
Ilustrační foto FOTO: ČTK
FOTO: ČTK
Poslanci v úterý mají znovu rozhodnout o sporné platové novele, kterou zejména kvůli nastavení soudcovských platů vetoval prezident Petr Pavel. Nejprve ale budou řešit program schůze, jako pokaždé se k němu čeká dlouhá debata. Sněmovna má potom také v plánu opětovné schvalování novely energetického zákona, kterou do dolní komory vrátili senátoři. Úterní jednání se bude moci protáhnout až do noci. Prosadila to koalice kvůli obstrukcím opozice.
Vrcholným politikům a dalším představitelům státu vzrostou letos platy skoro o sedm procent. Sněmovna v úterý znovu schválila spornou platovou novelu, když přehlasovala veto prezidenta Petra Pavla. Hlava státu vrátila předlohu poslancům zejména kvůli platům soudců, které mají letos meziročně v podstatě stagnovat. Opoziční zástupci varovali, že do předlohy stejně jako loni zasáhne Ústavní soud. Představitelé ANO a SPD trvali na zmrazení platů vrcholných politiků.
Pro přehlasování prezidentova veta byly potřeba hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101. Pro novelu zvedlo ruku 102 ze 193 přítomných poslanců, proti jich bylo 91.
Pavel se ve zdůvodnění veta neztotožnil s tím, jak se zákonodárci vypořádali s nálezem Ústavního soudu (ÚS), na který vládní novela reagovala, a to zejména v souvislosti se stanovením letošních soudcovských platů. Prezident kritizoval také zpětnou účinnost předlohy, když se podle ní mají počítat platy veřejných představitelů už od začátku letošního roku.
Opoziční hnutí ANO a SPD trvali na zmrazení platů vrcholných politiků. Cokoli jiného je plivnutí do tváře obyčejných lidí, řekla předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová při opětovném projednávání vládní platové novely. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že Pavel nevetoval předlohu kvůli její nemravnosti, ale s ohledem na postoj „soudcovské lobby“. Opoziční lídři vystoupili přednostně, do běžné debaty se přihlásilo devět poslanců výhradně z ANO a zejména z SPD.
Platová novela předpokládá růst platů vrcholných politiků a dalších představitelů státu pro letošek skoro o sedm procent. Soudcovské platy mají prakticky stagnovat. Pavel se ve zdůvodnění veta neztotožnil s tím, jak se zákonodárci vypořádali s nálezem Ústavního soudu, na který vládní novela reaguje, a to zejména v souvislosti se stanovením letošních soudcovských platů. Prezident kritizoval také zpětnou účinnost předlohy, když se podle ní mají stanovovat platy od začátku letoška.
Schillerová označila novelu za zpackanou a za legislativní paskvil. „Vláda pocítila dopady svého chaosu na vlastní kůži,“ uvedla k prezidentovu vetu.
Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek kritizoval koalici za to, že nebrala v potaz připomínky soudců. Varoval před opětovným zásahem ústavních soudců. Na druhou stranu Michálek připomněl, že Pavel ve zdůvodnění veta také jasně uvedl, že pokládá za špatné rovněž nápady na zmrazení platů představitelů zákonodárné a výkonné moci.
Úpravu pro letošní rok pokládá ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) za kompromis. Od příštího roku se do zákona vrací už dříve dohodnutý automatický valorizační mechanismus, poznamenal.
Vládní tábor je připraven prezidentovo veto přehlasovat, bude k tomu mít potřebných 101 hlasů, oznámil už odpoledne šéf sněmovní frakce TOP 09 Jan Jakob.
Prodloužené jednání prosadila koalice na návrh předsedy poslanců ODS Marka Bendy kvůli očekávaným obstrukčním projevům zástupců opozice s přednostním řečnickým právem. Jako první z nich vystoupil tradičně předseda ANO Andrej Babiš, který v úvodu obvinil unijní země z prodlužování války na Ukrajině její podporou proti ruské agresi.
„Jistě je třeba reagovat na aktuální hrozby, ale stabilní mír lze dosáhnout jen diplomacií, ochotou naslouchat a hledat kompromis. Spíš než hledat způsoby, jak prodlužovat válku, bychom měli hledat cesty, jak ji zastavit,“ řekl Babiš. Podle něho mír musí být prioritou. Je potřeba řídit se chladnou hlavou a strategickým uvažováním, nikoli iluzemi o ruské porážce, řekl.
„Skutečné řešení této války není v posílání dalších zbraní, ale v diplomacii. Mír musí být prioritou,“ zdůraznil Babiš.
Byť válka na Ukrajině trvá tři roky, podle předsedy ANO se zdá, že její konec je stále v nedohlednu. „Ne proto, že by neexistovala možnost diplomatického řešení, ne proto, že by svět nevěděl, jak ukončit konflikty, ale proto, že Evropa místo snahy o mír jako by přijala válku jako nový normál,“ míní. Místo hledání cesty k příměří se podle Babiše ozývají z Kyjeva, Bruselu, Londýna a dalších evropských metropolí stále hlasitější výzvy k posílání dalších zbraní. „Prezident Trump správně varoval prezidenta Zelenského a potažmo i Evropu, že si zahrává s třetí světovou válkou,“ poznamenal Babiš.
Debaty o navyšování platů se vedly v obou parlamentních komorách. Opoziční hnutí ANO a SPD při sněmovním schvalování neprosadila zmrazení platů vrcholných politiků do konce roku 2029.
Není jisté, že vládní koalice bude mít potřebných 101 hlasů pro přehlasování veta prezidenta Pavla. Když se to nepodaří, potrvá chaos, uvedl dříve ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle předsedy sněmovní frakce TOP 09 Jana Jakoba je koalice připravena veto přehlasovat. Několik jedinců z vládních stran ale bude v úterý chybět.
Energetická novela zavádí pravidla pro ukládání a agregaci elektřiny. Individuální vyhodnocování výnosnosti solárních elektráren s výkonem nad 30 kilowattů, které byly uvedeny do provozu v letech 2009 a 2010, se do předlohy dostalo ve sněmovně. Důslednější kontroly mají podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) zabránit tomu, aby provozovatelé některých solárních elektráren získali vyšší podporu, než na jakou mají nárok. Opatření by mělo snížit podporu obnovitelných zdrojů ze státního rozpočtu.
Kritici tvrdí, že jde o změnu pravidel uprostřed hry, která může vést k arbitrážím a ohrozit splnění klimatických závazků. Podle senátorů představují nové kontroly části fotovoltaik „restriktivní a svévolný zásah do podnikatelského prostředí“ a byly by v rozporu s unijními předpisy. „Bráníme stabilitu a předvídatelnost podnikatelského prostředí,“ řekl předseda senátního hospodářského výboru Miroslav Plevný (STAN).