![Andrej Babiš ve sněmovně](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/631822/profimedia-0814359886-1-1440x810-c.jpg)
Andrej Babiš ve sněmovně FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Opoziční hnutí ANO a zejména SPD opět zablokovala závěrečné sněmovní schvalování růstu televizního a rozhlasového poplatku s rozšířením okruhu poplatníků. Důvodem byly zdržovací postupy a nakonec i nevole části opozice k požadavku z koalice o hlasování o přestávce, kterou chtěl klub SPD. Sporem se zabývalo širší sněmovní vedení do konce jednacího dne. Další pokus o prosazení sporné novely bude mít vládní tábor v pátek. Ve středu tak poslanci neprojednali nic. Nynější schůze pokračuje ve čtvrtek, kdy jsou na programu zejména pravidelné interpelace na členy vlády a novela energetického zákona zvaná „lex plyn“.
Sněmovna se ve středu opět sešla ke třetímu čtení novely o růstu televizního a rozhlasového poplatku s rozšířením okruhu poplatníků. Minulý týden se poslanci k zahájení závěrečného kola projednávání vládní předlohy nedostali kvůli zdržovacím vystoupením lídrů opozičních ANO a zejména SPD Andreje Babiše a Tomia Okamury. Obě hnutí hlasování blokovala i ve středu.
I ve středu se hned na začátku jednání přihlásil o slovo Babiš. Ve svém vystoupení prohlásil, že sloučení České televize a Českého rozhlasu „není nevyzkoušený experiment“. Návrh na zvýšení poplatků je podle něj nespravedlivý zásah do peněženek všech a skrytá daň.
Televizi a rozhlas obvinil z nehospodárnosti a neprůhlednosti. Novela podle něj není o jejich finanční stabilizaci, jak tvrdí vláda, ale o neschopnosti kabinetu hledat úspory. Koaliční strany podle Babiše chtějí zvýšením poplatku tato média veřejné služby „de facto korumpovat, aby jim znovu pomohly vyhrát volby“.
„Z České televize a z Českého rozhlasu se stal stát ve státě, který vybírá svoje vlastní daně a není nikým kontrolován,“ prohlásil potom předseda poslanců SPD Radim Fiala, který mluvil téměř hodinu. Koaliční strany vinil z toho, že chtějí ČT a ČRo ovládnout. Fiala se také pozastavil nad tím, že podnikatelé a právnické osoby už nemají platit podle počtu televizních a rozhlasových přijímačů, ale podle počtu zaměstnanců. Podle něho jde o obdobu komunistické gottwaldovské milionářské daně. „Kdo tady má ještě prachy? No firmy. Tak je potřeba je zdanit,“ uvedl Fiala.
Celé dopoledne zahájení schvalování novely oddalovali poslanci ANO a SPD. „Ve sněmovně dnes pokračuje fraška s poplatky České televize. Jediný výsledek je, že ČT toužebně hledí k vládě, kdy už to konečně bude. A to není pro nezávislost veřejnoprávních médií dobře! Proto odmítáme další zdržování změny ze strany ANO a SPD,“ uvedl na sociální síti X předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Dodal, že Piráti podporují valorizaci poplatků, protože se od roku 2008 nezvyšovaly, ale odmítají poplatky za chytré telefony.
Změny v rozhlasovém a televizním poplatku mají přispět podle vlády ke stabilizaci veřejnoprávní televize a rozhlasu a mají zajistit dlouhodobou udržitelnost činnosti těchto médií. Politici z ANO a SPD naopak mluví o „tahání peněz z lidí“ nebo o „zdražování životů občanů“. Podle nich by se měly Česká televize a Český rozhlas financovat ze státního rozpočtu a případně i spojit.
Předloha zvyšuje poplatek pro ČT o 15 Kč na 150 korun měsíčně a pro ČRo o deset Kč na 55 korun za měsíc. Poplatek se má nově vztahovat na zařízení schopná přijímat vysílání prostřednictvím internetu, nejen na televizní a na rozhlasové přijímače. Zachován ale bude princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů. Podle opozičních Pirátů jde prakticky o daň z internetu.
Novela obsahuje také pravidla pravidelné valorizace televizního a rozhlasového poplatku a mění úhrady podnikatelů a právnických osob. Výše poplatku by už v jejich případě nezávisela na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.
Sněmovna může o návrhu jednat od 9 do 14 hodin, což je doba ve středu a v pátek určená na pro třetí čtení. O programu schůze hlasovali poslanci až po poledni. Všechny návrhy opozice vládní koalice odmítla. Následně si chtěl si vzít šéf poslanců SPD Fiala přestávku na poradu klubu do 14 hodin, čímž by ukončil dnešní jednání.
Místopředsedkyně ODS Eva Decroix ale reagovala, že jde o návrh, o kterém se nejprve musí hlasovat. Situaci potom muselo řešit širší vedení sněmovny, takže schůze stejně skončila. Znovu se k návrhu poslanci sejdou v pátek.