Živý přenos z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky VIDEO: PSP
VIDEO: PSP
Poslanci mají ve čtvrtek projednávat vládní návrh na zvýšení koncesionářských poplatků veřejnoprávní televizi a rozhlasu v součtu o 25 korun měsíčně. Měl by se také rozšířit okruh poplatníků, na něž se bude povinnost úhrady vztahovat. Opoziční kluby ANO a SPD se záměrem nesouhlasí a hodlají projednávání novely brzdit. Poslanci mohou ve čtvrtek jednat až do nočních hodin. Jen předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve sněmovně hovořil 4,5 hodiny, než přenechal hlas dalším řečníkům. Vzhledem k počtu přihlášených, se bude patrně jednat dlouho do noci.
Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš ve sněmovně řekl, že změny ve financování jsou „nová forma daně“. „Existují alternativní modely financování, které mohou být spravedlivější,“ tvrdil s tím, že by chtěl financovat Českou televizi ze státního rozpočtu.
Česká televize i Český rozhlas podle něj mají dostatek peněz na to, aby plnily svůj úkol. Označil je za „otesánky mediální scény“. Veřejnoprávní televize a rozhlas by podle předsedy ANO neměly soutěžit s komerčními médii o podíl na trhu, což podle něho dělají. Mluvil i o hledání dalších zdrojů, například zpoplatněním některých kanálů. „My určitě chceme zabránit této korupci,“ prohlásil rovněž. Nakonec hovořil o různých tématech asi 4,5 hodiny, než předal slovo dalším řečníkům.
Navrhované zvýšení televizního a rozhlasového poplatku a rozšíření okruhu poplatníků je podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury skandální a nemravné. Ve skutečnosti jde o plošnou daň z televizních a rozhlasových přijímačů, takzvaných chytrých telefonů, tabletů a počítačů, řekl Okamura.
Naopak pro přijetí poplatku se vyslovil ministr kultury Martin Baxa (ODS). Návrh je podle něj únosný a vyvážený, není podle něho revoluční. Baxa při obhajobě předlohy v dnešním úvodním kole sněmovního projednávání uvedl, že veřejnoprávní televize a rozhlas jsou na hraně finančních možností.
„Rozhlasový a televizní poplatek významně vzdaluje média veřejné služby od politického zásahu,“ zdůraznil Baxa. Vláda podle něho má činit kroky, které posílí jejich nezávislost a odolnost a zajistí jim stabilní financování.
Koncesionářský poplatek České televizi zvyšuje novela o 15 korun na 150 korun měsíčně a Českému rozhlasu o deset korun na 55 korun za měsíc. Nově mají platit domácnosti, které sice nemají televizní nebo rozhlasový přijímač, ale používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač. Návrh zákona pojednává o zařízeních schopných jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu.
Předloha navíc obsahuje valorizaci poplatků o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent. Mění taky platby pro právnické osoby. Výše poplatku by už v jejich případě neměla záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.
Účelem změn je podle vlády zajištění udržitelnosti financování a nezávislosti dvojice veřejnoprávních médií. Babiš naopak mluvil o jejich korupci a vyhlásil, že bude ve sněmovně „krvácet na barikádě“.
Hnutí ANO tvrdí, že koncesionářské poplatky jsou přežitý systém. Zrušení těchto poplatků chce také SPD, podle lídra hnutí Tomia Okamury by se měl provoz České televize a Českého rozhlasu hradit ze státního rozpočtu.
Vládní novela zachovává osvobození od hrazení poplatků i systém vymáhání plateb. Nadále bude možné čestným prohlášením placení odmítnout s tím, že zařízení, na něž se zákon vztahuje, domácnost nevlastní. Zůstává i princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů.
Čtvrteční jednací den by měl podle kuloárových informací skončit kolem půlnoci. Úvodní projednávání návrhu změn v televizních a rozhlasových poplatcích má následně pokračovat v pátek. Vládní tábor by mohl k ukončení diskuse opět využít stanovení pevného termínu hlasování, a to na pátečních 17:00. Podle posledních neoficiálních informací by ale mohlo první čtení předlohy v pátek skončit i dřív.