
Premiér Petr Fiala (ODS) FOTO: Občanská demokratická strana / se souhlasem
FOTO: Občanská demokratická strana / se souhlasem
Debatu o aktuálních bezpečnostních otázkách, obranném průmyslu a ukotvení Česka v době rostoucích globálních výzev v holešovickém centru La Fabrika a také na sociálních sítích vede premiér, předseda ODS a lídr koalice Spolu pro podzimní sněmovní volby Petr Fiala. Vystoupí na ní například poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar, filozofka Tereza Matějčková či předseda Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory Lubomír Kovařík.
„Svět je nebezpečné místo, mění se světový řád, není možné tomu jen pasivně přihlížet,“ uvedl Fiala na síti X v pozvánce k diskusi. Náklady na uspořádání akce uhradí ODS ze svých peněz. Plánuje i další debaty.
Fiala během svého vystoupení připomenul vznik koalice zemí k podpoře Ukrajiny napadené Ruskem. Iniciativy podle něj logicky koordinují nejsilnější evropské země, což je v současnosti Francie a Velká Británie. Očekává, že se mezi centra evropské obranné architektury brzy přidá i Německo.
Bezpečnou budoucnost zajistí hlavně zvýšení financování obrany uvedl Fiala v souvislosti s rozhodnutím vlády navýšit do roku 2030 výdaje na armádu ze dvou na tři procenta HDP. „Vyšší bezpečnost si bohužel vyžádá pomalejší snižování dluhu veřejných financí. Tyto peníze bychom nicméně neměli vnímat čistě jako výdaje, které budou jinde chybět. Jsou to také příležitosti pro ekonomiku, pro české firmy a univerzity. Investice do vyspělých obranných systémů se ekonomice vrátí,“ uvedl.
Na konferenci se sešly desítky bývalých i současných občanských demokratů a příznivců strany, mezi nimi byli i bývalý premiér Petr Nečas či bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Místo v první řadě zaujal i někdejší předseda lidovců a TOP 09, nyní bezpartijní strategický poradce pro zbrojní společnost STV Group Miroslav Kalousek. V části věnované dotazům vyzval vládu k otevření dialogu se zbrojaři a včasné informace tak, aby mohli lépe plánovat výrobu i vývoj.
Účastníci konference vyslechli také vstup filozofky Terezy Matějčkové o historii a současném šíření desinformací, které označila za plod válečných dob a jejich současnou sílu za infodemii, či komentář poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara.
Pojar: Posílení obrany je příležitost i pro nás
Evropa musí dávat víc peněz na svou obranu, pokud chce uchovat transatlantickou vazbu a žít v příštích desetiletích v bezpečí, uvedl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Růst výdajů na obranu podle něj skýtá příležitost zvýšit českou konkurenceschopnost, vybídl k rozvoji širší spolupráce mezi armádou, byznysem, průmyslem a vysokými školami.
Investice do obrany podle něj znamenají příležitosti pro vědu, výzkum. „Obranný průmysl je historicky velmi inovativní zejména v dobách konfliktu,“ uvedl. Pokud Česko nevyužije výdaje na obranu pro zlepšení své konkurenceschopnosti, promarní šanci. „Musíme otevřít armádu spolupráci s byznysem a průmyslem, průmysl se musí otevřít spolupráci s armádou a vysokými školami, vysoké školy spolupráci s průmyslem a armádou,“ řekl Pojar.
Potenciálně budou podle Pojara příležitosti za stovky miliard eur ročně. „Je to obrovská příležitost a doufám, že u ní budeme, že to zase nebudou německé, švédské, americké zbrojovky, které si z toho ukrojí,“ uvedl. Měli bychom se snažit, aby co nejvíc Čechů na této příležitost maximálně vydělalo, dodal.
„Jako alternativu máme čekat, stěžovat si, vidět, jak opět vydělávají ostatní, nedávat víc na obranu, být odsunut na druhou kolej a ztratit bezpečnostní záruky evropské i americké. To pocítí celá ekonomika i průmysl,“ varoval.