Živý přenos z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky VIDEO: PSP
VIDEO: PSP
Poslanci ve středu od rána pokračují pátým jednacím dnem v debatě o sporném zavedení možnosti hlasování poštou v některých volbách pro Čechy žijící v cizině. Projednávání koaliční předlohy provází od minulého týdne rozsáhlá opoziční kritika a zdržování. K ukončení prvního čtení volební novely se zákonodárci možná tedy ani ve středu nedostanou.
Jednání zabralo od jeho zahájení před týdnem zatím celkem zhruba 43,5 hodiny čistého času. Sněmovní systém evidoval v závěru úterního jednacího dne 64 poslaneckých přihlášek do řádné debaty.
Obdobný scénář by se mohl odehrát také ve středu, přestože sněmovna v úterý z iniciativy vládního tábora poslanecká vystoupení omezila. Poslanci bez přednostního práva mohou promluvit nejvýše dvakrát po deseti minutách. K debatám ale často využívají takzvané faktické poznámky ohraničené dvěma minutami. Silné opoziční protesty vyvolalo původně schválené řečnické omezení, když je koalice nechala vztáhnout i na tyto krátké poznámky. Sněmovna později na návrh vládní většiny původní usnesení zrušila a přijala běžnější zkrácení doby pro vystoupení poslanců.
Koaliční většina prosadila i pro středeční páté dějství úvodní debaty o zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině možnost nočního sněmovního jednání. Návrh, který umožňuje jednání o novele přes celou noc, zdůvodnil předseda poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek počtem přihlášek, které poslanci podali do běžné rozpravy.
Na úvod schůze se poslanci začali střídat u pultíku se svými faktickými poznámkami, které se týkaly především omezení řečnické doby. „Proti vašemu fňukání bude naše fňukání,“ zaznělo například od poslance Huberta Langa (ANO), přičemž také urazil předsedkyni poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09), která podle jeho slov je jeho „nectěná nepředsedkyně poslanecké sněmovny“. Lang vystoupil jako první z řádně přihlášených, aby dokončil projev přerušený v noci.
Jana Mračková Vildumetzová (ANO) pak v rámci své faktické poznámky položila dotaz, zda bude ve středu odpoledne jednání přerušeno kvůli jednání vlády, které by mělo začít ve 14 hodin. Podle jejích slov je nedůstojné, aby vláda jednala, „když souběžně s tím, běží poslanecká sněmovna“.
Debata se stočila i k osobním invektivám. Pavel Svoboda se ohradil vůči Langově urážce Adamové. „Co si to dovolujete? To vám mám říkat neposlanče?“ tázal se Svoboda a vyzval k omluvě. „Na svém osobním názoru si trvám,“ odpověděl Lang. Zdeněk Kettner (SPD) pak rozebíral, jakým způsobem byly Langovy výrazy urážlivé. „Ze strany pětikoalice jsem slyšel tisíckrát horší výrazy, od zlodějů a tak dále, ve veřejném prostoru,“ poznamenal.
Ve středu ve sněmovně vystoupil také ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Ten se vyjádřil například k návrhu zřídit namísto korespondenční volby v zahraničí více volebních míst, což by podle jeho slov i předchozího vyjádření jeho resortu bylo mnohem nákladnější. „Částky na distribuci lístků by se pohybovaly dle hrubých odhadů okolo 15 milionů korun,“ uvedl s tím, že v lacinějších destinacích by pronájem jednoho volebního místa mohl vyjít na 250 tisíc korun, přičemž by jich bylo potřeba až 180.
Lipavský zároveň řekl, že korespondenční volba nebude v cizině možná ve válečných oblastech. Ministerstvo bude podle koaliční novely stanovovat územní obvody zastupitelských úřadů, v nichž budou moci voliči hlasování poštou využít. Ministerstvo se podle Lipavského soustředí na státy, v nichž žije nejvíc českých občanů.
Opoziční poslanci v debatě formulaci zákonného zmocnění pro ministerstvo zahraničí k vydání vyhlášky o oblastech s možnou korespondenční volbou zpochybňovali. Poukazovali mimo jiné na to, že předkladatelé k novele návrh příslušného prováděcího předpisu nepřiložili.
Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci zavedení korespondenční volby opakovaně poukazují na to, že je to časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel. Nesouhlasí s častými tvrzeními opozičních zástupců, podle nichž hlasování poštou nezaručí tajnost a svobodnou volbu ani to, že bude osobní. Poslanci opozice také tvrdí, že koalice prosazuje korespondenční volbu účelově ve svůj prospěch jako součást kroků, aby se u moci udržela trvale. Naopak z vládního tábora zní hlasy, že dvojice opozičních hnutí tento způsob hlasování nechce kvůli slabé podpoře u voličů v zahraničí.
Při posledních sněmovních volbách v roce 2021 mohlo v zahraničí vybírat poslance asi 18 800 Čechů, hlas odevzdalo zhruba 13 200 z nich. Korespondenční hlasování by se mohlo týkat podle vlády kolem půl milionu českých občanů žijících v zahraničí. Předkladatelé v důvodové zprávě novely píšou, že jejich zájem o volbu poštou nelze předem odhadnout.