Na den 17. listopadu, kdy by se od hlavy státu čekalo nějaké zásadnější vystoupení k výročím souvisejícím se dvěma totalitami, poskytl Miloš Zeman jen rozhovor internetové stoce Parlamentní listy a jinak se zahalil do svého obvyklého mlčení. Zdá se být ale nějak v defenzivě. Vyšlo snad najevo něco, co nemělo? Stačí ale už to, co víme.
Miloš Zeman působí jako takový osamělý kolovrátek, který občas vystaví na veřejnost, chvíli se s vrzáním otáčí, vydá obvyklé zvuky a pak ho zase uklidí. Tentokrát to bylo zase to samé. Podpora vládě, s kterou se vzájemně drží pod krkem. Babiš potřebuje Zemana, protože bez komunistů by padl. Zeman potřebuje Babiše, protože co kdyby se nakonec přes parlament dostala k Ústavnímu soudu ta nemilá žaloba. Taky na sebe navzájem dost vědí. Takže se ti dva navzájem nejspíš nenávidí, ale i predátorské veleještěrky se mohou na chvíli účelově spojit, když jde o to, koho dalšího by mohly rozdupat a sežrat. Pak Zeman zopakoval útoky na média, tedy na ta, která k němu nepřistupují v uctivém předklonu, jak se sluší bídnému červovi před trůnem carského gubernátora a místodržícího pekingského císaře. Taky dal najevo nelibost vůči rozvědce, což znamená, že ta zřejmě svou práci dělá dobře.
Investigativní otázka Parlamentních listů zněla, jestli připravuje „variantu úřednické vlády v čele se šéfem ČEZ Danielem Benešem“: „Je taková varianta ve hře? Můžete to vyloučit?“
Zeman: „Zaregistroval jsem to na Seznamu, kde jedním z autorů těchto spekulací byl jakýsi Dolejší. Nu, ten Dolejší dokonce uvádí, že jsem se s Andrejem Babišem o tom bavil při našem posledním setkání. Je to absolutní lež, ale mě to nepřekvapuje, protože já pokládám Seznam.cz za odpadní koš české žurnalistiky.“
Otázka: „Nicméně o tom mluvil i Vojtěch Filip, že tahle spekulace nějakou dobu koluje, byť neví od koho…“
Zeman: „Jestli to slyšel, tak určitě ne ode mě. Jsem tady já, kdo by měl rozhodnout o úřednické vládě, a já o ničem takovém rozhodovat nebudu. Počkám do voleb a vítěze voleb jmenuji premiérem.“
Pak došlo na podstatu věci, totiž Zemanovo fanouškovství pro ruské (nebo snad čínské?) angažmá při dostavbě našich jaderných bloků.
Zeman: „BIS má sice podle zákona chránit ekonomické zájmy státu, ale myslím si, že to vůbec nedělá. Naopak tyto ekonomické zájmy poškozuje. Můj názor je dlouhodobě stále stejný. Nechť se do tendru přihlásí kdokoli a nechť tento tendr vyhraje ten, kdo nabídne jednak nejlepší cenu a jednak nejlepší technické parametry. Kdyby v BIS byl alespoň jeden člověk, který trochu rozumí ekonomice, věděl by, že čím méně uchazečů, tím vyšší nabízená cena.“
Ne, pane Zemane, cena a technické parametry nestačí. Cena se dá podle dosavadních evropských zkušeností čekat přinejmenším dvakrát vyšší, o technických parametrech nemá ani cenu mluvit. Ty si jistě někdo může pružně nastavit, aby vyhovovaly kandidátům. Podstatou problému je, že bychom neměli tak strategickou záležitost svěřit nějaké velmoci, která má k nám nepřátelský postoj. A že ho má, je celkem jasné právě z těch zpráv BIS, které Zeman nenávidí. Pokud by to ale někomu nestačilo, ať se podívá, jak s jadernou elektrárnou dopadlo Orbánovo Maďarsko. Spousta řečí o suverenitě a pak podepíšou s Rusy smlouvu, jejíž obsah se raději snažili tajit, než ji nakonec museli zveřejnit. Všechny sankce za průtahy padají na Maďarsko, další dohody o dodatečných kšeftech výhodné pro Rusy. Na stavbu si Maďarsko půjčuje – od Rusů. Závislost na Rusku v klíčové bezpečnostní záležitosti. Ale Zemanovi a jeho provýchodnímu dvořanstvu, které je zvyklé na podivné kšeftíky, takové věci nevadí.
Pokud se médiím povedlo aspoň trochu zkomplikovat Zemanovy machinace, je to jen dobře. Ještě lepší by bylo, aby se počínání Miloše Zemana vyšetřilo. Úplně nejlepší pak, aby se do nejvyšší funkce v zemi takový přisluhovač nepřátelských mocností už příště nedostal.