Firma FAU zlikvidovaná finančními úřady už vymáhá 92 milionů korun. Vyzývá k vrácení exekučně vymožené částky ve výši zhruba 73 milionů od Specializovaného finančního úřadu. Dalších asi 19 milionů činí úroky, které firma vymáhá na finanční správě žalobou.
Nemusí se však jednat o konečnou částku. Firma FAU má totiž na základě rozhodnutí krajského soudu o nelegálnosti a absurditě postupu finanční a celní správy velkou šanci na celkovou náhradu škody za zničení zdravé a stabilní firmy. Přinejmenším si lze nárokovat další a další úroky, které by majitelům odstraněné firmy kompenzovaly zmařené obchodní příležitosti.
„Jedná se o finanční prostředky, které jsou součástí majetkové podstaty FAU a jako s takovými s nimi má nakládat insolvenční správce. Společnost FAU nejprve vyzvala finanční správu k úhradě. Následně jsem telefonicky kontaktoval ředitele finanční správy pana Janečka k jednání i o této situaci. Pan ředitel Janeček se ale se mnou odmítl sejít a finanční správa tuto věc dále neřešila a úroky nezaplatila. Proto byla FAU nucena žalobu podat,“ sdělil deníku FORUM 24 právní zástupce FAU JUDr. Alfréd Šrámek z AK PONCZA l ŠRÁMEK k žalobě týkající se uvedených 19 milionů.
Aby firma předešla žalobě také o uvedených 73 milionů, obrátila se s výzvou ještě právě na příslušný finanční úřad.
Finanční správa chtěla po firmě zaplatit dvakrát tu samou daň. Jednou od FAU jakožto ručitele za jinou firmu, která zbankrotovala. Podruhé pak od FAU jakožto klasického plátce daně. To samo o sobě je absurdní. Do toho se přidala celní správa, která zase pro změnu nelegálně požadovala spotřební daň, na kterou neměla nárok. Závěry krajského soudu ještě musí potvrdit či vyvrátit Nejvyšší správní soud.
Finanční správa se svým postupem sama chytila do pasti. Jak upozornil ve svém rozsudku krajský soud, na straně jedné podezírala firmu ze zapojení do podvodu, ze kterého si samozřejmě nelze nárokovat odpočet DPH, ale zároveň po ní na straně druhé žádala zaplacení daně ze stejného obchodu, údajného podvodu. Daně z podvodů či krádeží se přitom běžně platit nemusejí. Z toho vyplývá, že se finanční správa buď snažila legalizovat podvod, nebo spíše na žádný podvod zkrátka podezření neměla.
Vše skončilo zabavením majetku i peněz firmy. Ta se tak pochopitelně dostala do neschopnosti splácet a následně do konkurzu, v rámci kterého je její majetek rozprodáván. Její hodnota však zdaleka nespočívala jen v majetku, nýbrž i v koordinované spolupráci uvnitř firmy či dlouho budovaných vztazích s klienty i s dodavateli. Právě proto hrozí, že se při placení náhrady škod nedoplatíme.
FAU získala skvělé ratingové ohodnocení od německého insolvenčního správce a mohla tak garantovat dovoz pohonných hmot patřících české správě krizových zásob v mediálně známém případu zpátky do České republiky, jak připomněly Hospodářské noviny.
Českým daňovým poplatníkům však hrozí placení náhrady škod i za další firmy nelegálně zlikvidované finanční správou. Podle údajů z července 2017 se jedná zatím celkově o šest firem, ale soudy řeší další desítky případů. Hospodářské noviny rovněž analyzovaly případ zničené firmy Herst. Finanční úřad podle analýzy v jejím případě neprověřoval skutečný stav. Stačilo mu podezření. Je tedy vidět, že nám, českým daňovým poplatníkům, hrozí náhrady škod v řádu stovek milionů korun.