Sněmovna v úterý projednávala ratifikaci česko-americké smlouvy o obranné spolupráci. Po bezmála devíti hodinách se koalici podařilo schválit program a mohlo začít samotné jednání. Vůli prosadit smlouvu navzdory obstrukcím opozice vyjádřila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Poslanci schválili, že budou v případě potřeby pokračovat i v noci. Krátce po půlnoci potom rozhodli, že schůzi přeruší a budou pokračovat zítra.
Úterní zasedání poslanecké sněmovny trvalo zhruba 10 hodin, z toho přímo o dohodě se ale jednalo jen něco přes dvě hodiny. V rozpravě zatím vystupovali řečníci s přednostním právem, poslanci se přeli také formou krátkých poznámek. Do řádné diskuse je aktuálně přihlášených osm poslanců. Odročení navrhl a prosadil předseda poslanců ODS Marek Benda, podle kterého je smlouva natolik důležitá, že by bylo její projednávání i po půlnoci nedůstojné. „Pokládám za férové, aby takto zásadní smlouva byla hlasována za denního světla,“ uvedl. Koalice přitom nechala už odpoledne odhlasovat možnost nočního jednání dolní komory, a to i po půlnoci. Reagovala tak na obstrukce SPD.
Zasedání začalo ve 14 hodin. Nedlouho po zahájení schůze vystoupil předseda SPD Tomio Okamura, který v sáhodlouhém vyjádření požadoval předřadit na programu sněmovny návrh zákona o referendu, rozšíření institutu nutné obrany a zestátnění vymáhání pohledávek. Opakovaně odmítl česko-americkou smlouvu. Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na twitteru prohlásila, že právě kritika česko-americké smlouvy ze strany SPD ukazuje nutnost jejího přijetí.
Okamura po několika hodinách přenechal prostor ostatním s tím, že se za řečnický pult později vrátí. Vystoupila tedy bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Ta kritizovala vládní koncepci projednávání státního rozpočtu. Požadovala, aby vláda poskytla informace o vládním rozpočtovém materiálu opozici. Po ní se ujal slova předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Podpořil smlouvu s tím, že obdobnou má například Rumunsko a Maďarsko a že s ní spojené závazky neobnáší přítomnost zahraničních vojáků na našem území. Hovořil ale zejména o migraci, uprchlících a souvisejícím vládním jednání s EU. Po něm se ujal slova předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a další poslanci. Krátce před desátou hodinou noční se koalici podařilo prohlasovat program schůze a započalo samotné projednávání ratifikace smlouvy.
Nejprve vystoupila ministryně Jana Černochová. „V době, kdy se nedaleko hranic České republiky stále odehrává brutální ruská vojenská agrese, je v bezpečnostním zájmu Česka prohloubit obrannou spolupráci s USA,“ řekla. Podotkla také, že Spojené státy jsou nejdůležitějším spojencem Česka, který zaručuje obranu ČR i celé Severoatlantické aliance.
Černochová již odpoledne napsala, že je připravená na avizovaný odpor opozice. „Moje generace dostala v roce 1989 šanci a já ji nechci promarnit. Proto DCA a proto prohlubování cesty, kterou jsme se vydali po sametu – tedy NATO. Prostě deštník, který nás ochrání, ale musíme se o něj dobře starat. Jsem combat ready a jsem i připravená na obstrukce, urážky i výhrůžky, na všechno,“ uvedla.
Smlouvu podpořil také premiér Petr Fiala (ODS), který napsal, že jeho vláda napravuje to, co měla Česká republika jako člen NATO mít už dávno.
Dohoda čelí kritice zejména ze strany SPD, podle které vytváří podmínky pro pobyt amerických vojáků a pro výstavbu budov s charakterem velvyslanectví bez přístupu české strany. Hnutí žádá její schvalování v referendu. Okamura dokument před zahájením schůze přirovnal k zvacímu dopisu, který v roce 1968 umožnil okupaci tehdejšího Československa vojsky Varšavské smlouvy. Vládní činitelé ovšem zdůrazňují, že smlouva není o pobytu amerických vojáků ani o jejich základně. Předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová zmínila zvýšení bezpečnosti Česka.
Obrannou smlouvu se Spojenými státy schválila vláda letos v dubnu. V květnu ji ve Spojených státech podepsala ministryně obrany. Zhruba čtyřicetistránkový dokument se zabývá mnoha oblastmi, které mohou souviset s případnou přítomností amerických vojáků v Česku nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na českém území.
Ve sněmovně je nyní dohoda v úvodním kole. Po skončení prvního čtení by ji měl posoudit branný a také zahraniční výbor. Teprve následně dolní komora rozhodne, zda souhlas k ratifikaci smlouvy v podobě prezidentova podpisu dá. V senátu je schvalovací postup odlišný. Smlouvu v něm nejprve posoudí příslušný výbor. Plénum rozhodne o souhlasu horní komory s ratifikací na schůzi, která začne 13. července.