Starostové a nezávislí chtějí prosazovat zvýšení platů učitelů až na 130 procent průměrné hrubé mzdy, chtějí také zjednodušit vyřizování životních situací na úřadech a spolu se zvyšováním výdajů na obranu posílit vojenské školství. Stojí to v návrhu volebního programu hnutí, který představili zástupci STAN na dnešní tiskové konferenci. Program bude ještě 24. srpna schvalovat celostátní konference hnutí.
Zvýšení platů učitelů na 130 procent průměrné hrubé mzdy je podle prvního místopředsedy STAN Víta Rakušana podmínka pro to, aby se do školství dostávali angažovaní svědomití pedagogové, kteří budou motivováni ve svém povolání. Rakušan uvedl, že plat by se měl pohybovat kolem 45 000 korun měsíčně. „A to by měla být výzva pro každou vládu, která nastoupí po těchto volbách, aby tak dosáhli do dvou let svého působení,“ prohlásil. Podle červnových údajů Českého statistického úřadu představovala průměrná hrubá mzda v tuzemsku 27 889 korun, takže 130 procent by znamenalo přes 36 000 korun.
V rámci zvyšování výdajů na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu je podle volebního lídra hnutí Jana Farského možné mimo jiné rozšířit vojenské školství. „Není přeci podmínkou, že ta dvě procenta musíme utratit za zbraně, náboje, výzbroj. Ale můžeme tyto finance použít z mého pohledu daleko logičtěji, a to v tom, že je použijeme na zlepšení školství a podporu výzkumu a vývoje,“ řekl. Jednou z možností je podle něj založení další vojenské vysoké školy. Podle něj nepůjde jen o budoucí vojáky, ale i o civilní profese, jejichž absolventi by povinně odsloužili určitý čas v armádě a pak byli volní pro civilní sféru.
V případě elektronické evidence tržeb navrhuje STAN zavést limit jeden milion korun ročních tržeb, od nějž by pak podnikatelé evidenci podléhali. Jde o stejnou hranici, jaká platí pro registraci plátců daně z přidané hodnoty. STAN chce také odsunout poslední dvě fáze EET, které mají začít příští rok v březnu a červnu. Příslušný návrh novely zákona, který předložili poslanci STAN (zvolení za TOP 09) spolu s KDU-ČSL, už leží ve sněmovně, ale není jisté, zda se jím ještě budou poslanci do voleb zabývat.
STAN chce jednodušší komunikování s úřady. Pro občany, kteří nechtějí komunikovat elektronicky, by mělo sloužit jedno telefonní číslo, kam se obrátí a operátorka jim sdělí potřené informace. Zjednodušit se má také vyřizování na úřadech spojené se změnou životní situace, například bydliště a rodinného stavu. „Veřejná správa vás jako občany nutí, abyste vyplňovali složité formuláře. My chceme, aby toto udělala veřejná správa za vás,“ řekla poslankyně Věra Kovářová.
Na dalších částech návrhu volebního programu se podílel například bývalý ministr dopravy Petr Moos a ústavní právník Vladimír Balaš. STAN měl jít původně do voleb v koalici s KDU-ČSL, lidovci od ní ale ustoupili v obavě, že se nepodaří překročit desetiprocentní hranici nutnou pro vstup dvojbloku do sněmovny. Starostové tak nyní míří do sněmovních voleb samostatně poprvé.