Živý přenos z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky VIDEO: PSP
VIDEO: PSP
Sněmovna se ve středu sešla k úvodní debatě o sporném koaličním návrhu na zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Mimořádnou schůzi vyvolali vládní poslanci. S poštovní volbou nesouhlasí opoziční hnutí ANO a SPD, mluví o možném ohrožení demokracie a rozporu s ústavním pravidlem, že volby jsou tajné. Očekávají se obstrukce. Hned na začátku schůze poslanci schválili, že mohou jednat i po 19., 21., i 24. hodině. Vládní tábor předpokládá, že se jednací den protáhne do čtvrtečních zhruba 01:00 a obdobný scénář očekává i pro čtvrteční jednací den. Program mimořádné schůze sněmovna schválila po více než šesti hodinách jednání.
Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít Češi, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli hlasovat dopisem v řádných volbách do sněmovny v roce 2025.
Česká republika je jednou ze čtyř zemí Evropské unie, kde není korespondenční volba ze zahraničí povolena. Kromě Česka neumožňují zjednodušenou volbu dopisem ze zahraničí v EU ve Francii, Chorvatsku a na Maltě, z dalších evropských zemí také na Islandu. Ve Francii se však dá od roku 2020 volit ze zahraničí přes internet.
Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci zavedení korespondenční volby poukazují na to, že je to časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel. Poštu by podle nich mohlo využít k hlasování několik set tisíc Čechů, kteří v cizině žijí trvale nebo tam odjeli za prací či studiem. Opoziční zástupci tvrdí, že koalice prosazuje korespondenční volbu jako součást kroků, aby se u moci udržela trvale.
Opoziční hnutí ANO a SPD mají u Čechů v zahraničí minimální podporu, což koaliční zástupci uvádějí mezi důvody, proč opozice zavedení korespondenční volby nechce. Očekávají se dlouhé obstrukce opozice. SPD řadí předlohu k těm, jejichž schvalování hodlá důsledně brzdit.
Návrh programu mimořádné schůze není možné na rozdíl od řádných schůzí měnit ani upravovat. Sněmovna se tím vyhne často mnohahodinovému bloku návrhů změn programu. Před jeho schválením ale mohou vystupovat řečníci s přednostním právem.
„Asi všichni tušíme, co nás v nejbližších dnech čeká,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda na začátku schůze. Jeho návrh o prodloužení jednání po 24:00 poslanci přijali.
Jako první vystoupila předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Je úsměvné, jaké otočky jsou tu někteří schopni dělat,“ prohlásila směrem k opozici. Řekla, že očekává, že budou dál padat nepravdivé argumenty, které mají korespondenční volbu zpochybnit. Opozice se několikrát odkazovala na příklady Rakouska a Spojených států.
„Jeden je rakouský příklad, kdy byly zrušeny prezidentské volby, a kde se u nás šíří nepravdivá informace, že hlavním důvodem byly právě korespondenční volby. Pravý důvod, proč tehdy soud rozhodl tak, že se mají volby opakovat, byl ten, že komise obálky vybíraly dříve,“ uvedla k tomu Pekarová. Vyvrátila i nepravdy kolem zpochybnění prezidentských voleb v USA, kdy neúspěšný kandidát Donald Trump se bránil proti výsledku soudně, avšak ty rozhodly, že k ničemu takovému nedošlo. Po ní jsou do rozpravy přihlášeni nejprve poslanci vládní koalice, až po nich poslanci opozice.
S přednostním právem vystoupil také předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Svobodné volby jsou svátkem demokracie a ti hrdí Češi, kteří žijí v zahraničí, by měli přijít osobně sem. Ani ne na ambasádu, kde mohou volit. Měli by přece přijít domů, kde se narodili, hrdě jít k volbám a odvolit. Pětikoalice má pocit, že to je pro lidi strašně důležité a já myslím, že to jen dokresluje to, že pětikoalice žije ve své bublině,“ kritizoval návrh. Následně začal opět kritizovat vládní koalici.
„My nechceme válku,“ opakoval také. Zmínil slova předsedkyně poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové, která řekla, že se nepotřebujeme připravovat na válku. Rozčilil se i nad debatou před loňskými prezidentskými volbami, kdy v České televizi řekl, že v případě napadení Polska či pobaltských států, které jsou stejně jako Česká republika součástí Severoatlantické aliance (NATO), by nevyslal české vojáky na pomoc. Následně se na sociální síti opravil, že by smlouvu dodržel. Nyní svedl vinu na moderátora veřejnoprávní televize.
„Já budu mluvit, o čem chci,“ ohradil se potom proti upozornění místopředsedkyně sněmovny, že se má držet tématu korespondenční volby. Hovořil zatím nejdéle, a to celé čtyři hodiny.
Po Babišovi vystoupila po pauze předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, poslankyně Klára Dostálová (ANO) a Karel Havlíček (ANO). Všichni tedy pokračovaly v opoziční rétorice, podle které je návrh korespondenční volby ze zahraničí v rozporu s Ústavou a vláda Petra Fialy je nejhorší. „Apelujeme na pětikoalici, aby se zabývala řešením skutečných a akutních problémů této země, nikoli pokoutnými způsoby, jak se udržet u moci,“ řekla Schillerová a pokračovala tím, že jsme se s Fialovou vládou vrátili několik let do minulosti. Podle poslankyně má Česko největší energetickou inflaci na světě a nejhorší výběr daní, neboť vláda rezignovala na boj s šedou ekonomikou a daňovými úniky.
Místo řešení ekonomických a sociálních problémů země je podle Schillerové hlavní prioritou vlády „tváří v tvář chřadnoucí volební podpoře zmrzačení jednoho z nejkvalitnějších a nejnezpochybnitelnějších volebních systémů na světě v domnělé snaze urvat si za každou cenu několik desítek tisíc hlasů krajanů žijících v zahraničí“.
Dostálová uvedla, že volba poštou prolamuje princip svobodné volby. Není možné podle ní zkontrolovat to, zda lidé volí svobodně a tajně. „Vzniká obrovský prostor pro manipulace,“ řekla. Havlíček řekl, že volič má absolutní svobodu za plentou. Z hlediska ústavnosti je podle něho problém i s rovností volby, když pro Čechy žijící v zahraničí a v Česku by platily jiné podmínky.
Předseda SPD Tomio Okamura měl sice vystoupit, ale vzhledem k „pozdější odpolední hodině“ se rozhodl své vystoupení odložit na čtvrteční 9. hodinu ranní, na kterou všechny pozval. Přestože se není možné hlásit na konkrétní čas. Posléze si vzal slovo opět Andrej Babiš, který kritizoval ekonomický stav a výši inflace v České republice a přednesl výčet hodnot inflace v evropských zemích.
Andrej Babiš později označil rakouské občany za magory. V rakouské vládě mají totiž zastoupení Zelení. V případě dálnice D3 ve směru z Prahy do Českých Budějovic a na rakouskou hranici obvinil rakouskou stranu, že se na stavbu dálnice na svém území vykašlala. „Vykašlali se na to. Proč? Protože mají ty Zelené ve vládě, ti magoři,“ prohlásil Babiš.
Z hnutí ANO se stalo hnutí ne, uvedl předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob s poukazem na to, že někdejší vláda předsedy ANO Andreje Babiše měla korespondenční volbu v programu. Připomněl, že Babiš ve své dřívější knize dokonce vyzdvihoval hlasování prostřednictvím internetu, v minulosti byl zastáncem společné evropské měny, jejíž přijetí nyní odmítá, a jeho vláda slibovala i důchodovou reformu, kterou ale nepředložila. „Mám takový pocit, že se z vašeho hnutí ANO stalo hnutí ne, ne, ne. Pojďte dokázat, že ANO není ne, a pojďte konstruktivně jednat,“ nabádal. Babiš na to zopakoval, že hnutí „časem změnilo názor“, což je podle něj normální, protože se „stále učí“.
Poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová a Berenika Peštová vyčítaly koalici, že novelu předložila sněmovně jako poslanecký, nikoli standardně předjednaný vládní návrh. „Vy vy jste to sem dali na prasáka,“ uvedla Peštová. Její kolegyni vadilo, že korespondenční volba má být zavedena už od příštího roku pro příští volby do sněmovny. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) to zdůvodnil tím, že krajané na možnost hlasování poštou čekají už dvě desítky let a není důvod to odkládat.
Rakušan jako zástupce předkladatelů připomněl, že vláda už dříve chtěla předložit novelu zákona i s korespondenční volbu, ale opozice trvala na tom, aby norma hlasování poštou neobsahovala, čemuž kabinet vyhověl. Už tehdy opozici upozorňoval, že korespondenční volbu koalice předloží jako poslanecký návrh, řekl.
K námitkám ANO, že návrh nepředložila vláda a že neprošel standardním legislativním procesem, Rakušan poznamenal, že obdobný návrh minulé vlády projednala legislativní rada a příslušné komise. Pro Peštovou to ale nebyl relevantní argument, neboť při změně vlády se podle ní návrhy od nového kabinetu musejí projednat před předložením Sněmovně znovu.
Diskuse se místy změnila i v osobní invektivy, do nichž se zapojil i předseda ANO. „Vy jste tak starej, jako je můj starší syn, takže vy skutečně mě edukovat nemůžete,“ vzkázal například Rakušanovi. Podobně se v minulosti devětašedesátiletý Babiš vyjádřil na adresu pirátských poslanců.
Do rozpravy se ve večerních hodinách stále hlásí čtyři desítky poslanců. Na prvního řádně přihlášeného poslance, Patrika Nachera z ANO, přišla řada až před 20:00. Do té doby hovořili hlavně řečníci s přednostním právem, poslanci bez přednostního práva debatovali prostřednictvím nejvýše dvouminutových faktických poznámek.
Opozičnímu hnutí ANO se ve večerních hodinách nepodařilo prosadit návrh na přerušení debaty o předloze do konce letošního roku. Do sálu stačil dorazit dostatečný počet zákonodárců koaliční většiny, aby Sněmovna tento procedurální návrh zamítla.