Deník FORUM 24 sledoval klíčové události na čtvrteční schůzi sněmovny o prodloužení nouzového stavu. Vládě se ve sněmovně nepodařilo prosadit jeho další prodloužení. Stav nouze tak skončí v neděli 14. února.
Požádaly o něj vládní strany ANO a ČSSD, které však u opozice ani u KSČM, která vládu toleruje, nenašly podporu. Premiér Andrej Babiš proto požádal opozici o schůzku, ta však nepřinesla žádný posun.
Předsedové opozičních stran kritizovali neustálé prodlužování stavu nouze, které postrádá jasné parametry. Chtějí větší kompenzace pro podnikatele a občany znevýhodněné epidemií koronaviru, případně rámec, který by nouzový stav vůbec nevyžadoval – například pandemický zákon nebo stav nebezpečí vyhlašovaný hejtmany.
23:08 – „Babišovo selhání, měl by rezignovat. Lemplům moc do rukou nepatří.“ Přečtěte si reakce opozičních politiků na ukončení nouzového stavu.
22:31 – „Nouzový stav není politikum. Potřebujeme to, abychom mohli zvládat krizovou situaci, v některých oblastech naší země je situace riziková. Máme a okamžitě budeme aplikovat možnosti, které zbývají bez nouzového stavu, ale ty nejsou srovnatelné,“ řekl na tiskové konferenci po jednání sněmovny ministr zdravotnictví Jan Blatný.
22:15 – Předseda Pirátů Ivan Bartoš doufá, že se hned v pátek ráno bude jednat o tom, jakým způsobem nejlépe zvládnout přechod z nouzového stavu. Opozice zkritizovala vládní poslance, protože nehlasovali pro návrh usnesení, který by chránil občany proti epidemii.
„Sněmovna právě ukončila nouzový stav, protože premiér selhal a dostal nás na 3. místo v počtu mrtvých na světě. Je šokující, že vláda odmítla podpořit kraje při řešení pandemie i výzvu k zodpovědnosti. Opatření z většiny pokračují, řídit je budou kraje, prosím, buďme ohleduplní,“ požádal pirátský poslanec Jakub Michálek.
Ministr vnitra Jan Hamáček se ohradil proti rozhodnutí sněmovny. „Opoziční poslanci cynicky vsadili na to, že čím víc zavaří vládě, tím víc budou voliči důvěřovat opozici. Výsledkem bude chaos a nedůvěra v politiku jako celek. Jsem zvědav, jak to ODS, KDU-ČSL, Pirátská strana nebo STAN vysvětlí svým hejtmanům,“ napsal na twitteru.
21:58 – Vládě se ve sněmovně nepodařilo prosadit další prodloužení nouzového stavu. Stav nouze tak skončí v neděli 14. února. Pro návrh hlasovalo 48 vládních poslanců ANO a ČSSD, všichni opoziční politici byli proti žádosti.
21:56 – Protinávrh poslance Stanislava Juránka (KDU-ČSL) na prodloužení nouzového stavu do 28. února byl zamítnut.
21:55 – Vládní návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března byl zamítnut.
21:47 – Rozprava skončila.
21:42 – „Čtyři měsíce prodlužujeme nouzový stav a kam jsme se dostali? Na třetí místo v celosvětovém žebříčku mrtvých. A to se na nás valí mutace koronaviru,“ vytkl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Shrnul počínání vlády od loňského léta, kdy začala vršit chyby. Piráti podle něj po celou dobu nabízeli pomoc a přicházeli s návrhy, ale premiér Babiš a jeho vláda je ignorovali. „Pokud vláda nedostane lekci a nezakročíme, zemře ještě víc lidí. Bude lepší, když pandemii bude řešit Ústřední krizový štáb spolu s hejtmany a vláda jim bude poskytovat podporu,“ navrhuje Michálek.
21:29 – „Dnešní jednání je velmi dlouhé, ale jak už zde bylo řečeno, spoustu věcí jsme dnes byli schopni probrat a spousta věcí se dnes možná stala poprvé. Všichni jsme se shodli na tom, že je situace vážná, a shodli jsme se na tom, že bychom neměli přestat dodržovat zavedená opatření, jinak by se situace stala tragickou,“ shrnul jednání ministr zdravotnictví Jan Blatný. Jako „nestraník a lékař“ požádal, aby opozice a vláda našly cestu, jak prodloužit nouzový stav a pomoci tak krajům.
21:00 – Lidovecký poslanec Stanislav Juránek navrhl, aby se sněmovna dohodla na navrhovaném kompromisu a odhlasovala prodloužení nouzového stavu o čtrnáct dnů do 28. února. „Moc si přeju, aby byla široká dohoda,“ řekl Juránek.
20:56 – „I politický boj by měl mít své meze. Doufám, že si všichni poslanci dnes uvědomují, co je ve skutečnosti ve hře. Jdeme do obrovského rizika. A může jít o cestu, ze které není návratu,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
20:30 – „Nechápu, proč je taková nedůvěra a odpor k nouzovému stavu. Můžeme se bavit, že chceme společně upravit ta opatření, ale nechápu a chtěl bych pochopit ten odpor k nouzovému stavu. Z mého pohledu je to jenom technická záležitost, kterou když dáme pryč, tak se střelíme do nohy,“ řekl během jednání ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Poslanec Dominik Feri (TOP 09) na vystoupení ministra Blatného zareagoval. „Sněmovna nemůže s těmi opatřeními nic dělat – když se vy zabejčíte, tak se s tím nedá nic dělat. Chtěl bych ještě jednou poprosit: Má vláda nějaký plán na to, co se stane v pondělí? Máte přehled, co se stane?“ zeptal se.
19:35 – Slovo u řečnického pultíku dostal nezařazený poslanec Lubomír Volný. Opět neměl nasazenou roušku. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) ho však nechal promluvit bez roušky. „Mám pro vás špatnou zprávu. Na grémiu jsme se dohodli, že vás víceméně budeme ignorovat, takže vás nevykážu ze sálu. My to pro vás zase nějak vydezinfikujeme,“ řekl Vondráček. Jednací sál je během projevu Volného téměř prázdný.
18:56 – Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ostře zkritizovala vládní rozhodování. Koalice SPOLU se podle ní dlouhodobě snaží přicházet s různými návrhy, jak řešit koronavirovou krizi. Vláda je ale vůči těmto návrhům „skeptická a hluchá“. „Odcházejí vám odborníci. Už s vámi nechtějí nic mít. (…) Pojďme se neustále neupínat na nouzový stav, ale na řešení,“ vzkázala.
17:49 – Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky chybí z vládní strany jakákoli snaha o spolupráci na boji s epidemií. „Změňte parametry a doložte je čísly. Jsou tu desetitisíce lidí, kteří od začátku pandemie nedostali ani korunu pomoci. Na naše výzvy nikdo nereagoval. Normální schopný a příčetný premiér by zvedl telefon a řekl: ‚Pojďte jednat.‘ Nic takového se nestalo,“ popsal Jurečka. Vláda podle něj může zakázat či omezit celou řadu aktivit a opatření zavádět i bez nouzového stavu.
17:27 – Poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) označil jednání jako zoufalou situaci zoufalé země se zoufalou vládou. „Není to politická debata, to je debata o tom, aby se zaváděla opatření, která budou mít vliv na zlepšení situace. Pane ministře (Zaorálku), mám vás rád, ale hodnotit něco, když jste na jednání nebyl, to nepovede ke konstruktivní debatě, jak tuto situaci řešit,“ reagoval na předchozí ostré vyjádření ministra kultury Zaorálka ke schůzce opozice s premiérem Babišem a ministrem vnitra Hamáčkem.
17:17 – Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) oslovil jednotlivé lídry opozičních stran. „Ti lidé na JIPkách, to půjde na vaše hlavy. Až se situace bude zhoršovat, tak vám to budu opakovat. Máme tady nové typy mutací. (…) Je to vážná situace a vy uvažujete takto, to je nepřijatelné,“ rozhořčil se. Navrhl „vyslovit opozici nedůvěru“.
16:47 – Předseda ODS Petr Fiala zmínil, že výrok Tomia Okamury o tom, že většina opozičních stran chtěla jednat o delším nouzovém stavu za podmínky souhlasu všech, ale pouze SPD byla proti, je lživý. Hnutí SPD podle něj nehrálo nijak klíčovou roli. Prodloužení nouzového stavu odmítl.
„Existuje nějaká většinová shoda v poslanecké sněmovně, že většina nechce pokračování nouzového stavu. (…) Máme příležitost to udělat jinak, nouzový stav není odpovědí na všechno. Pojďme se bavit o tom, co lidé berou jako nedostatečně nastavené,“ vyzval Fiala. „Pojďme jednat o nahrazení nouzového stavu. Jsme na to připraveni,“ dodal. Alternativa by podle něj měla být jasná a dobře vysvětlená, aby jí rozuměli všichni občané.
16:32 – Pokud nebude schváleno prodloužení nouzového stavu, vláda by mohla v pondělí vyhlásit další. Kdyby se tak ovšem stalo, poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček sdělil, že by na ministry podal trestní oznámení pro zneužití pravomocí úřední osoby.
16:06 – Podle ministra vnitra Jana Hamáčka je prodloužení nouzového stavu nezbytné, protože se nacházíme v nejhorší situaci za celou dobu pandemie. „Zákonodárce, když formuloval krizová opatření, tak myslel na to, aby státu dal do ruky tu nejsilnější zbraň v boji s takovými věcmi, jako je koronavirus. Krize je na vrcholu, ještě se nám nestalo v historii, ani na jaře, ani na podzim, že by tady létaly vrtulníky a převážely pacienty mezi nemocnicemi,“ prohlásil Hamáček.
Opozici vyzval, ať „vezme rozum do hrsti“, a i když nesouhlasí s vládou, tak ať prodloužení nouzového stavu podpoří. „Neberme v nejkritičtější situaci tu nejsilnější zbraň těm, kteří s epidemií bojují. To nedává smysl a je to šílenství,“ uzavřel svoje vystoupení vicepremiér a předseda ČSSD.
15:36 – Předseda Pirátů Ivan Bartoš oponoval premiérovu tvrzení, že by mu nepředložili žádný konkrétní návrh. Opozice předkládá návrhy už několik měsíců a naposledy se tak podle něj stalo při nedělní schůzce předsedů Pirátů a hnutí STAN.
„Většina lidí vidí, že tak, jak vy to rýsujete a jak to vykládáte, to není. Důležité je dělat opatření, která mají efekt a která jsou lidé ochotni dodržovat. Řada opatření, která byla vyhlášena už v nouzovém stavu a byla tak i komunikována, byla krátkodobá. Trvá to už měsíce. Proč vysíláte takovéto sliby, když vše záleží jenom na tom, jaká data vám druhý den vylezou? To nemáte žádné datové predikce na měsíce dopředu?“ ptal se Bartoš ve sněmovně.
Spousta věcí se podle něj dá řešit dobrým managementem. „Ten já ve vládě jako celku nevidím a z tohoto důvodu si myslím, že nouzový stav jako institut, který vláda používá pro svá rozhodnutí, není vhodný a nemohu ho podpořit,“ vysvětlil předseda Pirátů.
15:24 – Ke sněmovnímu pultíku předstoupil ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Koncem března bude proočkována populace nad 80 let a v létě většina celé populace,“ přislíbil Blatný a naznačil, co se stane, když nebude nouzový stav prodloužen. Bude podle něj umírat ještě více lidí.
„Bez nouzového stavu podle expertíz, které v mám k dispozici, se otevřou obchody, služby, muzea, galerie, výstavy, možná i posilovny a bazény. Nebude omezeno shromažďování osob. Vypadá to velmi hezky a v principu se na to velmi těšíme. Během krátké doby se situace, která je v Karlovarském a Královéhradeckém kraji, nejspíše postupně rozšíří na celou zemi, takže nemocnice nebudou moci přijímat žádné pacienty,“ naznačil Blatný.
„Pravděpodobně nepůjdou žádné děti do škol, protože to situace nedovolí. Okolní země se nás začnou bát a pravděpodobně uzavřou hranice. Hejtmani vyhlásí stav nebezpečí a nakonec si všichni odsouhlasíme, že je potřeba nouzový stav,“ líčil ministr.
15:10 – Premiér Babiš požádal poslance o prodloužení nouzového stavu do konce února a o sdělení, za jakých podmínek by na to přistoupili. „Dejte nám dva týdny,“ vyzval opozici.
15:03 – „Jsme připraveni s opozicí to řešit. Předtím jsme nepřišli, protože jsme měli vždycky dohodu s jinou politickou stranou, a tu poslední dohodu jsme nebyli schopni splnit. (…) Pokud teď opozice tvrdí, že to máme předat krajům, a ty to budou řešit líp, tak nám nic jiného nezbyde. Je potřeba si uvědomit, že skončením nouzového stavu některá plošná opatření už nebudou moci být přijímána,“ prohlásil premiér. Vyzval opozici, ať na plénu sdělí, jaká konkrétní opatření by měla vláda změnit.
14:54 – „Byl jsem obviňován, že údajně nechci spolupracovat. V neděli večer jsme měli jednání, o které požádal pan předseda Bartoš s panem předsedou Rakušanem. Obdrželi jsme materiál, který jsem předal ministrům, a domníval jsem se, že jde o první krok k tomu, abychom našli pochopení k prodloužení nouzového stavu. Bohužel to skončilo jen tiskovkou a nějakými vzkazy přes twitter,“ okomentoval Babiš schůzku s představiteli jedné z opozičních koalic.
14:49 – Předseda vlády Andrej Babiš předstoupil před sněmovnu s žádostí o prodloužení nouzového stavu. Zmínil přetížení nemocnic. „Nouzový stav není výmysl vlády, je to nutný prostředek, aby bylo možno realizovat plošná protiepidemická opatření,“ uvedl na začátku svého proslovu.
14:24 – „Od neděle jsem se za KDU-ČSL snažil iniciovat jednání, jednat a hledat řešení. Ale bohužel se to nepodařilo. Hledat shodu v tak důležitém tématu v den hlasování, to už bohužel moc prostoru pro dohodu nedává. Mrzí mě, že premiér nejednal sám od sebe daleko dříve,“ prohlásil předseda lidovců Marian Jurečka.
13:43 – Ke schůzce s premiérem Babišem o prodloužení nouzového stavu se vyjádřila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Koalice SPOLU měla vůli situaci řešit, naše návrhy a doporučení leží už dlouho na stole. Vláda se jimi ani nezabývala, protože spoléhala na bolševiky, což sama přiznala. Premiér ‚vyjednává‘ direktivními požadavky a vyhrožováním do médií. To není cesta,“ napsala na twitter.
„Chci zdůraznit, že koncem nouzového stavu nekončí epidemie. Zároveň však není řešením, což vidíme na číslech. Nyní budou muset úřady více zvažovat, do kterých práv a svobod zasáhnou, a řádně to odůvodnit. To situaci prospěje, protože občané smysluplnosti opatření musí věřit,“ dodává předsedkyně TOP 09.
13:29 – „Používáme stejná opatření jako v Rakousku, Německu. Jsme jediná země v Evropě, která uvažuje, že zruší nouzový stav a uvolní opatření. Vůbec bych se nedivil, kdyby nám Bavoři uzavřeli hranice,“ řekl novinářům ministr vnitra a předseda vládní ČSSD Jan Hamáček.
„Jasně jsme řekli, že aktuálně je nejhroznější situace v českých nemocnicích. Proto přestal platit PES, protože jsme zjistili, že nám přetéká jejich kapacita. Cílem je snížit obsazenost nemocnic minimálně na polovinu. K tomuto cíli jsme zatím směřovali neúspěšně,“ podotkl Hamáček. Nemocnice by se v případě zrušení nouzového stavu přetížily. Šance na dohodu s opozicí je podle něj velmi malá.
13:21 – Hejtmani za ODS požádali opoziční poslance, aby zkusili najít řešení při jednání o nouzovém stavu.
„Jako hejtmani si uvědomujeme, že zrušením nouzového stavu se epidemická situace jako mávnutím kouzelného proutku nezmění a stejně budeme na úrovni krajů nuceni hledat legislativní řešení. My jako hejtmani prostě musíme zajistit fungování krajů a naše pozice je prostě jiná než pozice poslanců. Ať už koaličních, nebo opozičních,“ stojí v prohlášení, které vydal hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).
Podepsali ho také hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová, hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a Královéhradeckého kraje Martin Červíček.
12:34 – K dohodě nedošlo ani podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše. „Na schůzce s premiérem k žádné dohodě ve věci nouzového stavu nedošlo. Sice jako záruku navrhl ‚své jméno‘, což jsme nepřijali s valnou důvěrou. Požádal jsem premiéra, aby sdělil občanům, že je důležité dodržovat opatření, která ve většině nejsou na nouzovém stavu závislá,“ napsal Bartoš na twitteru.
12:05 – Poslanci ve sněmovně ještě před nouzovým stavem projednávají příspěvky pro lidi v karanténě. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura tomu podle svých slov nerozumí. „Proč vláda takto rozmělňuje jednání, nevíme,“ sdělil.
11:55 – „V tom zoufalství vidím určitou šanci, že se konečně začneme bavit o tom, která opatření mají smysl, na základě čeho se dělají, která opatření jsou možná zbytečná, proč některá nefungují a co s tím můžeme dělat. Takovouto debatu zatím postrádáme,“ řekl na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala.
11:46 – Pokud by dnes opoziční koalice SPOLU podpořila nouzový stav, nevedlo by to podle ní k žádnému zlepšení situace. „Za tři týdny bychom byli ve stejné situaci, kdy by vláda žádala o další prodloužení, nenastala by žádná změna, žádné zefektivnění opatření, zvýšení pomoci. Premiér přiznal, že s námi jednal, protože ztratil hlasy KSČM,“ zní ve stanovisku koalice SPOLU.
11:39 – „Způsob, jakým vláda postupuje, nedává záruku, že tu situaci dobře zvládá,“ dodal na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vysvětlila, že koalice SPOLU má právní analýzy, které dokazují, že i bez stavu nouze je možné zavádět nejnutnější opatření. Neustálé prodlužování nouzového stavu podle nich není řešení.
11:33 – Stanovisko koalice SPOLU:
Neprodloužením nouzového stavu nekončí boj s pandemií. Vláda bude muset více přemýšlet, jaká opatření přijímá a jak jsou účinná. Bude muset více naslouchat hlasům opozičních stran, abychom #SPOLU efektivněji nastavovali opatření a pomáhali těm, kteří jsou ekonomicky poškozeni.
— Spolu_Koalice (@SpoluKoalice) February 11, 2021
11:28 – Předsedové stran koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) se na tiskové konferenci vyjádřili k aktuální situaci. „Probíhala opakovaná jednání všech stran, jak se vyrovnat se žádostí vlády o prodloužení nouzového stavu. Jednání nepřinesla žádný výsledek,“ řekl předseda ODS Petra Fiala.
Koalice SPOLU prodloužení nouzového stavu nepodpoří a vláda podle něj nebude mít pro jeho prodloužení většinu. Fiala je připraven jednat o základních krocích, které koalice SPOLU navrhla (psali jsme o nich zde) a které by nevyžadovaly nouzový stav. Podle něj s velkou pravděpodobností dnes prodloužení nebude schváleno.
10:58 – „Předsednictvo KDU-ČSL dnes znovu vyzvalo ministra zdravotnictví Jana Blatného a premiéra Andreje Babiše, aby začali okamžitě řešit kritickou situaci v nemocnicích na Chebsku a Sokolovsku,“ uvedl europoslanec a místopředseda lidovců Tomáš Zdechovský.
10:15 – Jednání sněmovny bude pokračovat až o hodinu později, v 11:10. Probíhá přestávka na poradu poslaneckého klubu TOP 09.
09:15 – Předsedové opozičních stran přicházejí na schůzku s premiérem Andrejem Babišem.
09:09 – Předseda vlády Andrej Babiš předstoupil před sněmovnu: „Vzhledem k tomu, že naše menšinová vláda nenašla podporu na prodloužení nouzového stavu a jeho ukončení podle mého názoru bude znamenat kolaps našeho zdravotnictví a obrovské škody…,“ prohlásil na úvod a požádal o hodinovou přestávku a o schůzku s opozicí, aby společně s vládou zkusila najít „nějaký kompromis“, za jaký podmínek by mohlo k prodloužení nouzového stavu dojít. Schůze sněmovny byla přerušena do 10:10.
09:05 – Předsedové Pirátů a hnutí STAN jsou připraveni jednat s premiérem.
09:01 – Andrej Babiš ve středu brojil proti zamítavému stanovisku opozice. „Pokud někdo neschválí nouzový stav, tak bude přímo odpovědný za smrt našich spoluobčanů. Přímo odpovědný. Pokud se zvýší smrtnost u nás, tak ať si to opozice vezme na triko,“ vyhrožoval premiér.
08:50 – O nouzový stav požádaly vládní strany ANO a ČSSD, které však u opozice ani u KSČM, která vládu toleruje, nenacházejí podporu. Předsedové opozičních stran kritizovali neustálé prodlužování stavu nouze, které postrádá jasné parametry. Chtějí větší kompenzace pro podnikatele a občany poškozené epidemií koronaviru, případně rámec, který by nouzový stav vůbec nevyžadoval – například pandemický zákon.
08:45 – Ještě před jednáním sněmovny zasedla ráno vláda. Schválila omezení volného pohybu osob na území okresů Cheb, Sokolov a Trutnov.