Ty bajky o miliardách, co prý mělo přinést EET, si ještě pamatujeme všichni. Zkuste nebýt aspoň směšná, pustil se do bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) poslanec ODS Jan Skopeček. Reagoval tak na její příspěvek na sociální síti twitter, ve kterém tvrdí, že vládní ODS nabízí návrat do 90. let.
„Všem rovné podmínky díky EET a na oplátku nižší daně. Taková byla nabídka hnutí ANO podnikatelům. ODS nabízí návrat do devadesátek a daně tak vysoké, že po jejich zaplacení můžete podnikání rovnou pověsit na hřebík,“ pustila se exministryně Schillerová do vládní ODS. Odkazovala tak na plány vládní koalice na zvýšení DPH, které unikly do médií.
Podle návrhu resortu financí by se měly sloučit snížené sazby daně z přidané hodnoty, které v současnosti jsou deset a 15 procent. Nová snížená sazba by měla být 14 procent. Zároveň by se měly do základní 21procentní sazby přesunout některé položky, které nyní jsou v jedné ze snížených sazeb.
„Drobným živnostníkům EET, Agrofertu dotace na toastový chleba a na pár firem zakleknout a zlikvidovat. To byla realita vašeho chování na ministerstvu financí vůči podnikatelům,“ odpověděl Schillerové poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.
Podle Schillerové se ale EET vztahovalo na všechny hotovostní příjmy napříč ekonomikou bez ohledu na velikost firmy. „Tak si to prosím konečně dostudujte. Vaše vláda připravuje na podnikatele kobercový nálet, Zbyněk Stanjura už ani nekomunikuje a ministerstvo financí selhává ve výběru daní,“ dodala na twitteru.
„Ty bajky o miliardách, co prý mělo přinést EET, si ještě pamatujeme všichni. 18 nemocnic, nebo 140 škol a školek, nebo 280 kilometrů modernizovaných železnic, nebo 900 dětských hřišť, nebo 2700 špičkových hasičských aut. Zkuste nebýt aspoň směšná,“ uzavřel Skopeček.
Elektronická evidence tržeb byla zrušena ke konci loňského roku bez náhrady. Vláda označila EET za zbytečnou zátěž jak pro podnikatele, tak pro stát kvůli nákladům na správu evidence. Ministr financí Zbyněk Stanjura odmítl zachování evidence jako dobrovolné. Zdůvodnil to tím, že stát nemá žádnou výhodu, kterou by za získaná data podnikatelům nabídl. Proti zrušení EET bylo opoziční hnutí ANO, za jehož vládního působení byla evidence zavedena.
Expremiér a předseda ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla více než 35 miliard korun. Podle odpůrců EET exaktní čísla neexistují a výnosy vycházejí jen z odhadů. Podle zastánců evidence její zrušení posílilo šedou ekonomiku.