
Železniční trať mezi Kirunou a Narvikem, ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons / Kabelleger / David Gubler / CC BY-SA 4.0
FOTO: Wikimedia Commons / Kabelleger / David Gubler / CC BY-SA 4.0

Ruská vojenská rozvědka GRU využívá k provádění sabotáží členy zločineckých gangů, které si najímá na sociálních sítích či různých mobilních aplikacích, řekla deníku Dagbladet šéfka norské policejní bezpečnostní služby PST Beate Gangåsová.
„Ruská zpravodajská služba provádí nábor digitálně. Stává se také, že ti, kteří přijímají úkoly, nemusí nutně vědět, kdo je zadavatel,“ dodala. Že Rusko využívá místní zločince k provádění sabotáží a vyvolávání strachu v zemích NATO, deníku Dagbladet potvrdil i šéf norské vojenské rozvědky Nils Andreas Stensønes.
„Záměrem Ruska je zabránit přísunu materiálu na Ukrajinu. S využitím místních zločinců také šíří strach a snaží se v Evropě vyvolat nejistotu a pocit nebezpečí. To zase může přispět k tomu, že lidé budou vůči pomoci Ukrajině skeptičtější.“
Podle Gabriela Wernstedta, mluvčího švédské bezpečnostní služby Säpo, se tento nový fenomén objevuje také ve Švédsku. „Pozorujeme zvýšenou ochotu Ruska riskovat. Jsou připraveni jít ve svých aktivitách ohrožujících bezpečnost mnohem dál. Jde o sabotáže, vandalismus a různé druhy vlivových operací,“ řekl deníku Aftonbladet.
Poškozené kabely i vykolejený vlak
Podle deníku Dagbladet norská policie vyšetřuje mimo jiné poškození kabelů mezi norskou pevninou a Špicberky a také sabotáže na železniční trati Ofot mezi severonorským Narvikem a švédským Luleå, kde letos v únoru ve stanici Vassijaure v Kiruně vykolejil vlak. Deník Financial Times v této souvislosti upozornil na to, že mohlo jít o útok ze strany Ruska.
Säpo již dříve poukázala na tři odvětví, která mohou být, co se týká ruských sabotáží, zvlášť zranitelná: energetika, telekomunikace a strategická doprava.
„Prezident Putin prohlásil, že země je nyní v konfrontaci se Západem. Rusko se na Ukrajině potýká s problémy a jde mu především o snížení podpory poskytované Ukrajině. A to jak podpory veřejnosti, tak ovlivňování dodávek přímo na Ukrajinu,“ uvedl Stensønes.
„Od zpravodajských služeb v jiných zemích, s nimiž spolupracujeme, víme, že dodávky zbraní na Ukrajinu jsou obzvláště ohrožené,“ řekla Gangåsová. Předmětem vyšetřování je podle ní v současné době několik incidentů. S ohledem na probíhající řízení však nechtěla být konkrétnější.
V posledních měsících došlo také ve Finsku k řadě nevysvětlitelných událostí, při nichž neoprávněné osoby vnikly do několika elektráren. Deník Dagbladet zjistil, že po nich zůstaly stopy, ale finské policii se nepodařilo pachatele identifikovat.