Andrej Babiš s krycím jménem Bureš pracoval pro Státní bezpečnost vědomě. Závazek podepsal dobrovolně. Jeho krycí jméno je ve dvanácti svazcích, jeho spolupráce s tajnou komunistickou policií má 40 kontrolních podpisů. Jeho posláním bylo špiclování kolegům v Podniku zahraničního obchodu. Zjištěné informace nosil například do tajného bytu, kde se scházel s ostatními estébáky.

Taková jsou zjištění Reportérů ČT, kteří se vypravili na Slovensko do tamních archivů a našli i některé spolupracovníky Babiše z 80. let, kdy StB udával. Nejzásadnější dokument, který se jim podařilo najít, sepsal paradoxně Jaroslav Hegedyš, který měl v prosinci 1989 na starost skartaci části spisů také Andreje Babiše. Právě on v roce 1990 napsal dokument, kde uvádí, že Babiš byl pro spolupráci získán dobrovolně a že se zavázal podpisem.

Z dokumentů také vyplývá, že agent Bureš přistupoval ke svému poslání zodpovědně. Samotný podpis ke spolupráci jako agent měl ve svých 28 letech Babiš podepsat ve vinárně. Dokument měl být uložený v reklamní brožuře, krátce dokument vytáhl, podepsal a opět zasunul do brožury. Tím, kdo s ním spolupráci začal, byl Július Šuman. Ten stále žije, s novináři však nekomunikuje.

 

Většina dokumentů ve spisech, které zahrnují informace o Andreji Babišovi, je skartována. Dotázaní odborníci však jasně řekli, že je nemožné, aby Babiš o donášení nevěděl. Jeho aktivita u StB byla zaznamenána ve velkém množství spisů, včetně operativních.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora