Ve středu 3. 6., bude vláda projednávat návrh zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), který předkládá ministr a vicepremiér Andrej Babiš. Slibuje si od něj větší kontrolu živnostníků a lepší výběr daní. EET by se zpočátku měla týkat stravovacích a ubytovacích a služeb, velkoobchodu a maloobchodu, ale později možná všech živnostníků. Těm se to přirozeně nelíbí. Jde podle nich o nesmyslný krok, jenž povede k tomu, že stát bude muset investovat stovky milionů do nutných technologií, živnostníci pak do nákupu registračních pokladen a připojení k internetu, což může mít pro mnohé z nich, ty takzvané drobnější, fatální následky. V důsledku tohoto opatření mohou někteří i zkrachovat, zdá se, že nezaměstnanost stoupne a kýžený efekt se stejně nedostaví. Přesně tak, jako se to stalo v Chorvatsku, které ministr dává za vzor. Právě proto plánuje Strana svobodných občanů protestní akci. Sraz je v ve středu v 11:30 na pražském Klárově pod českou vlajkou. Poté účastníci plánují přesun před Úřad vlády.
„Vyzýváme všechny ty, kteří chtějí v naší zemi zachovat svobodné podnikání, svobodnou společnost a zabránit oligarchizaci naší republiky, aby se připojili k demonstraci proti zavedení elektronické evidence tržeb, tedy povinným registračním pokladnám. Krok ministra financí Babiše je likvidační pro mnoho poctivých živnostníků, a tak je třeba mu to říct. Už žádné klacky pod nohy!“ zní výzva. K akci je také vytvořena facebooková událost (https://www.facebook.com/events/101230950216768/), k níž je v tuto chvíli přihlášeno bezmála 700 účastníků včetně Petra Macha, europoslanece a předsedy Svobodných.
Tisková mluvčí P. Macha a Svobodných Kateřina Kašparová k tomu dodává: „Tato akce je teprve začátek, určitě budou následovat další – budeme se ze všech sil snažit zabránit tomu, aby tento systém zlikvidoval drobné živnostníky, kteří poctivě živí sebe a své rodiny a kteří si nebudou moci dovolit ho provozovat, donutí je to ukončit živnost, a zbytečně tak akorát rozmnoží řady nezaměstnaných. Zcela zásadně nesouhlasíme s tímto dalším nesmyslem, který bude stát stovky milionů, a přitom způsobí jen víc škody než užitku. Místo, aby se rušily zbytečné úřady a podnikání se zjednodušovalo, přibývají neustále nové povinnosti a nařízení. Stát by lidi, kteří se chtějí starat sami o sebe, neměl považovat za škodnou a neustále je šikanovat nekonečným proudem předpisů a házet jim klacky pod nohy.“
Zde přinášíme petici Občanského liberálního hnutí proti zavedení elektronické evidence tržeb:
Prohlášení k aktivitě NECHCI EET
Aktivita NECHCI EET vzniká s cílem spojit a sjednotit podnikatele a živnostníky České republiky, protože je čím dále zřetelnější, že pro drobné a střední podnikatele chybí v České republice silná a důrazná podpora. Je rovněž výzvou jednotlivým organizacím, iniciativám, spolkům, které zastupují podnikatele, živnostníky nebo cechy, aby se, v případě jejich nesouhlasu se zavedením EET, k iniciativě přidaly.
Zároveň je důležité, aby i nepodnikající občané pochopili, že i pro ně je zavedení zákona o evidenci tržeb (EET) naprosto nevýhodné a bude jim komplikovat každodenní život.
- Nejde o boj s šedou ekonomikou, jde o DATA. Boj s šedou ekonomikou je pouze zástěrkou pro ošálení obyvatel. Největší daňové úniky probíhají u velikých koncernů. V případě malého a středního podnikání se jedná o jednotky procent. Je naprosto evidentní, že Andreji Babišovi jde jen a pouze o to nejcennější – o DATA.
- Premiér, ministr financí, vláda a následně i mnozí politici v parlamentu se opírají o kladná stanoviska k EET Hospodářské komory či dalších asociací, které jsou vesměs servilními organizacemi vůči státu, protože se na jejich financování stát přímo podílí.
- Není náhodou, že návrh zavedení EET nebyl dodnes doplněn transparentní a podrobnou analýzou či rozvahou nákladů celého systému. Chybí podrobné směrnice procesu implementace systému EET. Chybí analýza každoročních provozních nákladů na chod a kontrolní činnost v rámci EET. Chybí analýza reálného přínosu pro ekonomiku státu a chybí analýza dopadu zákona na podnikatele.
- Vzhledem k tomu, že je v oblasti malého a středního podnikání zaměstnáno průměrně téměř 2/3 zaměstnanců, dojde jistě, vzhledem k ukončování činnosti podnikatelů, ke zvýšení nezaměstnanosti.
- Drobní a střední podnikatelé a živnostníci znamenají pro stát nejmenší náklady, protože nečerpají dlouhé dovolené, jsou velice málo nemocní, nepobírají žádné sociální dávky.
- Jedinými, kdo v Chorvatsku na zavedení EET obrovsky zbohatl a kdo si významně posílil své impérium, bylo několik málo osob a především jeden člověk – oligarcha Ivica Todorič a jeho společnost AGROKOR (podoba názvu s AGROFERTEM je čistě náhodná).
- EET postihne všechny podnikatele – šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček: „Podle posledních závěrů by to (pozn. EET) mělo v roce 2016 nabíhat po kvartálech. Nejdříve restaurace a hotely, po čtvrtroce obchody. Zákon je ale koncipován bez omezení na všechny a já k tomu umím říci jen tolik, že ke krácení tržeb nedochází jen v restauracích a obchodech, ale že je to problém všech podnikatelských aktivit.“
Vážení poslanci a senátoři,
obracíme se na vás, protože vy budete těmi, kdo bude posuzovat, zda zákon o evidenci tržeb (EET) postoupí do dalšího jednání nebo jej zamítnete ihned na počátku jako naprosto neopodstatněný pro střední a malé podnikatele a živnostníky likvidační.
My vám vzkazujeme, že považujeme EET za nesmyslný, nehospodárný a pro Českou republiku nerentabilní a nevýhodný projekt. Je rentabilní pouze pro současné oligarchy, aby díky informacím (datům) získali další trhy. Neexistuje totiž žádná záruka, že data, která by měla zavedením EET ministerstvo financí a celní správa k dispozici, nebudou zneužita třetími osobami. A to navíc v situaci, kdy na postu ministra financí sedí Andrej Babiš, u kterého se spojením businessu a politiky jedná o jednoznačný střet zájmů.
Poslanci a senátoři. Dovolte nám připomenout vám „Zprávu o vývoji malého a středního podnikání a jeho podpoře v roce 2013“, kterou vypracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu, která byla publikována 10. 7. 2014 a jejímž autorem je odbor 62100.
„Zpráva o vývoji malého a středního podnikání a jeho podpoře v roce 2013, která byla vypracována Ministerstvem průmyslu a obchodu na základě zákona č. 47/2002 Sb., o podpoře malého a středního podnikání, byla přijata usnesením vlády ČR dne 9. července 2014. Zpráva o vývoji malého a středního podnikání a jeho podpoře v roce 2013 (dále jen „Zpráva“) obsahuje základní ekonomické ukazatele týkající se malých a středních podniků (dále jen „MSP“) a také informace o jejich vývoji v průběhu posledních 5 let. Dále shrnuje informace o realizaci programů na podporu MSP v jednotlivých resortech v roce 2013, včetně počtu a výše podpořených projektů v programech, a současně přináší výsledky různých analýz a průzkumů.
Malé a střední podniky hrají nezastupitelnou roli v české ekonomice a zejména jsou významně podnikatelsky a společensky spjaty se svým regionem. Jako celek reprezentují malé a střední podniky v České republice více než 1 milion ekonomických subjektů a zaměstnávají průměrně téměř 2/3 zaměstnanců. Sektor MSP je významnou hnací silou podnikatelské sféry, růstu, inovací i konkurenceschopnosti a představuje také významného zaměstnavatele. Pozici MSP v ČR přibližují následující údaje:
- Podnikatelskou činnost k 31. 12. 2013 v ČR vykonávalo (dle ČSÚ) celkem 1 124 910 právnických a fyzických osob (s počtem zaměstnanců 0–249), fyzických osob (s počtem zaměstnanců 0–249) bylo 869 279 a právnických osob (s počtem zaměstnanců 0–249) bylo 255 631. Podíl malých a středních podniků na celkovém počtu aktivních podnikatelských subjektů v roce 2013 byl 99,83 %.
- Celkový počet zaměstnanců malých a středních podniků v roce 2013 činil 1 782 tis. zaměstnanců. Podíl zaměstnanců malých a středních podniků na celkovém počtu zaměstnanců podnikatelské sféry v ČR v roce 2013 činil 60 %.
- Podíl přidané hodnoty malých a středních podniků na celku ČR tvořil 54,8 %.
- V roce 2013 došlo k meziročnímu zvýšení vývozu malých a středních podniků o 75 485 mil. Kč, tj. o 4,7 %. Podíl malých a středních podniků na celkovém dovozu v roce 2013 byl 58,4 % a podíl malých a středních podniků na celkovém vývozu byl 53,6 %.“
Domníváme se, že čísla ze zprávy hovoří dosti jednoznačně. V této souvislosti si dovolujeme upozornit ještě na výrok pana Andreje Babiše, který ještě v době, kdy ještě nebyl ministrem financí, v říjnu roku 2013 pronesl v deníku Blesk následující: „Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd.“ Pokud bychom měli použít podobný styl argumentace a slovník, pak bychom museli říci, že pro Českou republiku je na prd především návrh pana Babiše zavést v naší zemi EET.
Signatář Prohlášení NECHCI EET: jméno a příjmení
Podepsat petici můžete ZDE