Sněmovna ve středu ráno obnovila debatu o návrhu opozičního hnutí ANO na vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS). Druhý jednací den schůze zahájilo vystoupení předsedy klubu opozičního hnutí SPD Radima Fialy, který mimo jiné kritizoval rozpočtovou, hospodářskou i energetickou politiku kabinetu. Fiala patří mezi řečníky s přednostním právem. Do běžné debaty je aktuálně ještě 55 poslaneckých přihlášek. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je téměř jisté, že ani nynější třetí opoziční pokus o svržení vlády nebude úspěšný.
Fiala v úvodu vystoupení zmínil aféry kolem vládního hnutí STAN. „Vláda má ovšem zcela hroší kůži a pod heslem ‚po nás potopa‘ jede nerušeně dál ke škodě celé země, ke škodě nás všech,“ uvedl. Opoziční ANO vyvolalo jednání o nedůvěře vládě kvůli předsedovi STAN a ministru vnitra Vítu Rakušanovi. Poukazovalo na to, že měl mobilní telefon se stejnou šifrovací aplikací, jakou používali lidé spojovaní s korupční kauzou Dozimetr. Premiér Fiala se Rakušana opakovaně zastal. Ministr vnitra v úterý ve sněmovně uvedl, že má absolutně čisté svědomí.
Po šéfovi frakce SPD opět přišli na řadu poslanci bez výsady vystoupit přednostně. Například Hubert Lang (ANO) řekl, že se koalice se řídila pořekadlem ‚slibem nezarmoutíš‘. „Vláda z našeho pohledu ztratila právo vládnout,“ uvedl.
Poslankyně Jana Berkovcová (ANO) ve svém vystoupení přečetla seznam nesplněných slibů vládní koalice v oblasti školství a bylo mezi nimi například zrušení školní soutěže Pythagoriáda, která má na druhých stupních základních škol dlouholetou tradici. Navázala na ni poslankyně Berenika Peštová (ANO), která se rozčílila nad nepřítomností členů vládní koalice v jednacím sálu. Alespoň půlka vlády by totiž měla na jednání sedět, jelikož jde podle ní o zásadní hlasování. V té době byl přítomný pouze ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Je to výsměch,“ prohlásila Peštová.
Poslanec Karel Haas (ODS) v reakci řekl, že sněmovna nejedná o žádosti kabinetu o vyslovení důvěry, ale o opozičním návrhu na vyslovení nedůvěry. „Vláda tento institut poslouchat nemusí,“ podotkl. Vláda se dopoledne sešla v jedné z vedlejších sněmovních místností na pravidelné schůzi.
Politici ANO poukazují na to, že předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan měl mobilní telefon se stejnou šifrovací aplikací, jakou používali lidé spojovaní s korupční kauzou Dozimetr. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek záležitost označil za třešničku na dortu. „Současně víme všichni, že stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová (ANO) se s jednou z hlavních postav z Dozimetru paktuje,“ poznamenal. Pozastavoval se nad tím, že Mračková Vildumetzová stínovou ministryní nadále zůstává.
O spojení političky ANO s Dozimetrem se zmiňovali už v úterý i další koaliční politici. Například premiér Fiala se ptal na to, zda si ANO před vyvoláním hlasováním o nedůvěře kabinetu raději nechce vyřešit problém ve vlastní stínové vládě. Rovněž podle předsedy Pirátů a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše má hnutí ANO co vysvětlovat, a to v souvislosti se vztahy Mračkové Vildumetzové se stíhaným podnikatelem Zakaríou Nemrahem. „Byla to ostatně i stínová ministryně vnitra paní Vildumetzová, která juchala s kmotrem z Dozimetru na svatbě, nechala se od něj obdarovávat ve sněmovní kampani, což stále neobjasnila, a dneska se nově ukazuje, že dokonce bydlela ve vile jedné partnerky toho z hlavních podezřelých,“ uvedl Bartoš.
Poslanec ANO Hubert Lang vyzval Rakušana k předložení šifrového klíče. „Tam se dozvíme, s kým jste volal, jak jste volal, co jste si tam říkali, předložte to Národní centrále proti organizovanému zločinu, ať se to doplní do toho spisu a budete čistý, budete očištěný, já se vám tady omluvím,“ uvedl.
V úterní jednací den trvala diskuse zhruba 16 hodin a v podstatě ji ovládli zástupci vládního tábora. Z 18 členů vlády jich promluvilo 15, představovali své kroky i plány do budoucna. První poslanec přihlášený do řádné diskuse se dostal ke slovu v úterý zhruba ve 22:30, po 12,5 hodině od zahájení jednání.
Aby kabinet padl, pro vyslovení nedůvěry by muselo aktivně hlasovat nejméně 101 poslanců, tedy nadpoloviční většina všech zákonodárců dolní komory. Koaliční politici opakovaně zdůrazňovali, že je vládní tábor jednotný. Opozice tedy ke svržení kabinetu dostatečný počet hlasů mít nebude, stejně jako letos v lednu a loni v září.