Přes veškerou aroganci a zpupnost se zdá, že šéf Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář bude mít brzy vážný problém. A zřejmě ne jeden.
Deník FORUM 24 zjistil, že na Nejvyšší státní zastupitelství bylo odesláno trestní oznámení na prezidentova kancléře. V jeho úvodu se uvádí: „Podávám tímto trestní oznámení na ing. Vratislava Mynáře… vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, pro trestný čin krácení daně podle paragrafu 240 trestního zákoníku.“
Mynářova vila ještě „nevyšuměla“. Konkrétně se jedná o nanejvýš podezřele vyhlížející nákup luxusní prvorepublikové vily, ke kterému došlo koncem roku 2014. Nemovitost tohoto typu v žádané čtvrti měla podle expertů v oboru stát nejméně 10 milionů, ale spíš ještě více. Vratislav Mynář za ni však zaplatil pouhých 5,5 milionu. Prodávajícím byl advokát Vít Široký, mimo jiné zástupce odsouzeného lobbisty Romana Janouška. Přes všechny tyto do očí bijící podivnosti se v celé věci dosud nic neudálo a příslušným orgánům se zřejmě tedy zdá všechno v pořádku.
V trestním oznámení se proto dále uvádí: „Krácení daně se ing. Mynář dopustil zakoupením vily v Praze-Strašnicích, č.p. 1298, na parcelách 1615 a 1616 za prodejní cenu 5.500.000 Kč, přestože cena by podle odhadů znalců měla být dvojnásobná nebo i vyšší. I v případě, že by skutečná cena byla pouze dvakrát vyšší než zaplacená cena prodejní, činil by rozdíl 5.500.000 Kč, a daň z převodu nemovitosti ve výši 4 % z částky by tak byla zkrácena o 220.000 Kč. Jedná se tedy o škodu většího rozsahu s promlčecí lhůtou pěti let.“ Podání bylo učiněno anonymně.
Toto rozhodnutí vysvětlil deníku FORUM 24 pisatel oznámení, který není ani politikem, ani veřejně známou osobou, pochopitelnými obavami. Jelikož je oznámení podáno na člověka s vlivnou vedoucí rolí v Kanceláři prezidenta republiky, který se podle vyjádření několika svědků pokusil ovlivňovat dokonce i soudce Nejvyššího soudu, obává se odvetné reakce ze strany pana Mynáře. Domnívá se, jak sdělil naší redakci, že díky Mynářovu postavení a vlivu by to nebylo vůbec nic nemožného ani těžkého.
Další trestní oznámení podal ve stejné době na Vratislava Mynáře i známý senátor a bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska. Podle něj se prezidentův kancléř dopustil trestného činu zasahování do nezávislosti soudu. Senátor uvedl Mynářovy kontakty se soudci, konkrétně s předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou, po němž měl žádat informace ve věci kauzy Plzeňská teplárenská, se soudcem Ústavního soudu Vojtěchěm Šimíčkem ohledně kauzy Lesní správy Lány a s předsedou pražského městského soudu Liborem Vávrou ohledně vydání Rusa Jevgenije Nikulina do USA.
Na jednoho kancléře je to dost. K tomu připočtěme už přes rok trvající vyšetřování šéfa obory v Lánech Miloše Baláka, kterého dosadil právě hradní kancléř Mynář a z funkce ho odmítá odvolat. To už je tak na Hradě smutnou normou, že se ve funkcích (i v těch nejvyšších) veškerou mocí drží trestně stíhané osoby stejně jako lidi, kteří běhají „seznamovat soudce s názory“ na to, jak mají soudit.
Balák je obviněn ze zmanipulování tendru ve stamilionové výši a spolu s manažerem firmy Energie rovněž z přihrávání zakázek za veřejné peníze. Pak tu máme ještě jednou Mynářova chráněnce Baláka, jehož firma podle všeho prodala pod cenou obrovské množství kamene, asi 2.500 nákladních aut, který vytěžila v chráněné oblasti lánské obory. Kupcem byla firma, kterou stejně jako Baláka policisté už obvinili z výše zmíněných manipulací zakázky v Lánech. Mynář opět jakékoli pochybení odmítá a stíhaného šéfa lánské obory drží na jeho lukrativním postu dál.
Milionové částky, údajně za „pěstební práce“ apod. kromě toho z Lán tečou například do podivných firem s ještě podivnějšími názvy sdružených v jednom letňanském paneláku. Ani na tom pan kancléř nic nepatřičného nevidí. Není tedy divu, když jiným zase nepřijde vůbec divné, že ze soudního sporu o prověrku na stupeň přísně tajné nakonec sám vycouval. S vysvětlením, že nevěří v nezávislost soudců.