Sněmovna v úterý v noci schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 241 miliard korun. Debatu provázela tradiční kritika z opozičních lavic, proti rozpočtu hlasovali i donedávna vládní Piráti. Předseda SPD Tomio Okamura označil tento schodek za obří. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) opět varoval před čerpáním peněz z vládní rozpočtové rezervy, pokud by ji to snížilo pod zákonem stanovenou hranici. Po schválení vládní koalici napadla Alena Schillerová, že postupovala v rozporu se zákonem.
Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Počítá se schodkem 241 miliard korun. Proti letošnímu upravenému rozpočtu klesne schodek o 41 miliard korun. Příjmy se proti letošnímu rozpočtu zvyšují o 146 miliard korun a výdaje se proti upravenému rozpočtu zvyšují o 105 miliard korun. Převážnou část schodku pokryje zvýšení státního dluhu o 248 miliard korun. Opozice podrobila rozpočet kritice.
Pro schválení rozpočtu hlasovalo 98 poslanců z řad vládní koalice, ke kterým se přidal i nezařazený poslanec Ivo Vondrák původně zvolený za hnutí ANO. Opoziční poslanci včetně donedávna vládních Pirátů hlasovali proti.
Poslanci při hlasování o přesunech peněz uvnitř rozpočtu přidali například přes půl miliardy korun na platy zaměstnanců v justici. Přidali také 700 milionů korun na vodohospodářskou infrastrukturu. Uvnitř rozpočtu ministerstva vnitra dodali na platy v policii a hasičském sboru přes miliardu korun.
Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá. Prezident se chce podle svého dřívějšího vyjádření ještě sejít s premiérem a ministrem financí a jednat s nimi o rozpočtu. Jeho ekonomičtí poradci mají k některým položkám rozpočtu výhrady.
Stanjura upozornil poslance na to, že navrhované přesuny peněz mohou snížit vládní rozpočtovou rezervu celkově nejvýše o zhruba miliardu korun. Podotkl taky, že jen minimum pozměňovacích návrhů snižuje rozpočtové výdaje. Mnoho úprav podle ministra naopak bere z výdajů daných zákony, a reálně tak zvyšuje schodek. Stanjura se taky pozastavil nad navrhovanými přesuny, které berou peníze z odstraňování následků letošních povodní. „Je to na samé hraně, možná za hranou zákona o rozpočtové odpovědnosti,“ řekl.
Vládu v úvodu schůze zkritizovala předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová. Vytkla jí například, že schodek rozpočtu snižuje o méně než 30 miliard korun ročně, a to navzdory daňovým změnám, změnám ve valorizaci důchodů i zavedení daně z neočekávaných zisků. Zopakovala svůj argument, že rozpočet není postavený na reálných číslech a chybí v něm některé položky. Poslancům vládní koalice vzkázala, že svými rozpočty hodili přes palubu všechny svoje sliby, ale i důchodce, rodiny s dětmi nebo zaměstnance a živnostníky.
Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že odborníci se s opozicí shodují v tom, že rozpočet je nevěrohodný a z části zcela vylhaný. Podle něj v něm rostou investice na Ukrajinu a zahraniční zbrojaře. Vládu obvinil z toho, že nedává nic na skutečnou funkční obranu a investuje do útočných zbraní.