašná a jak je zradila, aby pak oznámil odchod ze sálu a nechal tuto vládu dál dělat vše, co v projevu kritizoval. Komunisté 21. století nám oznámili, že odchází a jdou pracovat pro lidi, doufám, že napořád,“ uvedl.
12:01 – „Komunisté odešli ze sálu, a tak potvrdili podporu Andreji Babišovi. Tedy nohama hlasují PRO důvěru vládě. Chce se mi říct, že už se snad nevrátí… bude líp,“ komentoval rozhodnutí lidovecký poslanec Marek Výborný.
11:53 – Předseda KSČM později přišel mezi novináře, aby své stanovisko ještě odůvodnil. „Opozice nebyla schopna unést, že něco vyvolali a nebudou úspěšní. Znovu opakuji, že kdo chce něčeho dosáhnout, musí jednat. Nepamatuji si, že by k této otázce mě vyzval k jednání předseda kterékoliv strany koalice SPOLU nebo Pirátů a STAN. Když nechtějí mít výsledek, musí se s tím smířit. Počítám s tím, že budou vzteklí. Deklarovali jsme nedůvěru tím, že jsme vypověděli dohodu o toleranci, a to vláda ví,“ řekl. Důležité podle něj je odlišit se od navrhovatelů.
11:49 – Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura upozornil na další lži, kterých se dopustil Andrej Babiš při svém proslovu.
Propaganda A. Babiše jede naplno. Lže jako obvykle. Přikládám fakta: poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě klesl od roku 2013 o čtyři procenta! ANO, není líp. pic.twitter.com/IYSvlHyXS3
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) June 3, 2021
11:35 – Komunistický předseda Vojtěch Filip potvrdil, že se jeho strana nezúčastní hlasování o nedůvěře vládě. „Tohoto zbytečného divadla se nemíníme účastnit a odcházíme pracovat pro naše občany,“ prohlásil na závěr.
11:30 – Slovo si na plénu vzal předseda KSČM Vojtěch Filip. Hovořil o tom, že nechce, aby se do vlády dostala „zkorumpovaná pravice“, a shrnul, proč vláda přišla o toleranci komunistů. „Nedělali jsme si a ani si neděláme o vládě žádné iluze, a proto jsme do ní nevstupovali,“ řekl. Zkritizoval zahraniční politiku vlády v kauze Vrbětic. „Důvěra se vytratila, nenecháme se opít rohlíkem. Musím ale říct, že při představě, že tito lidé se chopí moci, mě jímá hrůza,“ dodal a ukázal na opoziční strany.
11:05 – Předseda STAN Vít Rakušan vyčetl vládě veškerá selhání a lži, kterých se dopouští. Vláda se podle jeho slov odpoutala od reality a stala se zajatcem vlastního PR. „Česká republika není usměvavý facebook Andreje Babiše. Je zemí, která je v morálním, ekonomickém rozvratu. Je to rozvrat morálky, překročení veškerých myslitelných norem. Máme tu poprvé premiéra, který je trestně stíhaný a nikdy z toho nevyvodil žádnou osobní odpovědnost,“ řekl. Je to podle něj něco, co nemá v civilizovaném státu obdoby.
10:34 – „Pan premiér je takový generátor lží, je jich tolik, že člověk nestačí pochytit všechny,“ zakončil svůj projev pirátský předseda Ivan Bartoš. „Když Olze Richterové kdysi řekl, že ji těší počet obětí na covid, tak já říkám, že bych byl daleko radši, kdyby ANO mělo 30 procent a my jsme vás porazili kvalitním programem a Česko nemělo 30 tisíc obětí zapříčiněných špatnou politikou,“ dodal.
10:22 – Rozhodnutí KSČM potvrdil i komunistický poslanec Jiří Dolejš. „Ano, KSČM se rozhodla pro jednotný odchod ze sálu a ne pro aktivní vyslovení nedůvěry vládě. Možná pro někoho ne zrovna logický krok, ale nejednota by pro voliče mohl být větší problém. Fakt je, že nestojí za to se kvůli vládě, která končí, ještě hádat uvnitř strany,“ uvedl. Nastínil tím, že na vyslovení nedůvěry nebyl uvnitř strany jednotný názor.
10:17 – Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve svém proslovu zmínil Babišův „mamutí“ střet zájmů a jeho kauzy nazval „agrofertizací státu“. „Státní správa byla zpolitizována takovým způsobem, že se do příruček zapíše, jak nebojovat s korupcí, jak nebojovat s klientelismem. Končící Babišova éra bude symbolem toho, jak se ovládat stát rozhodně nemá,“ prohlásil. „Každý, kdo to vidí, by tomu měl říct jasné ne,“ řekl.
10:03 – Mezitím, co probíhá na plénu jednání k nedůvěře vládě, ČSSD má v atriu tiskovou konferenci. „Opozice chce hlasovat o nedůvěře vládě v době, kdy vláda epidemii zvládla. (…) Ptám se, proč to neudělala dříve. Já jsem přesvědčen, že se báli,“ vyjádřil se na tiskové konferenci předseda ČSSD Jan Hamáček. Dnešní jednání nazval „divadlem za peníze daňových poplatníků“. Věří, že se vládě povede důvěru obhájit. Na tiskovou konferenci poslanci dorazili sladění do červené barvy.
9:55 – Babiš taktéž na plénu řekl, že nechce „muslimskou Evropu“. „My v Česku nechceme žádný multikulturní, ekofanatický Pirátostán. My nechceme sdílet naše auta, naše byty, naši zemi a nechceme, aby tuto zemi řídil Evropský parlament se zelenými fanatiky. Já jsem svrchovaný premiér této země,“ prohlásil premiér.
9:48 – „Andrej Babiš se právě chlubil, jak jeho vláda snížila DPH na hromadnou dopravu. Jak vypadalo to hlasování? ANO bylo proti. A tak je to u něj se vším, nejdřív něco zkusit zamítnout, a když to projde, tak se tím prsit. U slevy na poplatníka je to stejné,“ reagoval na premiérův proslov také pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.
9:38 – Babiš také prohlásil, že TOP 09 prosadila „megapodvod nazývaný superhrubá mzda“. Na tento výrok reagoval na svém twitteru exposlanec Miroslav Kalousek. „Superhrubá mzda byla zavedena v roce 2008. TOP 09 byla založena v roce 2009. No a takhle je to se vším, co pan premiér říká,“ napsal.
9:27 – Před poslance předstoupil předseda vlády Andrej Babiš. „Prý chcete vyslovit nedůvěru, například proto, že nemáme většinu. KSČM umožnila vznik této úspěšné vlády,“ řekl na plénu. Začal obhajovat svůj střet zájmů. „Lex Babiš je absurdní záležitost, žádný střet zájmů nemám. Evropská komise nemůže vykládat české zákony,“ dodal. Opozice ho prý chce tímto pokusem pouze dostat z politiky.
9:14 – Komunisté během hlasování o nedůvěře vládě odejdou ze sálu. Opozice tak v tomto případě nedá dohromady patřičný počet hlasů.
9:12 – „Soudy opakovaně shazují ze stolu předpisy a opatření, které vláda v souvislosti s pandemií vydává. Není to náhoda, je to princip, je to opakované pohrdání právem,“ myslí si šéf ODS Petr Fiala.
9:10 – „Dnes budu hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě. Mám pro to tisíc a jeden důvod, ale tím hlavním je nevídané zadlužení naší země. Na jména Babiš a Schillerová si za pár let už nikdo nevzpomene, ale dluhy, které nadělali, budou splácet naše děti a ještě i naši vnuci,“ uvedl poslanec ODS Jan Skopeček.
9:00 – Jednání sněmovny bylo zahájeno. Úvodní slovo si vzal předseda ODS Petr Fiala. Začal vyjmenovávat důvody, proč si vláda důvěru nezaslouží. „Děti se dostaly na chvost zájmu vlády Andreje Babiše. Divákům sportovních utkání byla věnována větší pozornost ze strany vlády než dětem, které se připravují na život,“ prohlásil.
8:43 – Komunisté stále napínají. Namísto plánované tiskové konference KSČM předstoupila před novináře mluvčí strany Helena Grofová. „Obdržela jsem informaci, že klub stále jedná a využije čas do samotného začátku schůze ke svému jednání,“ řekla. Stále není jasné, jak budou komunisté hlasovat.
8:33 – Koalice SPOLU na tiskové konferenci také představila 40 důvodů, proč vyslovit vládě nedůvěru. Chce je ještě vyjmenovat na dnešním plénu sněmovny.
8:27 – „Principy demokracie a to, že chce někdo ověřovat principy a pravidla hry, to není destabilizace (jak říká premiér Andrej Babiš, pozn. red.). Tato pravidla se musí respektovat,“ řekl na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala. Koalice SPOLU chce dnešním hlasováním ověřit, jestli se vláda opírá o většinu poslanecké sněmovny. „Každý, kdo pro nedůvěru nehlasuje, podporuje vládu Andreje Babiše a její konání,“ dodal.
7:00 – Jednání sněmovny o nedůvěře vládě Andreje Babiše začne v 9 hodin. Celý průběh sledujeme živě z poslanecké sněmovny.
Kdo je pro nedůvěru? Opozice potřebuje poslaneckou většinu 101 hlasů k vyhlášení nedůvěry vládě Andreje Babiše. Pro nedůvěru se přimlouvá demokratická opozice tvořená koalicí SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráty s hnutím STAN. Dohromady tvoří 68 hlasů. Připojí se také SPD s dalšími 19 hlasy.
Proč jsou pro nedůvěru? Důvodů k vyslovení nedůvěry je podle lídrů koalic SPOLU a Pirátů a hnutí STAN celá řada. „Jsme přesvědčeni, že vláda naší zemi škodí, že nezvládá svoje úlohy, a pokud má někdo prospěch z jejího vládnutí, tak je to její premiér se svým obrovským střetem zájmů,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.
Co na to komunisté? Rozhodujícím faktorem je KSČM se svými 15 hlasy. Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče vláda důvěru komunistů nemá – o čemž by mohlo vypovídat i dubnové vypovězení tolerance. Ve straně tak přibývá hlasů k vyslovení nedůvěry.
Komunisté však zároveň naznačili, že se nechtějí přidávat k pravicové opozici (více zde). Možnou dohodu nevyloučil ani šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. „KSČM je jediná strana, se kterou jde jednat o případné podpoře,“ řekl v úterý. Výkonný výbor komunistů ve středu navíc doporučil během hlasování opustit jednací sál sněmovny. Konečné rozhodnutí je však v rukou poslaneckého klubu, který má jednání dnes ráno.