Miloš Zeman neměl občas velké štěstí na lidi. V případě jeho čínského poradce Jie Ťien-minga to nabralo tragikomický rozměr. Poradce sebrali kvůli podezření z nelegálních hospodářských machinací. Zmizel pak v hlubinách čínského vyšetřovacího aparátu. Jeho společnost CEFC, která působila i u nás a měla se podílet na úžasných čínských investicích, se dostala do velkých potíží a teď přišel její definitivní konec. Tak snad se zadaří příště.
CEFC China Energy Co. Ltd., padlý energetický a finanční konglomerát ovládaný magnátem Jie Ťien-mingem, byl rozhodnutím soudu v Šanghaji dne 31. března prohlášen za zbankrotovalý a bylo to oznámeno na uzavřené platformě čínského Nejvyššího lidového soudu.
Pro nás je to zajímavé tím, že Jie Ťien-ming byl od roku 2015 speciálním poradcem prezidenta Miloše Zemana „pro Čínskou lidovou republiku, pro ekonomické otázky a otázky ekonomického rozvoje“. Pak se musíme ptát, jak asi hlavě státu radil, když to dopadlo takhle neslavně.
Kromě CEFC China byl oznámen bankrot také jejích dceřiných společností včetně CEFC Shanghai International Group Ltd. a CEFC Hainan International Holdings Co. Píše o tom web Caixinglobal.com.
CEFC China byla jedním ze soukromých čínských konglomerátů, které se několik let zabývaly shromažďováním aktiv v zahraničí prostřednictvím investic krytých dluhy. Společnost se dostala pod tlak, když byl v roce 2018 její zakladatel Jie Ťien-ming zadržen a je vyšetřován pro podezření z hospodářské trestné činnosti. Co se s ním všechno děje, si můžeme jen domýšlet. Nejde totiž o normální vyšetřování, ale toto probíhá po vlastní linii komunistické strany. O metodách takového vyšetřování se říkají nehezké věci. Příslušné místnosti jsou zevnitř obloženy vrstvou gumy, aby křik vyšetřovaných nebyl slyšet ven.
CEFC se u nás měla k světu, než ji korupce položila: „V květnu 2015 společnost získala pětiprocentní podíl v J&T Finance Group, která je vlastníkem české J&T Banky a slovenské Poštové banky. V září 2015 společnost získala četná aktiva v České republice – většinu v Pivovarech Lobkowicz Group, desetiprocentní podíl v aerolinkách Travel Service a 60 procent ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha. V dubnu 2017 koupila též slávistický stadion – Eden arénu. V roce 2016 CEFC převzala strojírenský a metalurgický podnik ŽĎAS ve Žďáru nad Sázavou spolu s jeho dceřinou společností TS Plzeň. V únoru 2016 získala 49procentní podíl v mediální společnosti Empresa Media, která vlastní TV Barrandov nebo vydává časopis Týden. Dne 6. září 2017 se CEFC rozhodla využít opce a svůj podíl v Empresa Media vrátit původnímu majiteli.“ (cs.wikipedia.org)
Všechno se začalo sypat, když byl bývalý ministr vnitra Honkongu, představitel neziskového křídla společnosti CEFC a náměstek generálního tajemníka Jie Ťien-minga Patrick Ho Chi-ping v listopadu 2017 zatčen ve Spojených státech a obviněn z korupce. „Ho Chi-ping předtím založil ve Virginii neziskovou organizaci financovanou CEFC, která se jako think-tank pokoušela navázat vztahy s OSN a mezinárodní komunitou pro strategické záležitosti, ale ve skutečnosti sloužila ke krytí nelegálních aktivit. Z důkazů vyplývá, že se pokusil za úplatek dvou milionů dolarů v hotovosti korumpovat prezidenta Čadu Idrisse Débyho (který úplatek odmítl) a částkami 500 000 dolarů ugandského ministra zahraničí Sama Kutesu (v té době předsedu Valného shromáždění OSN) a prezidenta Ugandy Yoweri Museveniho, aby přenechali práva na těžbu ropy společnosti CEFC. Za osm obvinění z korupce a praní špinavých peněz mu hrozilo až 30 let vězení. Poté, co se přiznal a projevil lítost, soud 26. března 2019 vynesl jen mírný trest tří let vězení a uložil mu pokutu 400 000 dolarů.“ (cs.wikipedia.org)
Jie Ťien-ming měl kontakty na činitele v čínské armádě a komunistické straně a navyšováním obratu společnosti skrze fiktivní obchody a bulíkováním prosťáčků v zahraničí vytvořil Potěmkinovu vesnici superúspěšné společnosti.
Nechceme ani naznačovat, ale pokud se kolem CEFC vznáší takový toxický oblak hospodářských machinací a snah o korumpování vysokých činitelů, jak to asi bylo u nás? No ale řekli jsme, že nebudeme ani naznačovat, a navíc je docela dobře možné, že u nás jde všechno hladce i bez korupce, protože pro Čínu tu mají někteří lidé své dobré srdce otevřené. To vidíme dnes a denně, že v některých politických kruzích jsou všichni tak svatí, že slovo peníze snad nikdy v životě ani neslyšeli.