Zatímco děti už skoro zapomněly, jak to vypadá ve škole, rodiče nezvládají domácí výuku. Nejen proto, že si musí opět zopakovat to, co jim dávno vypadlo z paměti, ale zabírá jim to čas, který by normálně věnovali péči o rodinu, navíc se děti doma nesoustředí. Jak však na své ratolesti můžete vyzrát, poradil britský deník Daily Mirror.
Dokázat motivovat děti, aby se učily, je problém i v době, kdy vše probíhá „normálně“. Ve chvíli, kdy na školáky čeká doma mnoho lákadel, která jsou pro ně daleko zajímavější než školní látka, je to téměř nemožné. Poradkyně na duševní zdraví Kerry Quigleyová však má čtyři tipy, s jejichž pomocí by se mohla dobrá věc podařit. Uzavřené školy netrápí pouze obyvatele Velké Británie, a tak i rady na motivování dětí budou platit i pro našince.
Jednou z nejdůležitějších věcí je rutina. Zažité úkony totiž podle odborníků slouží k tomu, aby děti měly pocit jistoty, že vědí, co je čeká. Navíc je prospěšná pro naši duševní pohodu.
Quigleyová říká: „Děti se lépe učí strukturovanou rutinou. Pokud to jde, dbejte na pravidelný spánek, držte jednotnou dobu podávání jídla a dělejte přestávky. Poslouží to koncentraci vašeho dítěte.“ Jde vlastně o to, nastolit podobný rytmus, jaký mají děti ve škole. Bude pro ně potom daleko snadnější si na řád opět zvyknout.
K motivaci samozřejmě dobře slouží odměny. Místo dobrých známek jim doma můžete nabídnout daleko příjemnější nabídku benefitů. Od pamlsků přes hry až po posunutou „večerku“. Tu ovšem nepřehánějte, abyste si sami nezasáhli do „spánkové rutiny“. U menších dětí můžete klidně sáhnout po samolepkách a obrázcích, které budou dostávat za to, že nezlobí.
Rodičům menších školáků je určena i další rada britské odbornice. Právě oni totiž ještě rádi pomáhají při domácích pracích. Využijte toho, než je to přestane bavit. Zkuste zvolit třeba vaření, při němž se dá spojit hned několik školních předmětů dohromady. Kromě vážení, měření a určování poměrů se děti mohou naučit i pár praktických věcí, které se jim budou do života velmi hodit.
Před každým a po každém vaření si s nimi umyjte ruce, aby věděly, jak důležitá je hygiena. Když budou mít v ruce jakýkoliv potravinářský výrobek, vysvětlete jim, co znamenají čísla v tabulkách a nutriční hodnoty. Současně své ratolesti naučte, aby dbaly na kontrolu expirační doby zboží.
Nikdy také nezapomínejte na to, aby vaše dítě bylo ve spojení s okolním světem. Socializace je v mladém věku velmi důležitá a není tak dobře, aby byli školáci izolováni jen proto, že nemohou ven nebo za svými spolužáky. V rozumné míře tak dětem umožněte online komunikaci s jejich kamarády či učitelem. Od věci není ani společné učení s některým z vrstevníků. Při něm se totiž děti soustředí daleko víc, než kdyby měly studovat osamoceně.
Pokud se vám podaří použít jednu z metod nebo je dokonce vhodně nakombinovat, mohlo by být učení pro vašeho potomka zajímavější. Jako u všeho je ovšem nutné dbát na to, aby určený systém fungoval, a trvat na jeho plnění.