Již v letošním roce by se na základě novely insolvenčního zákona mohli čeští dlužníci snadněji zbavit svých závazků. Některá města a obce však se změnou zákona, která zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky, zásadně nesouhlasí. Bojí se totiž, že budou muset doplácet za své dlužníky z vlastních rozpočtů.
Novelou insolvenčního zákona se začal intenzivně zabývat také Svaz měst a obcí. Zaměřil se především na to, o kolik peněz může kvůli zkrácení doby na oddlužení přijít a v jakých oblastech se to projeví. Stát může totiž dlužníkům velkou část nesplacených závazků odpustit, na což mohou doplatit právě města a obce.
„Kdo dluží městu za odpady nebo v nájemních bytech, tak dluží vlastně všem, protože to bude město muset doplatit ze svého rozpočtu. Tím pádem se to zdražuje pro všechny občany,“ myslí si výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková.
Kromě již zmíněného zkrácení doby oddlužení z pěti na tři roky přináší novela i další podstatné změny. Například se z deseti na dvanáct let prodlužuje doba, během které nelze znovu vstoupit do oddlužení. Dále se pak zavádí povinná součinnost poskytovatelů úvěrů a zaměstnavatelů s insolvenčním správcem. Rozšiřují se také důvody pro zrušení schváleného oddlužení. V neposlední řadě se zkracuje doba pro vyškrtnutí dlužníka ze seznamu dlužníků na tři roky, bylo-li způsobem řešení úpadku oddlužení.
Svaz měst a obcí napsal dopis ministru financí Zbyňkovi Stanjurovi (ODS), v němž zdůrazňuje, že stát ve svých krocích nerozlišuje ohrožené skupiny zadlužených osob a dlužníky, kteří neplacení svých závazků považují za jakýsi životní styl. Lidé z bohatších regionů prý mají obecně horší platební morálku, která se s novelou insolvenčního zákona údajně může zhoršovat.
Ministr financí odkázal na ministerstvo spravedlnosti, pod které novela zákona spadá. „Máme docela značnou část obyvatelstva v situaci, která je životně neřešitelná, a nemohu tady primitivně říci, že si za to můžou sami. Nemohou,“ vysvětluje pro CNN Prima News ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Dále pak dodává, že pro stát je téměř nemožné rozlišit nepoctivé dlužníky. Novela zákona však dle jeho názoru zahrnuje pojistky a dostatečné nástroje, které zabrání případnému zneužívání ze strany dlužníků.
Zdaleka ne všechna města a obce mají z novely insolvenčního zákona strach. Místostarosta Jičína Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín) ji naopak vítá. „Obecně vítám novelu zákona, která umožňuje snadnější zbavení se exekucí. Tedy zkrácení doby oddlužení na tři roky. Myslím, že pro obce i stát jsou nejdražší lidé, kteří jsou dlouhodobě v neřešitelných exekucích. Vede to pak k velkým sociálním problémům, které zase platí obce a stát. Navíc lidé pracují načerno, neodvádějí daně a ve stáří nemají kvůli tomu důstojné důchody. Myslím si tedy, že ty změny jsou pozitivní a dopady na obce nebudou tak významné,“ řekl pro deník FORUM 24.
Novela insolvenčního zákona prošla hlasováním poslanecké sněmovny. Nyní zamíří do senátu. Pokud by ji schválila i horní komora parlamentu, mohla by začít platit zhruba od podzimu letošního roku.