Poslanci ve středu pokračovali v projednávání vládní důchodové reformy. Hlasovat o ní budou v pátek v poledne. Reforma předpokládá zejména další postupné zvyšování věku pro odchod do důchodu a snižování výpočtu nových penzí. Opatření mají podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodku důchodového systému. Opozice se změnami nesouhlasí a opoziční řečníci ji opakovaně kritizují. Ve večerních hodinách pak budou poslanci projednávat novelu, která má překlenout nynější potíže s digitalizací stavebního řízení.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) vládní návrh hájil s tím, že se lidé dožívají vyššího věku a že mladí lidé přicházejí na pracovní trh později. „Mně tady chybí, aby hnutí ANO jasně řeklo, jak by podle něj důchodová reforma měla vypadat. Nepředložilo žádnou alternativu,“ řekl.
Předseda poslanců SPD Radim Fiala kromě opakovaného odmítání vládní reformy penzí opět řekl, že SPD má zcela konkrétní představy o podobě vývoje důchodového systému. Vládní reformě vytkl mimo jiné to, že se nezabývá prorodinnými opatřeními. „Pokud se nebudou rodit děti, žádný průběžný důchodový systém nemůže fungovat,“ řekl.
Pirátská místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová potom vládě vytkla, že v reformě chybí rozumná úprava penzijních fondů. Fondy podle ní zajišťují v zahraničí na rozdíl od Česka nejen důstojné stáří seniorů, ale pohánějí svými investicemi také ekonomický růst. Richterová znovu hájila pirátský návrh valorizace rodičovského příspěvku. Její vystoupení vyvolalo nesouhlasné reakce poslanců ANO, kteří tvrdili, že Piráti napáchali za tři roky stejnou škodu jako vláda.
Koalice dopoledne stanovila na návrh šéfa poslanců TOP 09 Jana Jakoba pevný čas hlasování o návrhu na pátek ve 12:00.
Spory kvůli zúžení dřívějších penzí
Na omezení dřívějších penzí pro pracovníky v náročných profesích s následným posílením penzijního spoření části zaměstnanců v takzvané třetí kategorii rizika se minulý týden dohodli předsedové koaličních poslaneckých klubů. Ve sněmovně to ve středu oznámil Jurečka. Neshody ve vládním táboře vyvolal pozměňovací návrh TOP 09 a ODS k důchodové reformě, který zužuje původně plánovaný okruh lidí s nárokem na dřívější penzi na zhruba desetinu.
V náročných pozicích mají podle Jurečky zůstat zdravotničtí záchranáři a podnikoví hasiči a celá kategorie čtvrtého rizika. Řešení pracovníků spadajících do čtyř rizik třetí kategorie bude podle ministra spočívat v povinnosti zaměstnavatelů přispět jim do třetího penzijního pilíře na individuální účty. „Jestliže si dokáží vytvořit ve třetím pilíři větší finanční objem, který by měl být tímto zabezpečen, tak zákon už nyní počítá s možností předdůchodů,“ uvedl Jurečka.
Ohradil se vůči tvrzení, že koalice někoho „háže přes palubu“. „Pro ty lidi tady bude funkční nástroj, bude jim zabezpečovat možnost odejít dříve do důchodu i to, aby ten důchod byl ve vyšší finanční výši,“ zdůraznil Jurečka.
Podle vládní verze navrhované důchodové reformy mělo mít možnost dřívější penze bez krácení pobírané částky všech asi 12.000 pracovníků čtvrté kategorie a asi 108.000 lidí z části třetí kategorie, kteří pracují s fyzickou zátěží, vibracemi, v chladu či teple. Zaměstnavatel by za ně měl platit o pět procentních bodů vyšší odvody. Poslanecký návrh TOP 09 a ODS ponechává jen čtvrtou kategorii.
„Práce zařazené pouze v kategorii čtvrté byly zvoleny především z důvodu, že se jedná o nejrizikovější kategorii pro zdraví, při které jsou překračovány hygienické limity, tedy hrozí vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,“ napsali předkladatelé Jan Jakob (TOP 09) a Marek Benda (ODS) v důvodové zprávě.